Top Gear po nowemu

Ekipa Top Gear 2016. Zdj. BBC
Kultowy brytyjski program motoryzacyjny w maju wraca w nowej odsłonie. Czy będzie kontynuował swój sukces bez charakterystycznej trójki prowadzących? Obejrzyjcie najnowszy zwiastun.

Kultowy brytyjski program motoryzacyjny w maju wraca w nowej odsłonie. Czy będzie kontynuował swój sukces bez charakterystycznej trójki prowadzących? Obejrzyjcie najnowszy zwiastun.

Historia Top Gear rozpoczęła się 39 lat temu. Początkowo był to „zwykły” program informacyjny traktujący o motoryzacji. Prowadziła go doświadczona reporterka BBC Angela Rippon. Olbrzymi wzrost popularności nastąpił dopiero w latach 90., kiedy do ekipy dołączył Jeremy Clarkson. Wraz z Quentinem Wilsonem i kierowcami wyścigowymi Tiffem Needellem i Vicki Butler-Henderson przeobrazili nudnawą serię w prawdziwe show. Znany z mocnych wypowiedzi Clarkson uznał, że nie da się uniknąć kontrowersji oraz pokazania emocji i przyjemności związanych z samochodami. Trafił w dziesiątkę. Program zdobył olbrzymią popularność i stał się bardzo opiniotwórczy. Z Clarksonem i spółką liczyli się wszyscy, choć ze względu na będące dalekimi do poprawnych politycznie, wypowiedzi często prowadzący popadali w kłopoty. Jeremy odszedł s 2001 rok, a show mocno wyhamowało. Oglądalność spadła dwukrotnie z 6 do 3 milionów widzów.

Ekipa Top Gear 1992, Zdj. BBC
Ekipa Top Gear 1992, Zdj. BBC

Rok później TG wrócił z Clarksonem, który z producentem Andy’m Wilmanem opracował nową formułę. Do weterana Top Gear dołączył Richard Hammond i rok później James May. Przez 13 lat wyemitowano 175 odcinków w 22 seriach, w tym 11 odcinków specjalnych. Program dotarł praktycznie we wszystkie zakątki świata i wyniósł cała trójkę prowadzących do statusu globalnych gwiazd. Producenci motoryzacyjni wręcz zabiegali, aby ich produkty pojawiły się w programie. Niektórzy wydawali się stosować zasadę: „nieważne jak, byle się mówiło”, bowiem nawet krytyczna uwaga na temat danego auta w TG była dużym sukcesem. Program był tworzony z olbrzymim rozmachem, testowano supersamochody na torze nieopodal studia, wyniki ich przejazdu trafiała do specjalnego rankingu. Trójka Clarkson, Hammond i May stanowiąca trzy zupełnie odmienne charaktery zjeździła cały świat wymyślając coraz to ciekawsze zadania dla aut. Szczerze można powiedzieć, że TG drugiej serii był programem moto jakiego nie widział świat. Wszystko sypnęło się w 2015 roku po przepychankach Clarksona z producentami i zarządem BBC. Pozostali daj prezenterzy okazali się lojalni wobec kolegi i cała trójka opuściła program.

Ekipa Top Gear 2010. Zdj. BBC
Ekipa Top Gear 2010. Zdj. BBC

22 maja wystartuje nowy Top Gear. Prowadzących będzie aż siedmiu. Zobaczymy Chrisa Evansa (prezenter radiowy), Matta LeBlanca (aktor znany z serialu „Przyjaciele”, kierowców wyścigowych Sabinę Schmitz i Davida Coultharda, byłego właściciela teamu F1 Eddiego Jordana oraz dziennikarzy Chrisa Harrisa i Rory’ego Reida. Z poprzedniej serii pozostanie tylko jedna postać: słynny Stig. Niestety realizacja najnowszej serii na razie napotyka sporo problemów, tak że przesunięto premierę o dwa tygodnie i skrócono długość serii z 8 do 6 odcinków. Czy cała siódemka dźwignie ciężar swoich poprzedników? Obawiamy się, że może być ciężko, przypominając sobie to co działo się z TG w 2001 roku. Ponadto trio Clarkson, Hammond i May przygotowuje we współpracy z Amazonem swoje show, które ma ruszyć w sierpniu. Cóż, na pewno nie obędzie się bez emocji.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=bTWcEjj0w3s?showinfo=0]

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Witold Waszczykowski zdobywa Srebrne Usta Radiowej Trójki

Były Minister Spraw Zagranicznych zdobywa Srebrne Usta 2017 za swe słynne San...
Czytaj wiecej