Kultowe japońskie silniki

Silnik Toyota 2JZ-GTE, zdj. www.superstreetonline.com.jpg
Silnik Toyota 2JZ-GTE, zdj. www.superstreetonline.com.jpg
Kultowe japońskie silniki nie bez powodów zdobyły na świecie rzesze fanów, którzy doceniają nie tylko ich niezawodność, ale również dużą podatność na modyfikacje. Oto kilka świetnych japońskich motorów, które nie tylko sprawdziły się w swoich macierzystych modelach samochodów, ale przy okazji tuningu często trafiają do aut innych producentów.

Toyota 1JZ-GTE i 2JZ-GTE

Sześć cylindrów w układzie rzędowym. Pojemność: od 2,5 do 3 litrów. Zalety: dostępność i dobry potencjał do tuningu.

Lexus IS300 Toyota 1JZ-GTE i 2JZ-GTE, zdj. motoblog.complexpr.pl
Lexus IS300 Toyota 1JZ-GTE i 2JZ-GTE, zdj. motoblog.complexpr.pl

Silniki Toyoty z rodziny JZ zyskały już status legend. Solidny żeliwny blok jest w stanie wytrzymać niemal każdą modyfikację, a trzeba wspomnieć, że tunerzy potrafią doprowadzić moc tych motorów do absurdalnych niemalże poziomów. Modyfikacje ułatwia również udana konstrukcja głowicy.

Gdzie można znaleźć motory o tym oznaczeniu? Przez cały okres swojej produkcji jednostki z rodziny JZ trafiły między innymi do Toyoty Supry 3. i 4. generacji oraz do kilku sedanów tego producenta, takich jak Chaser, Cresta Mark II, Verossa czy Corona. Jednym z popularniejszych wariantów tego silnika jest trzylitrowy, turbodoładowany 2JZ-GTE zastosowany w Lexusie IS 300 i Toyocie Suprze Turbo Mk IV.

Motory linii JZ znalazły wielkie uznanie w motorsporcie i tuningu. Uwielbiają je drifterzy, co owocuje wszczepieniem takich jednostek np. w Toyotę Corollę AE86, Mazdę RX-7 czy Nissana Skyline. W Rosji silnik ten trafił nawet do… sportowej Wołgi. Niektórzy tunerzy decydują się na połączenie głowicy 2,5-litrowego silnika 1JZ z blokiem 3-litrowej jednostki 2JZ, zyskując większą pojemność. Tak skonfigurowany motor jest określany w świecie tuningu jako 1,5JZ.

Toyota 3S-GE / GTE

Cztery cylindry w układzie rzędowym. Pojemność: 2 litry. Zalety: dostępność, dobry potencjał do tuningu, duży dostęp do części zamiennych.

Toyota Carina Toyota 3S-GE GTE, zdj. motoblog.complexpr.pl
Toyota Carina Toyota 3S-GE GTE, zdj. motoblog.complexpr.pl

Klasyczne jednostki 3S-GE / GTE powstały zgodnie z tradycyjnym podejściem do sztuki projektowania silników. Sportowa 16-zaworowa głowica została osadzona na żeliwnym bloku pochodzącym z produkowanego seryjnie silnika serii S. W przypadku tych jednostek za konstrukcję głowicy odpowiadali inżynierowie Yamahy.

Silniki te były produkowane w różnych wersjach od 1984 do 2007 roku. Istnieje pięć generacji 3S-GE o mocy od 135 do 210 KM i pięć generacji w odmianie turbodoładowanej 3S-GTE o mocy od 185 do 265 KM.

W większości przypadków silniki 3S-GE / GTE były montowane w modelach z poprzecznym układem jednostki napędowej – takich jak Toyota Carina E, Caldina, RAV4, Celica czy Toyota MR2. W odmianę z turbosprężarką wyposażona była Toyota Celica GT-Four. Niewielka liczba silników 3S-GE została wyprodukowana do montażu wzdłużnego w Toyocie Altezza RS200, sedanie z napędem na tylne koła.

Nissan SR20DE / SR20DET / SR20VET

Cztery cylindry w układzie rzędowym. Pojemność: 2 litry. Zalety: dobry potencjał do tuningu, dostęp do części zamiennych.

Nissan Pulsar Nissan SR20DE SR20DET SR20VET, zdj. motoblog.complexpr.pl.jpg
Nissan Pulsar Nissan SR20DE SR20DET SR20VET, zdj. motoblog.complexpr.pl.jpg

Silniki z serii SR20 to jedne z najbardziej uznanych silników Nissana z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Z powodzeniem były montowane w wielu ówczesnych modelach tego producenta. Można je było znaleźć między innymi w takich modelach jak Primera, Sunny czy Pulsar.

Wśród wersji z turbodoładowaniem SR20DET / SR20VET można znaleźć ponad dziesięć odmian. Nazwy Redtop, Silvertop czy Blacktop pochodzą od koloru pokrywy zaworów. Różnice między wariantami obejmują między innymi ciśnienie doładowania, jednostkę sterującą i wiele innych drobiazgów.

Toyota 1UZ-FE i 3UZ-FE

Układ V8 z dwoma wałkami rozrządu. Pojemność: 4 i 4,3 litra. Zalety: dobra baza do tuningu, niewielka masa.

Lexus SC400 1UZ-FE 3UZ-FE, zdj. motoblog.complexpr.pl
Lexus SC400 1UZ-FE 3UZ-FE, zdj. motoblog.complexpr.pl

Wyprodukowane przez Toyotę silniki V8 1UZ-FE i 3UZ-FE zdobyły szacunek i popularność wśród entuzjastów tuningu na całym świecie. Konstrukcja tych motorów zapewnia dobry potencjał do zwiększenia mocy, a dodatkową zaletą jest lekki, aluminiowy blok. Motory pasują do samochodów średniej wielkości i idealnie nadają się do aut z napędem na tylne koła.

Jednostki można znaleźć między innymi w luksusowych samochodach marki Lexus – w modelach GS 400, GS 430, LS 400 i LS 430. Trafił również do kultowego coupé tej marki – modelu SC 400 i do kabrioletu SC 430.

Honda K20 / K24

Cztery cylindry w układzie rzędowym. Pojemność: 2 do 2,4 litra. Zalety: relatywnie duża moc.

Honda Civic Type R K20 K24, zdj. motoblog.complexpr.pl
Honda Civic Type R K20 K24, zdj. motoblog.complexpr.pl

Wyprodukowane przez Hondę motory K20 / K24 zasłynęły dzięki systemowi zmiennych faz rozrządu VTEC i do tej pory mają zwolenników na całym świecie. Dwulitrowa odmiana K20A stosowana w hatchbacku Civic Type-R potrafiła osiągnąć maksymalne obroty na poziomie 8 tys. obr./min. Odmiana 2,4 litra nie jest już tak wysokoobrotowa.

Silniki serii K sprawdzają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest niewielka masa, dobra moc i natychmiastowa reakcja na gaz.

Źródło: Motoblog by Complex PR

Autor artykułu
More from Redakcja

Toyota opracowała specjalny system ogniw paliwowych dla wodorowego katamaranu Energy Observer 2020

Toyota od samego początku jest zaangażowana w program badawczy Energy Observer, którego...
Czytaj wiecej