The Grand Tour sezon II – jest zajawka

The Grand Tour to autorski program znanych brytyjskich dziennikarzy - Jeremy'ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya

Panowie, którzy przez wiele lat tworzyli jeden z najdłużej nieprzerwanie nadawanych programów motoryzacyjnych, odeszli z brytyjskiej BBC w atmosferze niemałego skandalu. Ta trójka przez trzynaście lat prowadziła najwspanialszy show dla motomaniaków, jaki widziała telewizja. Kręcony z olbrzymim rozmachem, zapleczem brytyjskiego nadawcy publicznego i wyrazistymi prowadzącymi, którzy nie stronili od kontrowersji Top Gear, był kurą znoszącą złote jajka znaną na całym globie. Wszystko ma jednak swój koniec i po awanturze Clarksona z producentem serii, dziennikarza wyrzucono z BBC, a pozostali w geście solidarności odeszli razem z nim.

Całą trójkę przygarnął Amazon – amerykański potentat w branży sprzedaży internetowej, który właśnie rozwijał swoją internetową telewizję na żądanie. Owocem tej kooperacji był The Grand Tour, program motoryzacyjny, który miał kontynuować dzieło Clarksona, Hammonda i Maya z BBC. Formuła programu jest podobna, oczywiście na tyle na ile pozwalały prawa autorskie. Podobnie jak w Top Gear mamy studio w którym wśród publiczności dziennikarze rozmawiają o motoryzacji. Różnica polega na tym, że studio znajduje się w namiocie, który podróżuje po całym świecie, wraz z prowadzącymi oczywiście. Rozmowy są przetykane felietonami filmowymi, takimi jakie znamy z ich pracy w BBC. Doskonałe zdjęcia, wspaniałe samochody, nietypowe pomysły i ten sam, zjadliwy, błyskotliwy, inteligenty humor, miejscami nieco kontrowersyjny. Pierwszy sezon został przyjęty przez dość dobrze, choć pojawiały się głosy krytykujące głównie powtarzane co odcinek dowcipy czy próby wbijania szpili BBC. Tak czy inaczej, program okazał się sukcesem mimo pierwszego chyba na taką skalę wykorzystania platformy video on demand. Dzięki temu, możemy już czekać na kolejną serię, premiera pierwszego odcinka 8 grudnia tego roku na Amazon Prime Video. Aby oglądać The Grand Tour wystarczy się tam zarejestrować, pierwsze siedem dni mamy za darmo, przez kolejne pół roku abonament kosztuje 2,99 Euro miesięcznie.

 

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Voyager 1 – obudzony po 37 latach

Naukowcy z NASA uruchomili silniki sondy Voyager 1. Nie byłoby w tym...
Czytaj wiecej