Tom Kerridge i Mark Emms otwierają ciekawą restaurację

Bad Vegan
Fot. Bad Vegan
Co może wyjść z połączenia sił specjalisty do spraw kreowania marek i uznanego szefa kuchni? Z pewnością coś pysznego, ale by to ocenić, będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać – restauracja Bad Vegan, nazwana przez pomysłodawcę "rewolucyjnym fast foodem", ruszy wiosną!

Wegański lokal, jak na Camden Town przystało, będzie dość ekstrawagancki. Trudno oczekiwać wykwintnego menu, choć to zapewne ono najmocniej zaskoczy gości. Wiele wskazuje bowiem na to, że skosztujemy tam punkowo-awangardowej kuchni – jakże pasującej do ducha tej części Londynu. Koncepcja już teraz wzbudza jednak sporego zamieszania. Być może właśnie taki jest pomysł Emmsa na promocję Bad Vegan – jak gdyby nawiązanie współpracy z uznanym szefem kuchni i osobistością telewizyjną było zbyt mainstreamowe. Tom Kerridge znalazł natomiast kolejną okazję, by popisać się zmysłem do prowadzenia i wnoszenia na wyżyny nietypowych lokali.

Kim jest Zły Weganin?

Bad Vegan
Fot. Bad Vegan

Działająca już strona restauracji mówi, że to osoba, która chce do swojej diety dodać jak najwięcej produktów roślinnych… Nie zawsze musi jej to jednak wychodzić – właśnie w takiej sytuacji pomoże Bad Vegan. Koncepcja lokalu intryguje, choć może też irytować – zwłaszcza wegan. Choć brzmi to jak żart, mówimy o wegańskim lokalu, który w menu umieści też ryby oraz mięso. Intencje pomysłodawcy zdają się jednak szczere.

Nasze zasady są proste – chcemy zachęcić ludzi do wprowadzania niewielkich zmian w swojej diecie, polegających na włączeniu do niej dań pochodzenia roślinnego. Wiemy jednak, że choć stale rośnie liczba osób, które chciałyby tego spróbować, czysto wegańska dieta nie jest dla każdego. Właśnie dlatego idziemy na pewne ustępstwa, dodając niewegańskie składniki, znajome tym osobom, ale zdominowane przez kuchnię wegańską.

– Mark Emms, pomysłodawca i współzałożyciel Bad Vegan

Pomijając semantykę, bo trudno w tej sytuacji mówić o restauracji wegańskiej, pomysł brzmi dość niedorzecznie… Jak gdyby krył się w nim jakiś rodzaj kpiny czy to z branży, która w pogoni za trendami dodaje do menu dania wegańskie, nie rezygnując z produktów odzwierzęcych; czy z samego trendu? Emms wydaje się jednak poważny, kreując punkową koncepcję lokalu – włączając w to komiksowe, kozackie warzywa-maskotki.

Całość swoim nazwiskiem legitymizuje Tom Kerridge

Tom Kerridge, BBC
Tom Kerridge, fot. BBC

Kto inny, jeśli nie on, miałby dołączyć do równie szalonego projektu? Warto przypomnieć, że mówimy o człowieku, który fachu uczył się pod okiem najlepszych brytyjskich szefów kuchni. Gdy w 2005 roku wraz z żoną Beth otworzył pub The Hand & Flowers, doświadczenia pozwoliły mu przykuć uwagę kulinarnego świata. Już w kolejnym roku otrzymali za to gwiazdkę Michelin – w 2012 roku lokal w niewielkim Marlow nagrodzono natomiast dwiema gwiazdkami Michelin. W ten sposób Tom Kerridge zapisał się w historii “Michelin Guide”, będąc pierwszą osobą, której pub otrzymał tak wysokie wyróżnienie! Zresztą, kolejne przedsięwzięcie – The Coach – także trafiło do przewodnika. Od tego momentu szef Kerridge stał się osobistością medialną, występując w licznych programach kulinarnych BBC. Później było już tylko ciekawiej, by wspomnieć jedynie o The Butcher’s Tap, będącym połączeniem rzeźni i pubu.

Tom Kerridge, Mark Emms, Bad Vegan
Fot. Bad Vegan

Wygląda więc na to, że Bad Vegan jest w dobrych rękach. Niezależnie od tego, jak duży niesmak ustępstwa wywołają u wegan, Tom Kerridge bez wątpienia dopilnuje menu. Mark Emms zadba natomiast o resztę. Już teraz można zobaczyć, że lokal szykuje odzież z podobiznami wspomnianych już warzyw-maskotek. Dodając do tego lokalizację – Buck Street Market w Camden – i zaadaptowanie na restaurację dwóch kontenerów, Bad Vegan jawi się jako miejsce, które z pewnością nie będzie narzekać na brak gości. Ba, jeśli pomysł się przyjmie, z pewnością stanie się dla lokalnej awangardy miejscem, w którym dobrze będzie bywać. Dokładnej daty otwarcia, zapewne ze względu na szalejącą wciąż pandemię, nie podano. Z najświeższych zapowiedzi wynika jednak, że Bad Vegan ruszy w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Shenzhen zazieleni się w bardzo nietypowy sposób

Miasta muszą mieć czym oddychać – to jeden z najważniejszych postulatów współczesnej...
Czytaj wiecej