The Third Thumb – przydałby się wam kolejny kciuk?

The Third Thumb Project, fot. Danielle Clode
The Third Thumb Project, fot. Danielle Clode
O tym, jak wielką przewagę nad innymi przedstawicielami świata natury daje posiadanie kciuka, nie trzeba nikogo przekonywać – nie wiadomo gdzie bylibyśmy teraz, gdyby nie chwytne dłonie! Czy zastanawialiście się jednak, jak by to było mieć dwa kciuki u jednej dłoni?

Zapewne niejeden naukowiec rozważał ten problem gdzieś w zaciszu swego laboratorium, jednak dodatkowy kciuk właśnie stał się faktem – i to za sprawą… artystki. Mowa o Danielle Clode, na co dzień studiującej w londyńskim Royal College of Art. Jej projekt, roboczo nazwany The Third Thumb, to bardzo prosta konstrukcja, która mimo to spisuje się całkiem nieźle.

The Third Thumb Project, fot. Danielle Clode
The Third Thumb, fot. Danielle Clode

Prototyp The Third Thumb został wykonany za pomocą druku 3D. Sama nakładka symulująca kciuk, którą umieszcza się obok małego palca dłoni, to jednak nie wszystko. Danielle nie próbowała ścigać się z twórcami bardziej zaawansowanych protez, które w przyszłości mają być kontrolowane za pomocą czujników napięcia mięśniowego czy nawet myśli! Młoda adeptka sztuki postawiła na totalną prostotę – chwytny palec zasilany jest przez dwa silniczki, które napędza umieszczona na nadgarstku bransoletka z akumulatorem. To ona jest sercem i mózgiem The Third Thumb. Poza funkcją zasilającą, wmontowano w nią także moduł bluetooth, odpowiedzialny za sterowanie. To zaś odbywa się za pomocą… stóp.

The Third Thumb Project, fot. Danielle Clode
The Third Thumb, fot. Danielle Clode

Czujniki nacisku połączone z sensorami bluetooth, montowane są na podeszwie buta. Dzięki manipulowaniu stopą, można poruszać dodatkowym kciukiem. Brzmi topornie, ale zakres ruchów nakładki The Third Thumb jest zaskakująco duży. Co więcej, jej obsługa jest bardzo intuicyjna, dzięki czemu szybko można opanować jej kontrolę. I to do tego stopnia, by po krótkim zapoznaniu się z jej funkcjami, można było zagrać na gitarze!

Poza frajdą, jaką korzystanie z nakładki sprawiło znajomym Danielle (co widać na poniższym filmie), młoda artystka zbiera już także pierwsze laury. The Third Thumb zostało nagrodzone tegoroczną The Helen Hamlyn Design Award, przyznawaną przez jej Alma Mater. Projekt nie umknie zapewne także firmom medycznym. Dzięki prostocie wykonania, dodatkowy kciuk mógłby być tańszą alternatywą protez, co z pewnością ucieszyłoby wielu pacjentów. Tylko czekać, aż o Dani Clode i jej pomyśle zrobi się głośno!

Autor artykułu
More from Damian Halik

97-letnia Iris Apfel została modelką agencji IMG Models

Wykluczenie technologiczne, na które cierpi wiele osób w podeszłym wieku, można zwalczyć...
Czytaj wiecej