Gorący news dla smakoszy z całego świata!

(www.sanpellegrino.com)
(www.sanpellegrino.com)
Właśnie opublikowano listę 50 restauracji zamykających pierwszą setkę jednego z najbardziej prestiżowych zestawień w branży restauracyjnej - The World’s 50 Best Restaurants. Już niedługo miłośnicy fine diningu będą mogli zobaczyć ceremonię wręczenia nagród w Internecie!

Już od szesnastu lat lista The World’s 50 Best Restaurants dla smakoszy z całego globu jest wyrocznią w kwestii najgorętszych kulinarnych trendów i destynacji . Najlepsze lokale świata wybiera jury składające się z aż 1000 ekspertów. Głosowanie na faworytów odbywa się w niezwykle szczegółowy, ujednolicony oraz mocno sformalizowany sposób, mający zapewnić zgłaszającym się do konkursu rywalom ocenę jak najbardziej zbliżoną do obiektywnej. W przypadku “50 Best…” można mieć pewność, że wybrane lokalizacje nie znalazły się liście przypadkowo, a zajmowane przez nie pozycje są przede wszystkim wynikiem profesjonalnej analizy, a nie subiektywnych odczuć czy faworyzacji przez oceniającego (choć tych drugich z uwagi na charakter branży oczywiście nie da się całkowicie uniknąć). Dzięki relatywnemu obiektywizmowi, oraz utrzymywaniu bardzo wysokiego poziomu rywalizacji, miłośnicy fine diningu z wypiekami na twarzach co roku czekają na wyniki The World’s 50 Best Restaurants.

(www.bbva.com)
(www.bbva.com)

Właśnie opublikowano miejsca od 51 do 100 tego prestiżowego zestawienia. Na pierwszą pięćdziesiątkę będziemy musieli jeszcze poczekać, jednak już teraz warto przyjrzeć się liście, ponieważ biorąc pod uwagę fakt stawania w szranki z konkurencją z całego świata, setka wybrańców to naprawdę wąskie grono. Z ogłoszoną, drugą połową stawki 100-miejscowego zestawienia możecie zapoznać się tutaj . Na całym świecie, pod względem ilości wyróżnionych restauracji przoduje USA. W Europie zaś, najwięcej docenionych w tej części „50 Best…” kuchni znajdziemy w Hiszpanii.

Na udostępnionym fragmencie listy nie znajdziemy polskich lokalizacji – pisząc to mam oczywiście nadzieję, że stało się tak dlatego, że wylądowały w pierwszej pięćdziesiątce. Pragnienie międzynarodowych sukcesów dla rodzimej kuchni zaostrzyło się w moim przypadku zwłaszcza po tegorocznych, organizowanych w Polsce wydarzeniach kulinarnych na międzynarodową skalę – takich jak ekscytujący Lexus Hybrid Cuisine  czy ciepło przyjęty Terroir Warsaw 2018. Na obydwu tych eventach polscy szefowie kuchni mieli okazję w praktyce pokazać, na co ich stać, i nie zawiedli. Nie bez wpływu na moje  optymistyczne wizje pozostaje też ostatni sukces Marcina Popielarza, który dosłownie otarł się o wygraną w międzynarodowym konkursie S. Pellegrino Young Chef 2018. To wszystko sprawia, że – dosłownie i w przenośni – mam apetyt na więcej.

Marcin Popielarz (fot. Wojciech Kic - mat. prasowe Quadrille)
Marcin Popielarz (fot. Wojciech Kic – mat. prasowe Quadrille)

19 czerwca o godzinie 20:45, w hiszpańskim Bilbao rozpocznie się ceremonia wręczenia nagród sponsorowanego przez S.Pellegrino i Acqua Panna zestawienia The World’s 50 Best Restaurants. Jedno z najważniejszych wydarzeń kulinarnego świata będzie można śledzić na żywo przez Internet, pod adresem:

https://www.finedininglovers.com/tag/50-best-restaurants.

Poniżej dania popisowe restauracji, które zajęły w 2018 roku miejsca od 51 do 100 zestawienia “50 Best…”:

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota SORA już niebawem na ulicach

Autobus elektryczny Toyoty zasilany jest wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ten przyjazny środowisku pojazd...
Czytaj wiecej