“Tokaj Guide 2021” – praktyczny przewodnik po Tokaju

Tokaj Guide 2021, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Spisany już po raz czwarty piórem Gergela Ripki "Tokaj Guide 2021" to nie tylko przewodnik. To kompendium wiedzy dla wszystkich miłośników win oraz turystów, którzy zamierzają odwiedzić ten magiczny region Węgier.

To już czwarta edycja przewodnika po najsłynniejszym regionie winiarskim Węgier – Tokaju. Pierwsze wydanie “Tokaj Guide” ukazało się w 2014 roku. Następnie, zgodnie z zamierzeniami autora, przewodnik ukazywał się w latach 2016, 2019 i ostatnio – w kwietniu bieżącego roku. Przewodnik wydawany jest w dwóch językach: węgierskim oraz angielskim. Na pięciuset sześćdziesięciu kartach “Tokaj Guide 2021” przekazuje mnóstwo informacji o tym majestatycznym, pełnym historii, węgierskim regionie winiarskim.

“Tokaj Guide 2021” oferuje więcej niż inne przewodniki po winach

Tokaj
Tokaj Guide 2021
“Tokaj Guide 2021”

W ostatnim, rozbudowanym wydaniu przewodnik skupia się na opisach tokajskich winnic. Przybliża ich lokalizacje, ale też wiele przydatnych informacjach jak: wzmianki o winiarzu, roku założenia winiarni, areale nasadzeń, uprawianych szczepach, rocznej ilości produkowanych butelek, możliwości zakupów, noclegu czy dostępu komunikacyjnego. A wszystko to posegregowane na winiarskie miasteczka regionu. Wyróżniono: Tokaj, Tarcal, Mád, Szerencs, Rátka, Tállya, Abaújszántó, Bodrogkeresztúr, Erdőbénye, Olaszliszka, Tolcsva, Hercegkút i Sárospatak, którym towarzyszą bardzo dokładne mapy z naniesionymi pojedynczymi parcelami i winiarniami.

Prócz powyższego w przewodniku znajdziemy również rekomendowane wina do degustacji oraz zakupu. Nie zabraknie także winiarni wyróżnionych i zasługujących na obowiązkowe ich odwiedzenie. W najnowszej edycji Ripka Gergely poświęca regionom, winnicom oraz winiarniom przeszło dwieście dziewięćdziesiąt stron, opisując blisko sto pięćdziesiąt winiarni. Pozostałe karty przewodnika poświęcone są natomiast punktom gastronomicznym, wartym odwiedzenia restauracjom, hotelom oraz miejscom noclegowym. W „Tokaj Guide 2021” znajdziemy też atrakcje dotyczące pieszych wędrówek, zamki i pałace regionu oraz tegorocznych wydarzeń winiarskich przypadających.

To jednak nie tylko przewodnik

Tokaj

To skryta na pięciuset sześćdziesięciu stronicach historia winiarskiego regionu Tokaj, jak również pięćsetletnia tradycja tokajskiego aszú. Uzyskamy tu także informacje o jakości poszczególnych roczników win, rozpoczynając od 1524 roku! Przewodnik został dostrzeżony również w innych krajach, a jedno z jego wydań znalazło się w gronie czterech finalistów edycji Gourmand International Awards Best in the World w kategorii European Wine Books.

Jeśli kochacie wina tokajskie oraz planujecie odwiedzić ten malowniczy region, “Tokaj Guide 2021” jest obowiązkową pozycją w biblioteczce i oczywiście towarzyszem każdej wyprawy. Niedostępny niestety w Polsce, może zostać waszą własnością w Tokaju. Tu prawie w każdej winiarni czy restauracji dostaniecie ten bogaty przewodnik za 5000 HUF (około 67 PLN).

Tokaj
Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Marek Przyborek Mistrzem Polski Sommelierów 2017

Jeszcze nie opadły emocje po odbywających się w Wiedniu Mistrzostwach Europy Sommelierów,...
Czytaj wiecej