Tokaj Renaissance – powrót na mapę światowego winiarstwa

Tokaj Renaissance, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Wiedzą, że miejsce win tokajskich jest pośród najlepszych win na świecie, ponieważ odzwierciedlają niepowtarzalny charakter miejscowego terroir oraz cechują się wysoką jakością. Są też świadomi odpowiedzialności, jaką nakłada na nich los, i starają się jak najlepiej wykorzystać dane im możliwości – członkowie Tokaj Renaissance przywracają regionowi należne mu miejsce na mapie światowego winiarstwa.

Tokaj Renaissance (węg. Tokaj Reneszánsz) jest pierwszą od czasów II wojny światowej organizacją branżową zrzeszającą winiarzy z regionu. Założone w 1995 roku stowarzyszenie ma na celu połączenie sił przez najlepsze winiarnie stawiające na wysoką jakość i produkcję prawdziwych, wielkich win tokajskich, by wspólnie wspierać promocję lokalnego wina oraz rozwój enoturystyki (turystyki winiarskiej) w regionie. Słowem: współpracują, by przywrócić Tokaj na należne mu miejsce na mapie światowego winiarstwa. Tak jak oni, tak i ja uważam, iż ten region winiarski jest na tyle wyjątkową częścią światowego dziedzictwa, że warto go promować i pokazywać krajowym oraz zagranicznym gościom i przedstawicielom światowej branży winiarskiej, a przede wszystkim miłośnikom wina.

Członkami stowarzyszenia są tylko i wyłącznie producenci, którzy profesjonalnie uprawiają winorośl i z jej owoców tworzą wina. Mowa zarówno o dużych posiadłościach, jak i małych, butikowych winiarzach. Tym, co ich łączy, jest zaangażowanie w produkcję win wysokiej jakości oraz podnoszenie prestiżu tokajskiego regionu winiarskiego. Poza tradycyjnymi stylami – zwłaszcza Aszú – ich celem jest wytwarzanie wytrawnych, jednoparcelowych oraz musujących win zgodnie z nowymi trendami rynkowymi.

Dziś stowarzyszenie Tokaj Renaissance wspierane jest miedzy innymi przez następujące winiarnie:

 • Alana-Tokaj
 • Árpád-Hegy Pince
 • Barta
 • Béres
 • Bodrog Borműhely
 • Bodvin
 • Carpinus
 • Dereszla
 • Disznókő
 • Dobogó
 • Erzsébet Pince
 • Füleky
 • Gróf Degenfeld
 • Patricius
 • Samuel Tinon Tokaj
 • Tokaj Classic
 • Tokaj Nobilis
 • Tokaj-Portius
Tokaj Renaissance, Olaf Kuziemka

Choć szacuje się, że w regionie jest obecnie około dwustu winiarzy, a niektóre – niepotwierdzone – źródła wskazują, że może być ich nawet czterystu, wydaje się, iż zrzeszające niespełna dwadzieścia winnic Tokaj Renaissance stanowi namiastkę tego, co powinno promować region oraz jego niepowtarzalne wina. Niemniej jednak, mimo braku pierwszych nazwisk Tokaju, organizacja prężnie reprezentuje się na międzynarodowych rynkach. O tym może świadczyć choćby fakt, iż z dużym zaangażowaniem organizują międzynarodowe degustacja, które zważywszy na okres pandemii, odbywają się tylko online.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Piotra Pietrzyka, przy zaangażowaniu branży HoReCa, w kilku miastach Polski odbyła się degustacja tokajskich win połączona z wideokonferencją z członkami Tokaj Renaissance. Do dyspozycji branży dostępne były między innymi:

Gróf Degenfeld i jego Harslevelu BIO 2020

Gróf Degenfeld

W 1994 roku rodzina hrabiów Degenfeld z powodzeniem odrodziła swoją winnicę w Tokaju, kontynuując ponadstupięćdziesięcioletnią tradycję. 35 hektarów ich winnic znajduje się w Mád i Tarcal, a winnica posiada kilka historycznych miejsc, takich jak Terézia i Zomborka. Od 2009 roku wszystkie winnice są zarządzane przez certyfikowaną uprawę ekologiczną. 2017 był pierwszym rocznikiem wydanym z ekologicznymi etykietami.

