“The Dior Collection” – mistrz i jego legendarne projekty

"Catherine" (fot. Jerry Schatzberg, 1960) – "The Dior Collection" w Proud Galleries
"Catherine" (fot. Jerry Schatzberg, 1960) – "The Dior Collection" w Proud Galleries
Projekty Christiana Diora odmieniły oblicze świata mody – ożywiły go, odświeżyły jego wizerunek, rozszerzyły wpływy i po dziś dzień pozostają inspiracją dla kolejnych pokoleń projektantów. Te ikoniczne kreacje nosiły gwiazdy, ikony stylu dawnych lat, a dzięki galerii Proud Central możemy raz jeszcze spojrzeć na nie za sprawą zdjęć czterech słynnych fotografików, którzy – dosłownie – udokumentowali rozwój domu mody DIOR na przestrzeni dekad.

Proud Galleries od przeszło dwóch dekad zadziwiają odwiedzających swymi wystawami łączącymi sztukę i popkulturę. Nie tak dawno pisałem o rzadkich zdjęciach Audrey Hepburn z początkowego okresu jej kariery. Tym razem jeden z liderów na europejskim rynku obrotu fotograficznego zaprasza natomiast do podziwiania swoich zbiorów dotyczących mody. Ponownie pojawią się gwiazdy Złotej Ery Hollywood, jednak na pierwszym planie znajdą się ich kreacje. “The Dior Collection” zagości w skromnych progach Alexa Prouda na początku lutego.

“The Dior Collection”, czyli ikona do potęgi trzeciej

"Margaret Brown & Anna Karina" (fot. Jerry Schatzberg, 1960) – "The Dior Collection" w Proud Galleries
“Margaret Brown & Anna Karina” (fot. Jerry Schatzberg, 1960) – “The Dior Collection” w Proud Galleries

Christian Dior to jeden z najważniejszych reformatorów świata mody. Choć w branży pracował już od połowy lat 30. XX wieku, wojna wyraźnie zaburzyła rozwój jego kariery. Służba wojskowa, ograniczona dostępność tkanin i bezsensowność tworzenia wystawnych kreacji w tym okresie zadały mu mnóstwo bólu. Ten udało się jednak przekuć w złoto – nietuzinkowe, zrywające z konserwatywnym stylem kreacje. Począwszy od 1946 roku dom mody DIOR wyznacza trendy, zwłaszcza w zakresie haute couture, natomiast wydana w 1947 kolekcja Corolle stała się wręcz synonimem kobiecości, zmysłowym odzieniem godnym mistrza. Tak narodziła się ikona.

"Coming" (fot. Norman Parkinson, 1958) – "The Dior Collection" w Proud Galleries
“Coming” (fot. Norman Parkinson, 1958) – “The Dior Collection” w Proud Galleries

Szybko te prace dostrzeżono – prasa kobieca rozpisywała się na temat nowego krawieckiego talentu. Kreacje Diora trafiły na okładki takich magazynów jak “Life” czy “Harper’s Bazaar”. Bardzo szybko do ikonicznych strojów przekonały się ikony ówczesnego stylu – na czele z Marilyn Monroe – a od tego już tylko krok do trafienia przed obiektywy ikon fotografii. Ikona³ – właśnie to zobaczymy na wystawie “The Dior Collection”.

Proud Galleries słyną z wyjątkowych zbiorów, dlatego nie ma wątpliwości, że londyńska wystawa to szansa zobaczenia czegoś niesamowitego. Większość prac będzie też zapewne można nabyć, zatem fani fotografii, miłośnicy mody i kolekcjonerzy sztuki już mogą zacierać ręce.

Marilyn Monroe "Looking Over Shoulder" (fot. Bert Stern, 1962) – "The Dior Collection" w Proud Galleries
Marilyn Monroe “Looking Over Shoulder” (fot. Bert Stern, 1962) – “The Dior Collection” w Proud Galleries

Wystawę “The Dior Collection” można zobaczyć w Proud Central (Proud Galleries, 32 John Adam Street, Londyn WC2N 6BP). Wernisaż odbędzie się 7 lutego, a fotografie z tej kolekcji będą zdobić ściany galerii aż do 7 kwietnia.

"Elizabeth Taylor in Yellow with Ivy, Side 1" (fot. Mark Shaw, 1961) – "The Dior Collection" w Proud Galleries
“Elizabeth Taylor in Yellow with Ivy, Side 1” (fot. Mark Shaw, 1961) – “The Dior Collection” w Proud Galleries

W ramach zbiorów zaprezentowanych w “The Dior Collection” zobaczymy zdjęcia Marka Shawa, Normana Parkinsona, Jerry’ego Schatzberga i Berta Sterna. Przepuszczenie obrazu przez soczewki czterech różnych artystów nadaje kolekcji wyrazistości. Pozwala tym mocniej dostrzec rozwój, zachodzące zmiany i to, co z dzisiejszej perspektywy możemy nazwać dziedzictwem Christiana Diora. Warto też pamiętać, że “The Dior Collection” skupia się na początkach marki. Można więc uznać, że to niezwykła podróż przez pierwsze dwie dekady istnienia domu mody DIOR, a zatem prace zarówno mistrza, jak i jego ucznia, “małego księcia mody” – Yves’a Saint Laurenta – oraz Marca Bohana.

"Catherine" (fot. Jerry Schatzberg, 1960) – "The Dior Collection" w Proud Galleries
“Catherine” (fot. Jerry Schatzberg, 1960) – “The Dior Collection” w Proud Galleries
Autor artykułu
More from Damian Halik

Christopher Nolan w jakości 4K Ultra HD

Christopher Nolan – jeden ze współczesnych wirtuozów, czołowy przedstawiciel młodego pokolenia mistrzów...
Czytaj wiecej