Samsung prezentuje telewizor dla daltonistów. Ta aplikacja może wiele zmienić

telewizor dla daltonistów
telewizor dla daltonistów
Aplikacja SeeColors, która dostępna jest na telewizory Samsung z serii QLED, pozwoli osobom z zaburzeniami widzenia barw, ocenić indywidualne niedostatki. W oparciu o wyniki ustawienia kolorów, ekrany telewizorów QLED dostosują się do potrzeb użytkowników, by mogli oni cieszyć się obrazem w pełnej gamie barw.

Jak pokazują badania przeprowadzone w Europie i Ameryce Północnej, prawie 300 mln ludzi doświadcza zaburzeń widzenia barw: w przybliżeniu 8 proc. populacji mężczyzn i 1 proc. kobiet. Większość osób nie jest świadoma ich istnienia oraz wpływu, jaki wywierają na jakość ich życia.

Dzięki aplikacji SeeColors na telewizory QLED, użytkownicy mogą rozpoznać typ oraz stopień swoich zaburzeń widzenia barw i na tej podstawie dostosować ustawienia ekranu. W celu dostarczenia łatwej i precyzyjnej metody oceny zaburzenia, firma Samsung nawiązała współpracę z prof. Klarą Wenzel, która kieruje Wydziałem Mechatroniki, Optyki i Informatyki Inżynierii Mechanicznej na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w Budapeszcie.

Celem działań było dostosowanie testu Colorlite (C-Test) do telewizorów i urządzeń przenośnych. W efekcie powstał wspomniany telewizor dla daltonistów.

Stworzony przez prof. Wenzel C-Test to cyfrowy test diagnostyczny wykorzystujący zjawisko filtrów koloru i modelowania matematycznego. Zastosowanie koncepcji C-Test w aplikacji SeeColors przyniosło proste rozwiązanie, które daje każdemu szansę na oglądanie filmowo-serialowego świata w pełnej palecie barw.

telewizor dla daltonistów

Aplikacja SeeColors jest dostępna w Smart TV App Store. Użytkownicy mogą także pobrać aplikację i dokonać diagnozy za pośrednictwem Google Play oraz Galaxy App Store na smartfony Samsung Galaxy S6, S6 Edge, S6 Edge+, S7, S7 Edge i urządzenia S8. Wystarczy połączyć telefon Galaxy z telewizorem QLED, by ustawienia wyświetlacza telewizora automatycznie dostosowały się do diagnozy przeprowadzonej za pomocą aplikacji.

Aplikacja SeeColors powstała we współpracy z Colorlite, węgierską firmą stosującą certyfikowaną technologię opartą o wyniki 20-letnich badań przy tworzeniu soczewek dla osób z zaburzeniami widzenia barw. Nam pozostaje kibicować takim pomysłom. Cieszymy się, że duże firmy nie zapominają o osobach zmagających się z różnymi problemami w swojej codzienności. SeeColors powoduje, że telewizory Samsunga stają się dla daltonistów urządzeniami wręcz bezkonkurencyjnymi. Choć na razie pozostają dość drogie…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Oppo Reno3 Pro to najsmuklejszy na świecie telefon 5G

Sieć 5G nadal jest dopiero wdrażana, a już trwa wyścig pomiędzy producentami...
Czytaj wiecej