Toyota najcenniejszą marką motoryzacyjną świata!

Toyota Hilux (newsroom.toyota.eu)
Jak co roku, magazyn Forbes podsumował wartość 100 topowych brandów świata. Toyota, jako jedyna marka z branży motoryzacyjnej, znalazła się w pierwszej dziesiątce tego prestiżowego zestawienia!

Choć Toyota od lat przoduje wśród najlepiej wycenianych marek samochodowych świata, to jej tegoroczny wynik w przygotowanym przez Forbes’a zestawieniu „The World’s Most Valuable Brands 2018” robi spore wrażenie. Wartość marki wyceniono na zawrotne 44,7 mld dolarów, co oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła ona o niebagatelne 9%.  Ubiegłoroczne sukcesy pozwoliły w Japończykom na pokonanie wszystkich rywali ze światowej branży motoryzacyjnej. Na drugim i trzecim miejscu po Toyocie, plasują się odpowiednio niemieckie marki Mercedes-Benz oraz BMW, obydwie jednak ze znaczącą stratą do lidera, która opiewa kolejno na 10,3 i i 13,3 mld dolarów. Lexus, również radzi sobie bardzo dobrze, wyprzedzając Nissana, Hyundaia czy Volkswagena – graczy obecnych na rynku o kilka dekad dłużej niż luksusowy brand Toyoty. W ujęciu branży samochodowej, raport Forbesa ukazuje dominację marek japońskich oraz niemieckich.

Lexus UX - sylwetka (mat. prasowe)
Lexus UX – sylwetka (mat. prasowe)

Co prawda, na liście top 10 moto znajdziemy też amerykańskiego Forda, jednak brand z Detroit nie osiągnął w tym roku nawet jednej trzeciej szacowanej przez magazyn wartości lidera zestawienia.

Przyglądając się liście 10 topowych marek według Forbesa nietrudno dostrzec, że jej najwyższe miejsca okupowane są przez firmy z branży nowych technologii. Zajmują one pozycje od 1 do 5 oraz siódmą. Jedynie Coca-Cola, ze swoim szóstym miejscem, łamie schemat. Światowym liderem dla wszystkich branż jest Apple, z wynikiem 182,8 mld dolarów. Wśród firm mających nieszczęście dzielić rynek z kalifornijskim gigantem, plasują się dalej po kolei: Google (132,1 mld USD), Microsoft (104,9 mld USD), Facebook (94,8 mld USD), Amazon (70,9 mld USD) i Samsung (47,6 mld USD). Pierwszą dziesiątkę zestawienia „The World’s Most Valuable Brands 2018” zamykają: Disney (47,5 mld USD), Toyota (44,7 mld USD) oraz potentat branży telekomunikacyjnej AT&T (41,9 mld USD).

Źródło: Forbes.com

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

CreamArt – latte jak z obrazka

Statystyczne spożycie kawy na osobę w Korei Południowej od początku lat 90....
Czytaj wiecej