Tokaj Eszencia stał się jednym z najdroższych win na świecie…

Ile warta jest butelka wina? Tak naprawdę tyle, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić! Pasjonaci oraz kolekcjonerzy win są gotowi wydać dziesiątki, a nawet setki tysięcy dolarów za jedną, upragnioną butelkę wina.

Ostatnimi czasy świat winiarski obiegały informacje o rekordowych, wręcz zawrotnych sumach, które zostały zapłacone za butelki wina. Na początku października 2018 roku, na nowojorskiej aukcji zorganizowanej przez Sotheby’s, sprzedana została butelka Romanée Conti 1945 (https://bit.ly/2SSEZYI) za kwotę 558.000 dolarów, a miesiąc później w filii domu aukcyjnego Acker Merrall & Condit Hong Kong, wylicytowano butelkę 155 letniego Porto Niepoort (https://bit.ly/2HLh1LI) za kwotę 127.000 dolarów. Pierwszy kwartał 2019 roku, przyniósł kolejny rekord.

Powrót na światowe stoły

Anonimowy, chiński nabywca kupił butelkę Tokaju Eszencia z 2008 roku za 40.000 dolarów, czyli ponad 11 milionów Forintów. Wino pochodzące z karpackich podnóży północno-wschodnich Węgier, gdzie jeden z najstarszych i najbardziej legendarnych regionów winiarskich w Europie powraca w nieprawdopodobnym stylu na światowe stoły. Wino to charakteryzuje się wręcz niebotyczną ilością cukru resztkowego, które czyni je wręcz nieśmiertelnym. Przedmiotowa butelka wina w rozmiarze magnum (1,5 L), wymagała użycia około 180 kilogramów gron pokrytych szlachetną pleśnią (Botrytis Cinerea), które po zebraniu i umieszczeniu w specjalnych zbiornikach, pod własnym ciężarem puszczały „złoty” sok, którego fermentacja trwała do ośmiu lat, osiągając przy tym 2 – 4 % alkoholu.

„Pracownik winnicy jest wstanie zebrać dziennie około 10 kg gron, pokrytych szlachetną pleśnią. Na zebranie 180 kilogramów potrzebuje około 18-20 dni pracy”

Koszt produkcji

Wysoka cena tej butelki może wynikać zarówno z kosztów produkcji (każde winogrono pokryte szlachetną pleśnią musi być zbierane ręcznie, dzięki czemu Eszencia należy do najbardziej pracochłonnych win na świecie), jak również w części może być zabiegiem marketingowym. Tak, czy inaczej, w Royal Tokaj (https://bit.ly/2FjtZ1D) zdecydowano się na stworzenie tylko 18 butelek tego wyjątkowego rocznika 2008, a jedną z butelek zaprezentowano w tym tygodniu na międzynarodowych targach win PROWEIN 2019 w Dusseldorfie. Okolona szklaną gablotą, butelka w wersji magnum, była jedną z największych atrakcji, w części węgierskich wystawców.

„Rok 2008 uznawany jest za wyjątkowy rocznik, a Eszencia to rodzaj wina, które może starzeć się przez 100 lat lub dłużej”- mówi Tom Hudson, dyrektor londyńskiego Farr Vintners, największego brytyjskiego dostawcy doskonałego wina.

Stworzenie najdroższej butelki tokajskiego wina jest jednym ze sposobów na umieszczenie Węgier oraz Tokaju na winnej mapie świata. Odradzające się po 1990 roku, węgierskie winiarstwo, które po okresie komunistycznego reżimu, trafiło w prywatne ręce i zaczęło się odradzać. Dziś po blisko trzech dekadach, może świętować triumfy.

YouTube – Wilson Daniels

„Wszystko co zrobiliśmy po 1990 roku, dąży do przywrócenia tego wina do naleznego mu miejsca”, mówi Charli Mount – dyrektor zarządzający Royal Tokaj. „Na początku XXI wielu Tokaj Aszú po raz kolejny stał się jednym z najbardziej cenionych win na świecie”. Można śmiało powiedzieć światu: „TOKAJ WRÓCIŁ”

Źródło: http://fortune.com

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Brad Pitt walczy z Angeliną Jolie o Château Miraval

Według zachodnich mediów Brad Pitt ponownie spotka się z Angeliną Jolie w...
Czytaj wiecej