Thomas Bangalter z zespołu Daft Punk będzie grać solo?

Calvin Harris, Thomas Bangalter i Jack White podczas premiery serwisu TIDAL (2015), fot. materiały prasowe
Calvin Harris, Thomas Bangalter i Jack White podczas premiery serwisu TIDAL (2015), fot. materiały prasowe
French house'owy duet Daft Punk swoją ostatnią płytę wydał przed pięcioma laty, a kolejnego wciąż nie widać, ale francuscy muzycy co jakiś czas dają powody do radości swoim fanom. Ostatnio do sieci trafił niemal piętnastominutowy utwór, który Thomas Bangalter nagrał na potrzeby filmu "Riga (Take 1)".

Nie słyszeliście o tej produkcji? Nic dziwnego. “Riga (Take 1)” to łotewski dramat o losach czterech kobiet. Historia targanych uczuciami miłośniczek sztuki jest ponoć “oszałamiającą wizualnie jazzową opowieścią”, lecz film nie zrobił furory na międzynarodową skalę. Ostatnią szansą na laury choćby od rodzimych krytyków będzie dla tego tytułu zbliżający się Lielais Kristaps National Film Festival. 12 listopada, podczas wieńczącej imprezę ceremonii, wręczone zostaną najważniejsze łotewskie nagrody filmowe, do których “Riga (Take 1)” zdobyła dwie nominacje. Doceniono między innymi muzykę, w której – jak się okazuje – palce maczał Thomas Bangalter, ½ duetu Daft Punk!

Thomas Bangalter w "roboczym uniformie", fot. Daft Punk
Thomas Bangalter w “roboczym uniformie”, fot. Daft Punk

O nagraniu zatytułowanym “Riga (Take 5)” głośno zrobiło się już w połowie października. Wówczas na instagramowym profilu francuskiej wytwórni Ed Banger Records pojawiło się tajemnicze, trwające dokładnie minutę nagranie. Klip co prawda opisano, jednak wszyscy zachodzili w głowę, co dzieje się we francuskim bastionie muzyki elektronicznej. Thomas Bangalter rozpoczął karierę solową? A może to przedsmak nowej płyty Daft Punk? Atmosferę podgrzał też David Guetta, który również pochwalił się limitowanym krążkiem za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Nie trzeba było długo czekać, by ktoś z fanów zespołu dorwał rzadki winyl i udostępnił enigmatyczne nagranie w internecie. Okazuje się, że utwór, który skomponował Thomas Bangalter, trwa niemal 15 minut! Niektórzy żartują, że jest to dwuminutowy kawałek powielony siedmiokrotnie, inny wciąż zastanawiają się, co to oznacza dla przyszłości french house’u…

Ostatnią płytą Daft Punk było świetnie przyjęte “Random Access Memories” z maja 2013 roku. Krążek przyniósł duetowi pięć nagród Grammy (w tym Album roku) i takie hity jak “Get Lucky” czy “Lose Yourself to Dance”. Zrozumiałe więc, że fani zaczynają się nieco niecierpliwić. Członkowie zespołu prężnie jednak działają… ale nie na własny rachunek. Niedawno wspierali między innymi The Weeknd, produkowali też utwory innych artystów. Sam Thomas Bangalter mocniej zaangażował się także w tworzenie muzyki filmowej. Obok łotewskiego “Riga (Take 1)” jego utwory można usłyszeć też w nowym filmie Gaspara Noé – “Climax”. To zresztą nie pierwszy raz, gdy Thomas Bangalter współpracuje z topowym francuskim reżyserem.

Nie wiadomo, jak dalej potoczy się kariera zespołu Daft Punk, nie ma jednak sensu panikować. Pięcioletnia przerwa między albumami to dla ich fanów nic nowego – poprzedzający “Random Access Memories” krążek “Human After All” wydano w 2005 roku! Ogółem duet w trakcie dwudziestopięcioletniej kariery wydał zaledwie cztery albumy studyjne. Nic złego zatem się nie dzieje, choć fani z pewnością liczyli, że muzycy zaskoczą ich nowym krążkiem z okazji jubileuszu. Warto też zauważyć, że Thomas Bangalter rzadko hamuje swój twórczy pęd. Znacznie poważniejszym zwiastunem końca Daft Punk mogłoby być solowe nagranie Guy-Manuela de Homem-Christo, ale na to (na razie) się nie zanosi.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Futurystyczna Book Tower mogłaby stanąć na Mokotowie

Konkursy architektoniczne to prawdziwa kopalnia niesamowitych budynków i pomysłów, które aż proszą...
Czytaj wiecej