Terroir Warsaw 2018: Polska znów na ustach kulinarnego świata!

Terroir Warsaw 2018 (www.finedininglovers.com)
Terroir Warsaw 2018 (www.finedininglovers.com)
W dniach 27-28 maja w Warszawie odbyło się kolejne po Lexus Hybrid Cuisine wydarzenie, dzięki któremu Polska ma szansę zostać kulinarną destynacją foodiesów z całego świata.

Terroir Warsaw 2018 to pokłosie sukcesu kanadyjskiego wydarzenia Terroir Symposium zrzeszającego szefów kuchni, restauratorów, dziennikarzy gastro, sommelierów, naukowców oraz tych, którzy po prostu lubią dobrze zjeść. W polskim evencie uczestniczyli zarówno rodzimi (Robert Trzópek, Justyna Słupska Kartaczowska, Adrian Klonowski, Aleksander Baron, Wojciech Modest Amaro, Maciej Nowicki), jak i zagraniczni kucharze z najwyższej półki (Nicolai Ellitsgaard Pedersen, Maksut Aşkar, Connie DeSousa i John Jackson, Amanda Cohen, , JP McMahon, Mark Best).

Dzień pierwszy, zorganizowany w Fortecy Kręglickich, poświęcono na panel dyskusyjny, w trakcie którego poruszono tematy związane z przeszłością, teraźniejszością oraz przyszłością polskiej kuchni. W forum uczestniczyli polscy i zagraniczni prelegenci, którzy wraz z gośćmi zastanawiali się przede wszystkim nad tym, w jakim kierunku powinna rozwijać się gastronomia znad Wisły tak, aby Polska stała się atrakcyjną destynacją turystyki kulinarnej. Szefowie kuchni mówili o tym, czym są dla nich potrawy tradycyjne i co sprawia, że są przez nich za takie uważane. Antropolodzy i historycy zaś, zestawiali ich subiektywne opinie z faktami –  takimi, jak na przykład nie ulegające kwestii wpływy obcych kultur na to, co dziś pojawia się na naszych stołach.

Terroir Warsaw 2018 (www.finedininglovers.com)
Terroir Warsaw 2018 (www.finedininglovers.com)

Wszyscy uczestnicy dyskusji byli jednak zgodni co do tego, że dla rozkwitu polskiej gastronomii jako marki ważna jest rezygnacja z własnego ego na rzecz kooperacji między tymi, którzy ją kształtują.

Wojciech Modest Amaro, szef pierwszej polskiej restauracji wyróżnionej gwiazdką Michelin, podkreślał też, jak wielkie znaczenie w rozwoju umiejętności kucharza ma odpowiedni mentoring. Niedawno sam udowodnił to najlepiej, gdy pracujący pod jego czujnym okiem Marcin Popielarz dosłownie otarł się o wygraną w prestiżowym konkursie kulinarnym S. Pellegrino Young Chef 2018.

Własnymi doświadczeniami dzielili się z publicznością oraz gośćmi również zagraniczni szefowie kuchni. Bardzo ciekawe były spostrzeżenia kanadyjskiego duetu – Connie DeSousa i Johna Jacksona, którzy opowiadali o kuchni swojego kraju, który wyrósł na migracji i nie ma wielowiekowych tradycji w kwestii żywienia. Opowiadali o tym, jak na potrzeby własnej restauracji udało im się jednak odkryć i odtworzyć lokalną dumę i tożsamość kulinarną w swojej okolicy, Albercie.

Terroir Warsaw 2018 (www.poradnikrestauratora.com.pl)
Terroir Warsaw 2018 (www.poradnikrestauratora.com.pl)

W drugim dniu wydarzenia porzucono teoretyczne rozważania na rzecz doznań czysto empirycznych. W restauracji Zoni nowo otwartego Muzeum Polskiej Wódki odbyła się uroczysta kolacja, przygotowana przez polsko-zagraniczne pary szefów kuchni. Tym miłym akcentem kucharze udowodnili, że nie myliła się Amanda Cohen, szefowa kuchni z restauracji Dirt Candy w Nowym Jorku, która podsumowała forum stwierdzeniem, że kuchni nie powinny dzielić granice, ponieważ jedzenie stanowi uniwersalny język, który łączy wszystkich nas.

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Nowy Lexus ES: elegancja, która prowokuje

To już siódma generacja niezwykle popularnego na świecie modelu ES, jednak pierwsza...
Czytaj wiecej