„Tomb Raider” ma już dwadzieścia lat!

"Rise of the Tomb Raider", fot. Square Enix/Crystal Dynamics
Lara Croft niebawem będzie obchodzić swoje dwudzieste urodziny! 3. listopada 1996 premierę miała pierwsza część serii "Tomb Raider", która z miejsca stał się jedną z najpopularniejszych gier w historii. Square Enix, wydawca gry, imprezę urodzinową rozpoczął już 11. października, wydając edycję specjalną najnowszych przygód Lary – "Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration".

3. listopada 1996 roku urodziła się legenda – Lara Croft. To właśnie wtedy premierę miał „Tomb Raider”, który z miejsca stał się jedną z najpopularniejszych gier w historii. Co prawda do okrągłej „dwudziestki” zostały jeszcze trzy tygodnie, jednak już teraz świętowanie można uznać za oficjalnie rozpoczęte! Wczoraj ukazało się bowiem „Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration”.

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wiele tytułów doczekało się miana „kultowych”, jednak większość z ich bohaterów może pomarzyć o popularności, jaką zdobyła Lara Croft. Zmagania ze starożytnymi grobowcami i bronią palną („Tomb Raider” w pigułce), doczekały się po dziś dzień jedenastu odsłon… a mogliśmy jej nigdy nie poznać! W pierwotnych założeniach twórców, protagonista miał być mężczyzną. Na dodatek chciano uczynić z niego tanią podróbkę Indiany Jonesa, jednak wydawca słusznie zauważył, że nie byłoby go stać na spór sądowy z Georgem Lucasem. Na szczęście! Wówczas do akcji wkroczył Toby Gard, który wymyślił Larę. Gra okazała się hitem, a ponętna pani archeolog natychmiast stała się ikoną popkultury.

Grafika koncepcyjna "Rise of the Tomb Raider", fot. Square Enix/Crystal Dynamics
Grafika koncepcyjna „Rise of the Tomb Raider”, fot. Square Enix/Crystal Dynamics

Jej popularność jest zapewne wypadkową kilku czynników. Przede wszystkim – wygląd ma znaczenie! Nawet jeśli pierwsze części wyglądają dziś ohydnie, młodzież w latach dziewięćdziesiątych miała znacznie lepiej rozwiniętą wyobraźnię. Do tego od samego początku wydawca gry zatrudnia aktorki, będące realnym ucieleśnieniem Lary. Reprezentują one produkcję na różnego rodzaju imprezach branżowych. No i trzecia sprawa – „Tomb Raider” bardzo szybko doczekał się ekranizacji, a w roli głównej obsadzono Angelinę Jolie. Czy można lepiej zadbać o popularyzację postaci?

Oczywiście poza grami i filmami, losy Lary przeniesiono także na karty książek i komiksów. Nie był one może czymś szczególnie ambitnym, jednak także poszerzały grono odbiorców „Tomb Raider”. O popularności serii, poza dziesiątkami milionów sprzedanych gier, może świadczyć choćby fakt, że do świętowania dwudziestych urodzin Lary, włączył się nawet magazyn „Playboy”. Jeden z ich króliczków, Pamela Horton, niedawno zaprezentowała nam wszystkie wcielenia panny Croft.

Seria sześciokrotnie została wpisana do Księgi Rekordów Guinessa, z czego aż cztery dotyczyły Lary i jej rozpoznawalności! Firma Square Enix, w ramach świętowania, chciałaby dopisać tam jeszcze jeden rekord: największa ilość cosplay-ów danej postaci na jednym konwencie. 29. października, podczas Paris Games Week, odbędzie się wielkie liczenie osób przebranych za Larę. Pierwsze 250 spośród nich, otrzyma za darmo najnowsze wydanie kolekcjonerskie pod tytułem: „Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration” (zapisy tutaj).

„Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration”

Dla tych, którzy do Paryża wybrać się nie mogą, pozostaje zakup wydanej wczoraj edycji kolekcjonerskiej. Choć nie ma co ukrywać – jest ona gratką szczególnie dla posiadaczy PlayStation 4.

Gra „Rise of the Tomb Raider” ukazała się już w zeszłym roku, jednak prawa do niej posiadał jedynie Microsoft, stąd na pierwszy ogień poszli posiadacze konsol Xbox360 i Xbox One. Na początku roku dołączyli do nich także pecetowcy, natomiast fani Sony’ego musieli uzbroić się w cierpliwość… i chyba było warto.

Wydane wczoraj „Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration” zawiera typowy w takich edycjach artbook, do tego cała gama udoskonaleń rozgrywki. W zestawie znajdują się dwa wcześniejsze dodatki oraz dwa zupełnie nowe, z czego jeden zrealizowano w technologii VR (dla posiadaczy gogli PlayStation VR). Do tego kolejny, ekstremalny poziom trudności; możliwość gry w trybie kooperacji; pakiet nowych strojów i broni oraz możliwość zagrania którymś z klasycznych modeli Lary.

Zestaw "Rise of the Tomb Raider" na PS4, fot. Square Enix/Crystal Dynamics
Zestaw „Rise of the Tomb Raider” na PS4, fot. Square Enix/Crystal Dynamics

Osoby, które wcześniej zakupiły już „Rise of the Tomb Raider” z Season Pass-em, otrzymają dostęp do części tego zestawu (zawartość DLC). Wszyscy inni będą musieli za to zapłacić.

Autor artykułu
More from Damian Halik

„John Wick Hex” – najlepszy zabójca w grze strategicznej

Miłośnicy rozwałki w klasycznym stylu, nawiązującym do najlepszych lat kina akcji, pokochali...
Czytaj wiecej