Rosyjskie drogi: z internetu do kin

Któż nie zna filmów z kamer samochodowych z Rosji, ich kompilacje cieszą się olbrzymią popularnością. A gdyby zrobić z nich film dokumentalny?

„Rosja to nie kraj, Rosja to stan umysłu”, to powiedzenie stare jak świat, jest nadal aktualne. Obecnie jedną z najlepszych wizualizacji tego co się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów są filmy pochodzące z kamerek samochodowych. Takie urządzenia ostatnimi czasy mocno potaniały i są szeroko dostępne, również w Rosji. Ponadto na ich popularność w dawnym Kraju Rad wpływa kreatywność Rosjan pod względem wymuszania odszkodowań – wskakiwanie pieszych na maskę stojącego samochodu i oskarżanie o potrącenie to norma. Każdy z nas chyba trafił na kompilacje takich nagrań na youtubie. Pomimo naszych odwiecznych związków z Rosjanami i tego, że my jako naród znamy ich jak mało kto, niektóre sceny wprawiają w szok, osłupienie i niedowierzanie. Czasami człowiek ma wrażenie, że ogląda ustawione sceny, czasami jest niemal przekonany, że w filmie maczali palce specjaliści od efektów specjalny. Ale nie, ot zwykły powszedni dzień na ulicach Moskwy, Władywostoku czy Sankt Petersburga.

Najlepsze perełki zebrał Dymitr Kałasznikow (zbieżność nazwisk z konstruktorem broni przypadkowa) aby połączyć je w pełnometrażowy film. Kałasznikow urodzony w 1986 roku w Archanielsku reżyser najpierw ukończył prawo. Dopiero później zdecydował się na studia na Sankt Petersburskim Państwowym Uniwersytecie Filmu i Telewizji który ukończył w 2014 roku. Ma na koncie już kilka filmów dokumentalnych, ponadto na co dzień zajmuje się produkcją dokumentów czy reklam. „The Road Movie” (w oryginale Droga) powstał pod koniec 2016 roku i przez kolejny sezon był prezentowany w kilku europejskich krajach i w USA, głównie na festiwalach filmów dokumentalnych. Trafił także do Polski na Docs Against Gravity Film Festival. Od początku przyszłego roku „The Road Movie” rusza na podbój USA. Dzięki firmie dystrybucyjno produkcyjnej Osciloscope Laboratories planowane są projekcje w znacznej ilości stanów, a od marca będzie można kupić film na DVD. Ktoś może pomyśleć: po co płacić, za coś co jest za darmo na Youtube? Otóż nie, takiego filmu tam nie ma. „The Road Movie” to nie zwykła kompilacja jakich pełno. To prawdziwy film dokumentalny, który dzięki odpowiedniemu doborowi scen i montażowi tak naprawdę opowiada o współczesnej Rosji. To co się dzieje na drogach jest tylko ilustracją i pretekstem ku temu.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Jubileuszowe Męskie Granie

Początek czerwca to tradycyjnie czas na nowe Męskie Granie. Singiel już jest....
Czytaj wiecej