Topher Grace ma swoje pięć minut w świecie „Star Wars”

Chewbacca, Topher Grace i Lord Vader, fot. Jeff Kravitz
Chewbacca, Topher Grace i Lord Vader, fot. Jeff Kravitz
Dziesięć pełnometrażowych filmów rozgrywających się w świecie "Gwiezdnych wojen", dwóch uwielbiających dzieło George'a Lucasa nerdów i jeden wolny weekend wystarczą, by stworzyć ciekawą alternatywę dla wszystkich, którzy nie mogą poświęcić niemal dwudziestu trzech godzin na maraton kultowej space opery. Topher Grace i Jeff Yorkes przemontowali cały materiał źródłowy, by uchwycić jego esencję w zaledwie pięciominutowym "Star Wars: Always".

Oto, czym jest fanowska miłość. Korzystając z momentu, gdy ich żony były akurat w podróży, panowie postanowili oddać hołd swojej ukochanej serii. Obaj od lat pracują w branży filmowej – Topher Grace to umiarkowanie rozpoznawalny aktor, Jeff Yorkes jest natomiast montażystą. Mimo dorobku, opublikowane niedawno nagranie prawdopodobnie jest jednak ich najambitniejszym projektem. „Star Wars: Always” samo w sobie nie jest może wybitnym dziełem – można by je uznać za solidny i zachęcający zwiastun. Rzecz w tym, że dzięki zaledwie pięciominutowemu nagraniu wszyscy fani mogą teraz w mgnieniu oka przypomnieć sobie, że moc cały czas jest z nimi. To także szansa dla osób dotąd nieprzekonanych, by poczuć klimat kosmicznej sagi i dać jej szansę w pełnometrażowej wersji.

Ktoś powie – „Pewnie liczą na rozgłosu…”

Danny Masterson, Laura Prepon i Topher Grace na planie "Różowych lat 70.", fot. 20th Century Fox Television
Danny Masterson, Laura Prepon i Topher Grace na planie „Różowych lat 70.”, fot. 20th Century Fox Television

Czy aby na pewno go potrzebują? Jeff Yorkes nieraz zdobywał branżowe wyróżnienia. Topher Grace również na brak pracy raczej nie narzeka. Ostatnio widzieliśmy go między innymi w oscarowym „Czarnym bractwie. BlacKkKlansman”, choć wielu ma go za aktora jednej roli… W zależności od tego, którą ma się na myśli, podejście do niego jest diametralnie różne. Topher Grace karierę zaczął jako dziewiętnastolatek. Debiutował w serialu „Różowe lata 70.”, a u jego boku wybili się choćby Ashton Kutcher czy Mila Kunis. Szerszej publiczności pokazał się jednak kilka lat później jako niesławny Venom – przeciwnik Spider-Mana wówczas granego przez Tobey’ego Maguire’a. Jedno z tych dwóch skojarzeń definiuje sposób, w jaki myślimy o tym aktorze, ale teraz może się to zmienić.

Miłość do „Gwiezdnych wojen” zaprząta mu głowę od przeszło dwóch dekad. Jak widać, mimo upływu lat Topher Grace wciąż ma w sobie młodzieńczy zapał Erica Formana (główny bohater „Różowych lat 70.”). Jego serialowe wcielenie było równie zachwycone twórczością George’a Lucasa, choć miało okazję zobaczyć zaledwie rozpoczynającą „Nową nadzieję”. Topher Grace z tego jednego z pewnością nie wyrósł.

Kadr z serialu "Różowe lata 70.", fot. 20th Century Fox Television
Kadr z serialu „Różowe lata 70.”, fot. 20th Century Fox Television

Jeśli o samo „Star Wars: Always” chodzi, Topher Grace i Jeff Yorkes pokazali niesamowity kunszt. Imponujący jest już fakt poświęcenia doby na oglądanie i kolejnej na montowanie fragmentów dziesięciu wydanych między 1977 a 2018 rokiem filmów. Sprawne przeplatanie scen z różnych okresów gwiezdnowojennej sagi tak, by nawet w fanach początkowej trylogii coś drgnęło, jest jednak wyczynem godnym uwagi. Narracja oparta na klasycznej mitologizacji opowieści i „sprzedaniu” jej widowni, idealnie oddaje charakter dzieła George’a Lucasa.

Co więcej, panowie udowodnili, że być może budowane wokół rdzenia pierwszej trylogii uniwersum zmierza w kierunku zagmatwanego, pełnego zbędnych detali tygla, którego największym fanom wcale nie trzeba. W ciągu tygodnia film „Star Wars: Always” został wyświetlony na YouTubie niemal półtora miliona razy. Topher Grace i Jeff Yorkes raczej na tym nie zarobią – w końcu naruszyli prawa autorskie od dziesięciu produkcji – ale raczej nie taki cel im przyświecał. Nadal istnieje jednak szansa, że ktoś z Disneya dostrzeże popularne nagranie i w jakiś sposób doceni zaangażowanie jego twórców. Ciekawe jest też to, że „Star Wars: Always” pojawiło się na nowopowstałym kanale Lou’s Cafe Editorial. Czas pokaże, czy Topher Grace i Jeff Yorkes planują kolejne filmy, ale wiele na to wskazuje…

Autor artykułu
More from Damian Halik

Malcolm Gladwell ujawni tajniki pracy Lexusa

Intrygująco zapowiada się współpraca, jaką nawiązali Malcolm Gladwell i Lexus – były...
Czytaj wiecej