Nokia 8 – Finowie powracają na szczyt.

Nokia wraca do gry. Po nowej odsłonie kultowej 3310 i kilku mniejszych smartfonach przedstawiono flagowca czyli po prostu Nokię 8.

Fińska firma przez wiele lat była awangardą wśród producentów telefonów komórkowych. Wraz ze szwedzkim Ericssonem czy amerykańską Motorolą wiodła prym w latach 90. Dopiero potem do głosu doszli Azjaci i powyższe marki nieco podupadły. Nokia straciła dużo na wejściu w epokę smartfonów. Użycie mobilnej wersji Windowsa, problem z aplikacjami na tę platformę, aż wreszcie przejęcie przez amerykańskiego giganta powoli staczały kultową markę prosto w dół. Koniec końców Microsoft wycofał się z rynku telefonów komórkowych, a sama marka trafiła w ręce nowo powstałej firmy HMD Global, mającej przywrócić fińskiego producenta na rynek telefonii komórkowej.

Teraz, poznaliśmy wreszcie ich flagowy produkt. To Nokia 8, którą Finowie chcą zamieszać na rynku, choć jak zastrzegają nie chcą konkurować z Samsungiem, czy tym bardziej Apple. Ponoć Nokia 8 nie trafi do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Trafi za to m. in. do Polski, gdzie ma kosztować 2599 złotych. Telefony są już w przedsprzedaży. Co za to dostaniemy? Wyświetlacz IPS o przekątnej 5,3 cala, wbudowany w obudowę z aluminium i zamknięty za szybą Gorilla Glass 5. Za pracę urządzenia będzie odpowiadał procesor Qualcomm Snapdragon 835 i 4GB pamięci RAM. Długą pracę telefonu ma zapewnić akumulator o pojemności ponad 3000 mAh. I teraz najważniejsze: koniec z Microsoftem, Nokia 9 otrzyma Androida w wersji 7.1 czyli Nougat. Co ciekawe system będzie póki co zupełnie „czysty”, bez firmowej nakładki producenta. Czy to wystarczy by wrócić do gry? Mamy nadzieję, a wróbelki ćwierkają, ze to nie ostatnie słowo Nokii i trwają prace na urządzeniem o jeszcze lepszych osiągach.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Być jak Schumacher

Jesteście wielbicielami talentu Michaela Schumachera? Macie sześciocyfrową sumę na koncie? Jeśli tak,...
Czytaj wiecej