Pierwszy telewizor sterowany falami mózgowymi

telewizor sterowany falami mózgowymi
Samsung stworzył coś całkiem intrygującego. Jest to telewizor Smart TV, który można kontrolować za pomocą fal mózgowych. To rozwiązanie ma umożliwić użytkownikom z ograniczoną sprawnością ruchową zmianę kanałów i dostosowanie poziomu głośności poprzez minimalne ruchy twarzy.

Prototyp telewizora sterowanego falami mózgowymi opracowano w ramach projektu Pontis, inicjatywy obywatelskiej firmy Samsung wdrożonej we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii, światowej sławy kliniką rehabilitacyjną dla osób o złożonych problemach zdrowotnych. Projekt Pontis ma na celu zapewnienie większej dostępności do technologii także osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, takimi jak porażenie czterokończynowe.

telewizor sterowany falami mózgowymi

Firma Samsung opracowała i przetestowała prototypy za pomocą unikalnej kombinacji istniejących technologii. Specjalne wzorce wizualne wyświetlane są w każdym z rogów ekranu telewizora, a czujniki umieszczone na głowie użytkownika mierzą różne rodzaje fal mózgowych generowanych w wyniku tej interakcji z obrazem. Odczytane wzorce fal są następnie przekładane na proste komendy pozwalające kontrolować telewizor – zmienić kanał czy dostosować głośność. Technologię przetestowano z różnymi grupami użytkowników, by w praktyce sprawdzić łatwość działania.

Telewizory sterowane falami mózgowymi mają być szczególnie przydatne dla osób niepełnosprawnych.

telewizor sterowany falami mózgowymi

Od czerwca tego roku pierwszy prototyp takiego telewizora będzie rozwijany i optymalizowany. Drugi model poddany zostanie dalszym testom w ośrodkach rehabilitacyjnych oraz specjalistycznych szwajcarskich szpitalach, aby technologia zyskała jeszcze większą funkcjonalność. Dzięki temu obsługa urządzeń elektronicznych przez osoby z niepełnosprawnościami będzie bardziej intuicyjna i lepiej dostosowana do życia codziennego.

Dla osób borykających się z różnymi ograniczeniami w życiu codziennym, szczególnie z porażeniem czterokończynowym, kontrolowane za pomocą fal mózgowych telewizory mogą stać się nowym oknem na świat.

– powiedział Bart de Kimpe, terapeuta i kierujący zespołem ds. terapii w Szwajcarskim Centrum Paraplegii, cytowany przez Samsunga w komunikacie prasowym.

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni ostatecznym wynikiem prac w ramach projektu Pontis i wiążemy nadzieję z tym, co mogą zaoferować kolejne innowacje.

– dodał.

Na razie nie wiadomo, kiedy takie telewizory mogłyby być wprowadzone do sprzedaży. Komunikaty Samsunga sugerują, że urządzenie nadal jest w fazie prototypu i nie ma jeszcze gwarancji, że kiedykolwiek pojawi się na rynku. Trzymamy kciuki – każde usprawnienie dla osób borykających się z niepełnosprawnością jest bez wątpienia mile widziane.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Nicobo – kot ze skarpety, który mówi, miauczy, puszcza wiatry i wygląda przesłodko

Japończycy mają prawdziwego hopla na punkcie robotów imitujących zwierzątka domowe. Najnowszy produkt...
Czytaj wiecej