Tak naprawdę za sukcesem plebiscytu The Best Chef Awards stoi samo kulinarne środowisko. To jego przedstawiciele są bowiem tymi, którzy mają olbrzymi wkład w ostateczny werdykt, ale przede wszystkim w propagowanie nowoczesnej kuchni. Organizatorzy bez cienia wątpliwości przyznają, że prestiżowy charakter nagrody wynika ze zrzeszenia wokół TBCA najlepszych kucharzy świata. Cel jest nie tylko ocena umiejętności stricte kulinarnych, ale też docenienie cech, które czynią dobrego szefa kuchni postacią wyjątkową. Właśnie dlatego zdecydowano się na mniej arbitralny system oceny, skupiając się raczej na wzajemnie motywującej kulinarnych magików konkurencji.
Plebiscyt inny niż wszystkie
Warto zauważyć, że The Best Chef Awards jest platformą niesamowicie medialną. W ciągu trzech lat działalności ich poczynania zaczęło śledzić w mediach społecznościowych ponad 1,2 miliona fanów! To zaś sprawia, że wyróżnienie w którejkolwiek z kategorii może przełożyć się na realne zyski dla restauracji. Właśnie dlatego proces głosowania przebiega tu na kilku etapach.
Po pierwsze – głosują sami szefowie kuchni. Każdego roku w plebiscycie głosuje dwustu szefów kuchni – skład tego grona podlega natomiast stałej rotacji. Do grona stu osób, które głosowały przed rokiem, dobieranych jest kolejne sto – w kolejnej edycji schemat się powtarza. Dzięki temu The Best Chef Awards nie zmienia się w kółko wzajemnej adoracji, lecz stanowi wyraz uznania ze strony środowiska. Każdy z nominowanych do jury szefów kuchni oddaje dziesięć głosów punktowanych od 100 do 1000, które po zsumowaniu tworzą listę The Best Chef Top100.
Po drugie – ostateczny werdykt wydają eksperci. Listę stu najlepszych szefów kuchni formują ich koledzy po fachu. Później do akcji wkraczają natomiast krytycy kulinarni i branżowi specjaliści, których zadaniem jest wybranie najlepszych spośród osób na tej liście.
The Best Chef Awards 2019 przyznane

Uroczysta gala The Best Chef Awards 2019 odbyła się w Barcelonie – co jest o tyle istotne, że jedno z wyróżnień trafia do lokalnych szefów kuchni. Nie uprzedzając jednak faktów, w plebiscycie The Best Chef Top100 Award triumfował Szwed Björn Frantzén ze sztokholmskiej restauracji Frantzén. Tuż za nim znalazł się zwycięzca dwóch poprzednich edycji konkursu Joan Roca (El Celler de Can Roca, Girona); na najniższym stopniu podium stanął natomiast jego rodak – David Muñoz (DiverXo, Madryt). Pełną listę stu wyróżnionych w tym roku przez środowisko kulinarne szefów kuchni znajdziecie tutaj. Co ciekawe, w plebiscycie znalazło się miejsce dla jednego Polaka – Wojciecha Modesta Amaro (Atelier Amaro, Warszawa).

Poza głównym plebiscytem w ramach The Best Chef Awards 2019 przyznano także nagrody w kategoriach specjalistycznych. Jak wspomniałem, jedno z wyróżnień ląduje w rękach gospodarzy gali. The Best Chef City Gourmet Award powędrowało tym razem do tria Mateu Casañas, Oriol Castro i Eduard Xatruch z restauracji Disfrutar (Barcelona). Ci sami szefowie kuchni zostali także nagrodzeni tytułem The Best Chef New Entry Award jako najwyżej sklasyfikowani w plebiscycie nowi kandydaci.

Skoro o nowościach mowa – za wschodzącą gwiazdę branży uznano Píę León z restauracji Kjolle (Lima, Peru), której przyznano The Best Chef Rising Star Award. Za największego artystę wśród szefów kuchni (The Best Chef Food Art Award) uznano Daniela Watkinsa z londyńskiej St Leonards. Wśród specjalistów od wypieków (The Best Chef Pastry Award) niezmiennie króluje zaś Jordi Roca z El Cellar de Can Roca z Girony.

Plebiscyt dopełniają trzy kategorie: nagroda szefów kuchni, czyli zwycięzca plebiscytu Top100 przed oceną ekspertów kulinarnych (The Best Chef Voted by Chefs Award) – Grant Achatz z restauracji Alinea z Chicago; nagroda publiczności (The Best Chef Fol-LOVERS Award) – Grégoire Berger z dubajskiej restauracji Ossiano; oraz tytuł The Best Chef Legend Award dla emerytowanych szefów kuchni, którzy wciąż wywierają ogromny wpływ na świat gastronomii. W tym roku to specjalne wyróżnienie otrzymał Eckart Witzigmann.