Toskania – wszystko, co musicie wiedzieć – dojazd, noclegi, atrakcje, jedzenie oraz wino…

Toskania, to najprawdopodobniej najpiękniejszy region we Włoszech, który z jej malowniczymi wzgórzami, winnicami, urokliwymi, średniowiecznymi miasteczkami, wspaniałą kuchnią oraz winem, przyciąga każdego roku ogromną rzeszę turystów. A co warto wiedzieć, aby odwiedzić malowniczy region, łączący wszystkie cechy dolce vita?

Rys geograficzny

Toskania jest historyczną krainą, której administracyjne regiony wkomponowały ją w środkową część Włoch. Położona na południe od Ligurii oraz Emilii-Romanii, granicząca po wschodniej stronie z Umbrią i Marche, będąc północnym sąsiadem Lacjum, jest niezwykle malowniczym regionem, którego zróżnicowanie terenu zachwyci każdego. Począwszy od pasma Apeninów Toskańskich, wznoszących się najwyższym szczytem Monte Cimone na wysokość 2156 m.n.p.m, poprzez mniejsze pasma wzniesień, aż do malowniczych plaż nad morzem Tyreńskim, spoglądających na wyspy archipelagu toskańskiego w skład którego wchodzą Elba, Mantecristo, Capria, Gorgona i Pianosa. Toskania to także przepięknie, posadowione, zazwyczaj na wzgórzach, średniowieczne miasteczka, które powstały na podwalinach etruskich wiosek. Odwiedzając tą krainę nie sposób ominąć stolicę regionu, Florencję, nadmorskie Livorno oraz wiele przepięknych miasteczek zlokalizowanych w środkowej części Toskanii.

Dotrzeć do Toskanii

Istnieją dwa sposoby na dotarcie do tego wspaniałego regionu. Pierwszy, to zorganizowana wycieczka, której zaletą jest pełna organizacja wyjazdu. Ten rodzaj zwiedzania ma swoje plusy, jak choćby zorganizowany przejazd w obie strony, noclegi, wyżywienie, program zwiedzania, wszelkie ubezpieczenia oraz opiekę organizatora. Nie zawsze, ale zdarzają się też minusy jak; określony program wycieczki, uczestniczące towarzystwo, oraz nie zawsze dogodne warunki.

Jeżeli natomiast czujemy się na siłach, możemy wybrać podróż na własną rękę. Centralną część Polski, z sercem Toskanii dzieli odległość około 1600 km, których pokonanie samochodem wraz z postojami może zająć około 18-20 godzin. Optymalnym rozwiązaniem może być podróż z noclegiem po drodze, który zaplanować można na przykład przy granicy Czesko-Austriackiej w Mikulovie. Najbardziej optymalną drogą z centralnej części kraju będzie kierowanie się na Wiedeń, następnie na Graz, Padwę, Bolonię, aż do Florencji. Trochę dłuższą, lecz chyba bardziej malowniczą trasą, będzie skierowanie się w Wiedniu na Salzburg, Innsbruck, do malowniczej Przełęczy Brenner, której autostrada A22, prowadzi kierowców do Werony. Stąd, to już tylko niespełna 230 km, przez Modenę oraz Bolonię i już jesteśmy we Florencji.

Dla turystów z zachodniej części Polski rekomendowana będzie podróż przez Drezno, Norymbergę, Monachium, aż do Innsbrucka. Dalej już tylko na południe.

W przypadku wyboru takiej formy transportu trzeba liczyć się z dość pokaźnymi kosztami paliwa, winietami w Czechach i Austrii oraz płatnymi autostradami we Włoszech. A do tego doliczyć trzeba jeszcze ewentualne noclegi w dwie strony. Taka forma podróży może być uciążliwa ze względu na jej czas, jednakże ma również duże plusy. Przede wszystkim znaczną swobodę i niezależność w postojach, możliwość zwiedzenia całego regionu oraz dużo większą ilość przywiezienia do kraju toskańskich, lokalnych produktów.

Dobrą alternatywą dotarcia do malowniczej Toskanii będzie również podróż samolotem. Jeżeli zdecydujemy się na tanie linie lotnicze, możemy w bardzo przystępnej cenie dolecieć do Pizy, Bolonii jak również do Rzymu, który z sercem Toskanii dzieli ledwie 220 km. W takim przypadku najlepiej rozważyć jest wypożyczenie na miejscu samochodu z kilku dostępnych na lotniskach wypożyczalni. Biorąc pod uwagę ceny wszelkich środków lokomocji we Włoszech, wypożyczenie pojazdu wydaje się najkorzystniejszą ofertą, a to wiąże się również z dużą swobodą zwiedzenia urokliwej Toskanii. C

Co warto zwiedzić

Malownicze miasta, z uznanymi na całym świecie zabytkami, przepiękne średniowieczne miasteczka z urokliwymi uliczkami, to cały urok Toskanii. Począwszy od Pizy i jej Krzywej Wieży, odwiedzanej rocznie przez ponad dziesięć milionów turystów oraz Florencji ze swoją Katedrą Santa Maria del Fiore, mostem Ponte Vecchio oraz wieloma innymi zabytkami, warto jest również udać się do południowej części regionu. To tam, na okolicznych wzgórzach górują średniowieczne miasteczka, jak: San Gimignano – miasto wież, Siena – symbol architektury toskańskiej, Montepulciano, