Czy kupisz telewizor w cenie nowoczesnej limuzyny? Sony uważa, że tak

telewizory 8k sony
Sony zaprezentował swoją linię telewizorów na 2019 rok. Wśród modeli pewna niespodzianka. 98-calowy kolos pracujący w rozdzielczości 8K. I za który będziemy musieli zapłacić równowartość 70 tys. dol.

Telewizory UHD, a więc te pracujące w rozdzielczości 4K i obsługujące format HDR nie robią już na nikim wrażenia. Są dostępne w niemal każdej półce cenowej, wręcz coraz trudniej w sklepach znaleźć telewizor starszej generacji. Nic więc dziwnego, że producenci telewizorów szukają nowych sposobów na przekonanie nas, że aktualnie posiadany przez nas sprzęt jest już zbyt stary. I że czas na zmianę.

Tegoroczny trend wyznaczany przez większość producentów telewizorów to rozdzielczość 8K. Co prawda niemal żadna telewizja, dostawca usług VoD czy producent konsol do gier nie zapewnia treści w tak wysokim standardzie. Mimo tego już w tym roku bez problemu kupimy telewizor 8K. W tym od Sony.

Dlaczego mielibyśmy kupić telewizor 8K? Zdaniem Sony, rozmiar ma znaczenie.

telewizory 8k sony

Sony, podobnie jak konkurencja, chwali się swoimi algorytmami rekonstrukcji obrazu. Procesor w telewizorze, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, dorysowuje brakujące w obrazie o niższej rozdzielczości elementy. Innymi słowy, aktywnie ulepsza dostępne dziś treści Full HD i UHD by wyglądały tak, jak gdyby były realizowane w znacznie wyższej rozdzielczości 8K. I ponoć to faktycznie działa.

Otwartą kwestią pozostaje użyteczność rozdzielczości 8K. Przy typowych rozmiarach telewizora i odległości widzów od nich, przejście z 4K do 8K może okazać się… niedostrzegalne. Dlatego też producenci starają się nas przy okazji przekonać do kupowania większych telewizorów. Słusznie argumentując, że im większy wyświetlacz, tym większe piksele w danej rozdzielczości. Więc musi być ich więcej, by kupując ogromny telewizor móc nadal cieszyć się ostrym, klarownym obrazem.

Sony postanowił zaszaleć.

Firma wprowadzi dwa telewizory 8K do swojej oferty. Pierwszy, Z9G, kosztować będzie 13 tys. dol. Drugi to 98-calowa odmiana tego modelu. Zapłacimy za nią równowartość 70 tys. dol. Nie jest to najdroższy telewizor w historii, ale bardzo niewiele mu do tego miana brakuje.

Gigantyczny telewizor został oczywiście doskonale wyposażony przez producenta. Został skalibrowany fabrycznie przez ekspertów z IMAX i Netfliksa, obsługuje też wszystkie nowoczesne standardy multimedialne – w tym AirPlay 2 i HomeKit od Apple’a.

Telewizory wejdą do sprzedaży w czerwcu.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Samsung prezentuje telewizor dla daltonistów. Ta aplikacja może wiele zmienić

Aplikacja SeeColors, która dostępna jest na telewizory Samsung z serii QLED, pozwoli...
Czytaj wiecej