Todd McLellan – Rozłóż to na części pierwsze

Foto: Todd McLellan
Piła łańcuchowa, Foto: Todd McLellan
Fotograf Todd McLellan przedstawia zaskakującą w prostocie, zachwycającą efektem serię zdjęć. To zwykłe przedmioty, z którymi spotykaliśmy się lub spotykamy na co dzień rozłożone na części pierwsze. Brzmi prosto i takie jest, ale to co dociera do nas przy okazji ich oglądania jest bezcenne - pozwala spojrzeć na nie z innej strony - jak na dzieła inżynerii.

Fotograf Todd McLellan przedstawia zaskakującą w prostocie, zachwycającą efektem serię zdjęć. To zwykłe przedmioty, z którymi spotykaliśmy się lub spotykamy na co dzień rozłożone na części pierwsze. Brzmi prosto i takie jest, ale to co dociera do nas przy okazji ich oglądania jest bezcenne – pozwala spojrzeć na nie z innej strony – jak na dzieła inżynerii.

McLellan każdy przedmiot rozkłada na najdrobniejsze części, pieczołowice je komponuje kawałek po kawałku. Tak wyeksponowane dają niesamowity efekt. W czasach kiedy domują urządzenia elektroniczne, te pochodzące z nie tak odległej przecież histroii – mechaniczne – zaczynają mieć swój niepowtarzalny charakter. Wystarczy spojrzeć na rozłożoną maszynę do pisania, aby dotarło do nas jak skompliowany proces stoi za pozornie prostym uderzeniem w literę na klawiaturze, która pozostawia ślad tuszu na kartce papieru.

Foto: Todd McLellan
Komputer Apple One, Foto: Todd McLellan
Foto: Todd McLellan
Gaśnica proszkowa, Foto: Todd McLellan

Na podstawie serii fotografa wydana została książka „Things Come Apart. A Teardown Manual for Modern Living”. To zbiór 50 „anatomicznych” historii przedmiotów użytkowych.Od lustrzanki, zegara ścienngo, czy ekspresu do kawy, przez iPada i rower po fortepian. Rozmontowane przedmioty ukazują też to, że nawet najbardziej skomplikowane nowoczesne technologie można pokazać w sposób zrozumiały. Fantastyczne fotografie przeplatane są esejami wybitnych osobistości ze świata designu, renowacji zabytków, i projektowania. Każda fotografia jest osobnym, małym dziełem sztuki. Każda daje mnóstwo frajdy – pozwala cieszyć się jak dziecko z odkrywania tego jak działaja przedmioty codziennego użytku.

Foto: Todd McLellan
Maszyna do pisania, Foto: Todd McLellan
Foto: Todd McLellan
Zegar z radiem, Foto: Todd McLellan
Foto: Todd McLellan
Zegar, Foto: Todd McLellan

Strona fotografa: toddmclellan.com

Tagi wpisu
,
Autor artykułu
More from Krzysiek Bukowski

Konsta Punkka – młody fotograf, który zachwyca cały świat

Ma tylko 21 lat, pochodzi z Finlandii i robi coś niezwykłego. Zdjęcia...
Czytaj wiecej