Nokia to już nie tylko telefony. Od wczoraj to również producent telewizorów

nokia tv
Dawno, dawno, dawno temu Nokia produkowała kineskopowe telewizory. Teraz wraca na ten rynek. Bardzo ostrożnie, prezentując urządzenie, które ma cechować rewelacyjna relacja możliwości do ceny.

Nokia ma za sobą burzliwą historię, pełną wzlotów i upadków. Radzi sobie niezmiennie świetnie, lecz w zasadzie tylko na jednym polu: jako dostawca rozwiązań infrastrukturalnych sieci komórkowej. Fiński gigant jest jednym z światowych liderów w budowaniu rozwiązań telekomunikacyjnych. My jednak Nokię znamy przede wszystkim za sprawą jej telefonów,

Te od relatywnie niedawna wróciły na rynek, choć Nokia nie tworzy ich samodzielnie. Urządzenia są projektowane tak jak produkowane przez spółkę HMD, która korzysta z marki Nokia i jej własności intelektualnej. Cieszą się powodzeniem, więc firma rozpoczyna kolejny eksperyment. Tym razem w formie telewizorów.

Telewizor Nokia TV. Coś miłego dla niezamożnych.

nokia tv

Telewizor ten powstał przy współpracy z indyjską siecią handlową Flipkart, która szukała partnera do opracowania urządzenia atrakcyjnego dla tamtejszego masowego klienta, którego typowe zarobki są relatywnie niskie. To niestety oznacza, że telewizor ten będzie dostępny wyłącznie w sklepach Flipkartu – nie kupimy go w Polsce. Jeżeli jednak odniesie sukces, logicznym krokiem dla Nokii będzie ekspansja na kolejne rynki.

Telewizor Nokii pracuje w rozdzielczości 4K i wykorzystuje matrycę LED 60 Hz, której towarzyszą dwa 24-watowe głośniki JBL. System jaki zarządza urządzeniem to Android. Przy czym we wszystkich oficjalnych materiałach pojawia się właśnie nazwa Android zamiast Android TV – ciekawe czy przez pomyłkę, czy też Nokia miała oryginalny pomysł na interfejs.

nokia tv

W urządzeniu znajdziemy trzy złącza HDMI i dwa USB. Co cieszy, Nokia TV obsługuje zarówno standardowe HDR10, jak i bardziej zaawansowany format Dolby Vision. Urządzenie jest w sprzedaży od wczoraj i cieszy się ponoć dużym zainteresowaniem.

To wynika nie tylko z marki Nokia, ale również i z ceny tego telewizora. Jest sprzedawany za 42 tys, rupii, a więc za 2300 zł. Jeszcze nie wiemy jak z jakością wykonania telewizora, ale z samych jego danych technicznych wynika, że to faktycznie nie lada okazja. Oby faktycznie odniósł sukces – przydałby się w Polsce sprzęt, który oferuje całkiem sporo i który nie wymaga od nas długiego odkładania oszczędności.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Louis Vuitton prezentuje torebkę… z dwoma elastycznymi wyświetlaczami dotykowymi

To nie pierwszy raz gdy świat mody i elektroniki konsumenckiej łączy siły...
Czytaj wiecej