Gróf Degenfeld Harslevelu BIO 2020

Harslevelu BIO 2020 charakteryzuje się zapachem dojrzałych, cytrusowych, owocowych i lekko miodowych nut, oraz kwiatem lipy. W smaku dominują owoce południowe, co jest naprawdę ekscytujące dzięki wykończeniu z nutą grejpfruta. Niska zawartość cukru resztkowego dopełnia wino, a miła kwasowość nadaje mu równowagę. Charakteryzuje się ładnym, wymownym, okrągłym smakiem. To wytrawne białe wino jest świetnym wyborem na każdą okazję! Można go połączyć z grillowanym drobiem, wieprzowiną, mięsami i sałatkowym dressingiem. Wino dostępne jest u polskiego importera Rafa-Wino.

Bodrog Borműhely – Tokaj Dry 2019

Bodrog Borműhely

Winiarnię Bodrog Borműhely założyli w 2007 roku János Hajdú i Krisztián Farkas. Swoje małe działki uprawiają naturalnie, a wina wytwarzają w mikropartiach zgodnie z tradycyjnymi lokalnymi praktykami winiarskimi. Ich filozofia łączy tradycję i innowacyjność, co znajduje odzwierciedlenie w pięknie zbilansowanych winach rok po roku.

Bodrog Borműhely Dry Tokaj 2018

Tokaj Dry 2019 jest reprezentantem win lżejszych, świeższych, a zrazem bardziej ułożonych. Nos rześki i owocowy. Usta podkręcone delikatną słodyczą, połączoną z rześką kwasowością, co czyni to wino lekkim i świeżym, mimo muśnięcia delikatną beczką. Wino dostępne jest w ofercie Wine Mates.

Tokaj Nobilis Furmint Barakonyi 2019

Tokaj Nobilis

Małżeństwo Sarolta Bárdos i dr. Péter Molnár założyło posiadłość rodzinną Tokaj Nobilis w 2000 roku w Bodrogkeresztúr. Są winiarzami w trzecim pokoleniu, a część ziemi, którą uprawiają dzisiaj, jest tą samą, którą uprawiali ich dziadkowie. Dziś posiadają około 7 hektarów w dwóch winnicach: Barakonyi i Csirke-mál. Pierwsze wzmianki o ich parcelach sięgają XVII wieku. Małżeństwo uprawia cztery różne odmiany winorośli: Furmint, Hárslevelű, Sárgamuskotály i Kövérszőlő. Ich winiarnia działa w starym, tradycyjnie zbudowanym domu. Wina dojrzewają w beczkach i butelkach w tradycyjnej piwnicy obok głównego budynku.

Tokaj Nobilis Furmint Barakonyi 2020

Furmint Barakonyi 2019 jest winem powstałym ze szczepu Furmint. Barakonyi to nazwa winnicy, a więc mamy do czynienia z winem, do którego produkcji wykorzystano wyselekcjonowane grona z pojedynczej parceli. W nosie owoce z sadu – jabłka i gruszka, morela, mięta. Smak bogaty, złożony, świetnie zrównoważona kwasowość, dyskretny cukier i bardzo długi finisz, w którego trakcie dają o sobie znać nuty mineralne. Wino dojrzewało sześć miesięcy w dębowych beczkach, dzięki czemu uzyskało dyskretne taniny oraz wanilię. W tym przypadku również znajdziemy je w Polsce dzięki importerowi Rafa-Wino.

Patricius Furmint Selection 2018

Patricius

Winnice oraz winiarnię Patricius miałem okazję odwiedzić osobiście. Patricius jest jedną z najbardziej uznanych winiarni tokajskich. Prowadzona przez węgierskiego biznesmena i dyplomatę Dezső Kékessa oraz jego córkę Katinkę Wimpffen-Kékessy należy do rodziny od końca lat dziewięćdziesiątych. Rodzina Kékessy ma jednak zakorzenione tradycje winiarskie od XVII wieku, gdy jej przodkowie – rodzina Okolicsány – była właścicielem cenionych winnic w Tokaju, Szegi oraz Szõlõske. Wraz z winnicami rodzina zakupiła w Várhegy trzystuletni budynek winiarni, którego historia pamięta hrabiowskie rodziny Wolkenstein i Falkenheim, jezuitów oraz rodziny Széchenyi – Falkenstein, Rákóczi i Hohenlohe.

