TheMuBa – Szyc i Kuźniar inwestują w teatralny Netflix?

Borys Szyc i Jarosław Kuźniar podczas nagrania premierowego TheMuBaTALK, fot. TheMuBa
Borys Szyc i Jarosław Kuźniar podczas nagrania premierowego TheMuBaTALK, fot. TheMuBa
"Borys Szyc otwiera teatr. W Internecie" – tak głosi slogan, jakim w mediach społecznościowych promowany jest projekt #TheMuBa. Multimedialna platforma, nad której uruchomieniem aktor pracował od kilku lat, właśnie wystartowała. Warto więc sprawdzić czym jest, skąd porównania do Netflixa (i czy mają jakikolwiek sens) oraz – przede wszystkim – kiedy będzie nam dane z niej skorzystać.

Borys Szyc postanowił uczcić swoją czterdziestkę nietypowo. Oj, nietypowo! Aktor, którego nikomu raczej przedstawiać nie trzeba, właśnie przy okazji obchodzonych 4 września urodzin podzielił się ze światem szczęśliwą nowiną. O tym, że nad czymś pracuje, wiadomo było już wcześniej. Korzystając jednak z okazji, za pośrednictwem mediów społecznościowych postanowił oznajmić swoim fanom, czym tak naprawdę się zajmował. Na pierwszy rzut oka nie było to nic zaskakującego – łodzianin, podobnie jak wielu jego branżowych kolegów, postanowił otworzyć swój teatr. I może cała sytuacja nie wywołałaby dodatkowych emocji, gdyby jego projekt o wdzięcznej nazwie TheMuBa… nie był koncepcją iście futurystyczną.

Borys Szyc – twórca internetowego teatru TheMuBa, fot. TheMuBa
fot. TheMuBa

TheMuBa (Theatre, Music, Ballet) jest platformą, która ma na celu transmitowanie na żywo spektakli, koncertów i przedstawień baletowych. Warto dodać, że Borys Szyc nie jest tu jedyną znaną twarzą. Jego partnerami biznesowymi są dziennikarz Jarosław Kuźniar oraz inwestor Marek Maślanka, a w radzie programowej TheMuBa.com zasiadają Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny) oraz Andrzej Pągowski (artysta grafik, plakacista). Zespół działa prężnie, choć serwis zaczyna dość skromnie – w początkowej fazie projektu transmisje mają pojawiać się raz w miesiącu. Pierwsze przedstawienie zostanie zaprezentowane w październiku. Nie przeszkadza to jednak w okrzyknięciu platformy „teatralnym Netflixem”, choć zdecydowanie są to porównania na wyrost. Przynajmniej na razie.

Internetowy gigant zapewne nigdy nie odczuje obecności na rynku polskiego projektu, ale o potencjale „teatru” Szyca warto porozmawiać. Znamienne jest, że nie zdecydowano się tu na mocny start, a raczej delikatne badanie, czy aby znajdą się ludzie, których TheMuBa rzeczywiście zainteresuje. Zapewne wynikało to z wielu czynników, począwszy od problematycznej od strony technicznej transmisji przedstawień, a na kwestiach finansowych przedsięwzięcia kończąc. W pierwszych dniach konta w serwisie założyło grubo ponad dwa tysiące osób, można więc uznać, że Szyc i spółka mają zielone światło na dalsze inwestycje, a te – biorąc pod uwagę ambicje ekipy – będą spore.

TheMuBa zrewolucjonizuje społeczny odbiór teatru?

Marek Maślanka, Borys Szyc i Jarosław Kuźniar – twórcy platformy TheMuBa, fot. Adam Mikołajczyk
Marek Maślanka, Borys Szyc i Jarosław Kuźniar – twórcy platformy TheMuBa, fot. Adam Mikołajczyk

Początkowo TheMuBa ma działać w modelu pay-per-view. Za dostęp do transmisji na żywo trzeba będzie zapłacić 19,90 zł, a za materiały popremierowe 24,90 zł. Już na tym etapie widać, że autorzy projektu nie celują w koneserów teatralnych doznań, a raczej w szerszą publikę, która niekoniecznie może sobie pozwolić na regularne wizyty w teatrze. Repertuar na rok 2018 ma trzy pozycje: spektakl, monodram oraz koncert. Kluczowy będzie jednak rok przyszły, w którego trakcie TheMuBa może przekształcić się w serwis VOD ze stałym abonamentem. To jednak wymaga znaczącego poszerzenia oferty – oczywiście negocjacje z teatrami już trwają, ale twórcy projektu nie zdradzają szczegółów.

Trudno oczekiwać, by TheMuBa miała szansę dosłownie zawojować polski (czy tym bardziej światowy) rynek VOD. Internetowe transmisje nie sprawią nagle, że teatr i balet przestaną być w Polsce czymś niszowym – taka już specyfika publiczności. Jeśli jednak platforma dobrze poradzi sobie z oddaniem specyficznej, wytwarzanej między grającymi na żywo aktorami a widzem więzi, koneserzy będą zachwyceni! Projekt ma spory potencjał – także do ekspansji międzynarodowej. Ostatecznie więc TheMuBa ucieszy nie tylko miłośników sztuk scenicznych, ale też ma szansę poszukać nowej widowni wśród osób, które czy to ze względu na ceny, czy też ograniczenia w fizycznej dostępności, nie były stałymi bywalcami teatrów. Wiele zależy jednak od rozmiarów przyszłorocznego repertuaru.

Choć konta w serwisie można zakładać już od kilku dni, TheMuBa oficjalnie zadebiutuje 12 października o godzinie 19:00. Rozpocznie się wówczas transmisja spektaklu „Inne Rozkosze” z Krakowskiego Teatru Scena STU. W listopadzie z kolei zobaczymy koncert World Orchestra Grzecha Piotrowskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, zarejestrowany w marcu specjalnie dla serwisu TheMuBa. Grudniową premierą będzie natomiast monodram Krystyny Jandy „Ucho, gardło, nóż”. Więcej o repertuarze dowiecie się pod tym adresem.

Rozwój sytuacji można śledzić na oficjalnej stronie projektu oraz w mediach społecznościowych: na Twitterze, Instagramie i Facebooku.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Brian Johnson wróci do AC/DC?

Półtora miesiąca temu fani AC/DC musieli przełknąć gorzką pigułkę – nie dość,...
Czytaj wiecej