The Best Chef Awards 2020 przyznane – oto zwycięzcy

René Redzepi, Noma, The Best Chef Top100 Award 2020, City Foodsters
René Redzepi, fot. City Foodsters/Flickr
Nie jak planowano w Rotterdamie, a w Internecie odbyła się ceremonia przyznania tegorocznych nagród The Best Chef. Ogłoszenie wyników zwieńczyło trzydniowe święto kuchni na najwyższym światowym poziomie – tym milej widzieć wśród finalistów reprezentanta Polski.

O gali The Best Chef Awards Virtual 2020 pisałem przed dwoma tygodniami – każdy mógł bowiem wziąć w niej udział. Wystarczyło połączenie internetowe i rejestracja na stronie konkursu – a było warto. 21 i 22 września przepełnione były interesującymi atrakcjami zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Konferencja Food Meets Science i panele dyskusyjne podczas Area Talks okazały się apetycznymi przystawkami przed zaserwowanym 23 września daniem głównym. Dały nam bowiem możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy, ale też (a może przede wszystkim) bliższego poznania niektórych szefów kuchni.

9 kategorii, pretendenci z 31 krajów i wreszcie – 100 najlepszych z najlepszych

W związku z pandemią tegoroczna edycja była inna niż poprzednie, ale z pewnością nie gorsza. Choć zabrakło bliskości, organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by finał konkursu był dla wirtualnej widowni niezapomnianym wydarzeniem. Gdy ruszyło odliczanie, liczyła się już tylko setka najlepszych szefów kuchni na świecie. Na tegorocznej liście zameldowało się aż trzydziestu czterech debiutantów. Największą reprezentacją (piętnastu szefów kuchni) może się natomiast poszczycić kuchnia hiszpańska. Warto w tym miejscu zauważyć, że na wysokim, 46. miejscu uplasował się Wojciech Modest Amaro (Atelier Amaro, Warszawa).

Tytuł The Best Chef Top100 Award powered by Perlage przyznano René Redzepiemu, współautorowi sukcesu kopenhaskiej restauracji Noma.

René Redzepi, Björn Frantzén, Dan Barber, The Best Chef Top100 Award 2020, Perlage
Podium The Best Chef Awards 2020: René Redzepi, Björn Frantzén i Dan Barber

Na niższych stopniach podium stanęli natomiast Björn Frantzén (zeszłoroczny triumfator – Frantzén, Sztokholm) oraz Dan Barber (Blue Hill, Nowy Jork). Zamykający czołową trójkę Amerykanin wygrał też w dwóch innych kategoriach: The Best Chef New Entry Award oraz The Best Chef Voted by Chefs Award. Barber okazał się więc najlepszym z tegorocznych debiutantów, ale też najpopularniejszym wśród samych szefów kuchni.

Manoella "Manu" Buffara, Xavi Donnay, Alex Dilling
Zwycięzcy The Best Chef Awards w kategoriach: Rising Star, Pastry i Food Art

Za największą wśród wschodzących gwiazd światowej gastronomii (tytuł The Best Chef Rising Star Award) uznano Brazylijkę Manoellę “Manu” Buffarę (Manu, Kurytyba). Nieco więcej o jej podejściu do gastronomii mogły dowiedzieć się osoby śledzące poniedziałkową konferencję Food Meets Science. Najlepsze wypieki pozostają natomiast specjalnością Hiszpanów. Tym razem jednak nie Jordi Roca, a Xavi Donnay (Lasarte, Barcelona) wygrał w kategorii The Best Chef Pastry Award. Podobne przekazanie pałeczki miało miejsce także w ramach The Best Chef Food Art Award. Tytuł ponownie powędrował do rąk Brytyjczyka – tym razem Alexa Dillinga (do niedawna Greenhouse, Londyn).

Rasmus Munk, Rafa Costa e Silva, Michel Bras
Zwycięzcy The Best Chef Awards w kategoriach: Science, Fol-LOVERS i Legend

Nową, wprowadzoną w tym roku kategorię The Best Chef Science Award wygrał Rasmus Munk (Alchemist, Kopenhaga). Duńczyk od lat słynie z innowacyjnych eksperymentów w kuchni. Był też jednym z prelegentów podczas Food Meets Science, a jego zwycięstwo nie dziwi nikogo. Z kolei nagrodę publiczności – The Best Chef Fol-LOVERS Award – zdobył Rafa Costa e Silva (Lasai, Rio de Janeiro). Honorowe wyróżnienie dla szefów kuchni, którzy wciąż mają ogromny wpływ na światową gastronomię, choć czynnie nie wykonują już zawodu – The Best Chef Legend Award – otrzymał natomiast Michel Bras.

Można by pomyśleć, że na tym koniec, ale tegoroczna edycja The Best Chef Awards i pod tym względem jest inna od poprzednich.

Biorąc pod uwagę globalną sytuację, zwycięzcy postanowili przekazać swoje nagrody na cichą aukcję. Potrwa ona od 24 do 28 września – swoje oferty (wraz z informacją, która statuetka was interesuje) chętni mogą wysyłać na adres: info@thebestchefawards.com. Zgromadzone środki wspomogą działającą od 2009 roku organizację Isabelo Charity prowadzoną przez holenderską szefową kuchni Margot Janse. Wszystkie informacje, zarówno na temat aukcji, jak i samego konkursu znajdziecie na stronie thebestchefawards.com.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Czym jest Quibi i dlaczego startuje u progu kryzysu?

W momencie, gdy niezależnie od szerokości geograficznej firmy z większości branż liczą...
Czytaj wiecej