Siła na korcie

Do niedawna wiele osób uprawiających sport amatorsko lub rekreacyjnie ograniczało się do trenowania ulubionej dyscypliny. Większość z dystansem podchodziła do wzbogacania swojej aktywności fizycznej o treningi ogólnorozwojowe, nie wspominając o treningach ukierunkowanych na poprawę siły.

Jedną z dyscyplin, w której trening siłowy stanowi fundament w utrzymaniu wysokiej formy sportowej przez długi czas, jest tenis.Dlaczego dla osób uprawiających tę dyscyplinę sportu wzbogacenie aktywności o trening siły jest taki istotne?

Asymetryczna praca

Gra w tenisa jest aktywnością, podczas której ciało pracuje bardzo asymetrycznie. Wzmożona jednostronna praca podczas gry przekłada się na dużą dysproporcję siły, czasami masy mięśniowej. Dlatego też jednym z najważniejszych celów treningu siłowego tenisisty jest wzmocnienie osłabionych grup mięśni.

Badania (American Journal of Sports Medicine, 1990 Jul-Aug; 18(4): 382-6.) pokazują, iż wynikiem zmian jest zwiększenie sił mięśni zginających tułów w stronę niedominującą, z jednoczesnym osłabieniem tej samej grupy przeciwnej strony. W obrębie mięśni prostujących tułów osłabieniem wykażą się te po stronie niedominującej. Często obserwuje się także wzmożoną aktywność i zwiększoną siłę mięśni zginaczy i prostowników stawu biodrowego strony niedominującej.

Wyżej określone zmiany skłaniają do incydentów bólowych w obrębie kręgosłupa. Ponadto postępujące zmniejszenie zakresu ruchomości, wynikające z jednostronnej pracy, może mieć negatywny wpływ na obniżenie maksymalnej mocy uderzenia.

Andy Murray (źrodlo REUTERS/Francois Lenoir)

” Ruchy, ruchy, ruchy “

Tenis to nie tylko umiejętności techniczne. Bardzo wiele zależy od tego, jak sprawnie poruszasz się po korcie oraz jak szybko jesteś w stanie dobiec do piłki uderzonej przez przeciwnika. Bezpośredni wpływ na zdolność szybkiego poruszania się po boisku ma moc twoich nóg . Jeśli nie jesteś w stanie wykonać przysiadu z obciążeniem równym masie Twojego ciała, to nie będziesz w stanie wygenerować siły odpowiadającej dwukrotności masy ciała, która sprawi, że szybko “odbijając” się od ziemi w mgnieniu oka znajdziesz się przy piłce.

Roger Federer; (źrodlo stuff.co.nz)

As serwisowy

W tenisie mocne uderzenie lub serw zależą od tego, jak sprawnie przenosisz siłę ruchu nóg i bioder na rakietę. Po drodze siła ta przechodzi przez ramię i – co ważniejsze – tułów. Jeśli twój tułów nie jest w stanie wytrzymać 30 sekund w pozycji “side plank” lub “advanced side plank”, to najprawdopodobniej moc twojego uderzenia będzie mała, a zagrywane przez Ciebie piłki będą wolne. Korpus po prostu nie będzie w stanie napiąć się w odpowiednim momencie uderzenia i pozostanie bezwładnie rozluźniony.

Ponadto na globalną moc ruchu całego ciała podczas zagrywki składa się siła poszczególnych mięśni. Im silniejsze są mięśnie, tym większe prawdopodobieństwo wysokiej prędkości serwowanych przez ciebie piłek.

Analiza ruchu tenisisty podczas serwu ; (źrodlo aspetar.com)

Łokiec Tenisisty

Każda dyscyplina sportu wiąże się z charakterystycznymi dla siebie przeciążeniami i kontuzjami. Prawie każdemu tenisiście znany jest tzw. łokieć tenisisty, czyli przeciążenie bocznego przedziału stawu łokciowego. Doprecyzowując, jest to przeciążenie przyczepiających się w tym rejonie mięśni prostowników nadgarstka. Fizjoterapeuci jako prewencje przeciw temu przeciążeniu polecają wzmacnianie grupy mięśni odpowiedzialnych za wyprost w stawie nadgarstkowym. Ćwiczenia siłowe znajdują także zastosowanie w procesie rehabilitacji łokcia tenisisty.

Autor artykułu
More from Robert Temczuk

Stretching w biurze

Wszyscy wiemy, że godziny, które spędzamy w pozycji siedzącej, negatywnie wpływają na...
Czytaj wiecej