Patricius Tokaj Furmint Selection 2018

Furmint Selection 2018 w charakterystyczny sposób oddaje swoje aromaty. W pierwszej kolejności ukazują się nuty piwniczne oraz grzybowe, aby zaraz potem odsłonić aromaty cytrusowych owoców. Dzięki dojrzewaniu części wina (40%) przez pięć miesięcy w beczkach z węgierskiego dębu, otrzymujemy pełne i zbalansowane wino o gładkiej, lecz wyczuwalnej kwasowości.

Füleky

Füleky

Winiarnia została nazwana na cześć György Fülekego – członka-założyciela pierwszego Tokajskiego Stowarzyszenia Uprawy Wina. Pięknie odnowione i odrestaurowane centrum posiadłości pochodzi z XVIII wieku. Znajduje się w centrum Bodrogkeresztúr, w bezpośrednim sąsiedztwie późnogotyckiego kościoła, dawnej szkoły i budynku parafialnego.

Nowoczesna winiarnia zbudowana z kamienia z okolicznych terenów, która zdobyła tytuł Budynku Przemysłowego Roku 2011 w plebiscycie ArchDaily.com, harmonijnie wtapia się w historyczną scenerię przypominającą minione stulecia. Dzięki prestiżowej nagrodzie asymetryczna elewacja budynku stała się znana w kraju i na świecie. Założona w 1998 roku posiadłość zajmuje obecnie powierzchnię 25 hektarów w najlepszych winnicach w Tokaju.

Füleky Tokaji Kabar 2018

Kabar jest krzyżówką hárslevelű oraz bouvier, którą w 2006 roku zatwierdzono w Tokaju do produkcji lokalnych win. Mimo niskiej wydajności charakteryzuje się wczesnym dojrzewaniem i wysokim poziomem cukru. W tym konkretnym przypadku winiarnia Füleky zdecydowała się na użycie tego szczepu do półwytrawnego wina. Tokaji Kabar 2018 w nosie jest dość perfumowe, ale da się tu wyczuć brzoskwinie, wanilię z odrobiną cytrusów i orzechów ziemnych. Ciało średnio bogate, ale czyste. Dobra alternatywa dla białych mięs i lekko pikantnych potraw. Ta etykieta dostępna jest u importera Twoje Wino.

Disznókö Inspiration Tokaj Dry 2018

Disznókö

Winiarnię Disznókö miałem okazję opisywać już przy okazji jednego z kultowych ich win, jaki jest Tokaj Aszú 6 Puttonyos “Kapi Vineyard” 2015. Tym razem jednak w kieliszkach pojawia się fermentowane i dojrzewające w beczkach przez sześć miesięcy Inspiration 2018.

Disznókö Inspiration Tokaji Dry 2018

Importowane przez Marka Kondrata Inspiration 2018, jest kupażem furminta (83%) oraz hárslevelű (17%). Za producentem: pierwsze tłoczone bezpośrednio, drugie natomiast przeszło kilkugodzinną macerację. Winifikacja z  jednej strony uszyta na miarę, a z drugiej nieco eksperymentalna. Fermentacja w beczkach o różnej pojemności i stopniu użycia, z udziałem różnego rodzaju drożdży. Następnie, po pół roku dojrzewania w dębinie powstał finalny blend. Wino charakteryzuje się dość intensywnymi i świeżymi aromatami cytrusowych owoców, dopełnionych nutami kwiatowymi. Usta krągłe, z dobrym balansem i kwasową końcówką. Świetnie sprawdzi się jako aperitif oraz z owocami morza i białym mięsem.

Tokaj Renaissance, Olaf Kuziemka

Powyższe etykiety to tylko namiastka tego, co przygotowało Tokaj Renaissance na branżową degustację w Polsce. Tego wieczoru w restauracji The Farm w kieliszkach gościły jeszcze tak znamienite wina, jak: Bodrog Borműhely – Love Tokaj 2020, Füleky – Fulop Late Harvest 2018, Barta – Furmint 2017, Patricius – Katinka 2018, Gróf Degenfeld – Szamorodni 2017, Barta – Szamorodni 2013, Erzsebet Pince – Szamorodni 2017, Disznókö – Tokaji Aszú 2012 oraz Dobogó – Tokaji Aszú 2017.

Jak będzie tylko chwila, z miłą chęcią powrócę w kolejnym artykule do tych win, bądź też spróbuję ich ponownie w Tokaju!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Endre Demeter – talent z Mád

Każdemu mniej wytrawnemu miłośnikowi wina węgierskie tokaje kojarzą się przede wszystkim z...
Czytaj wiecej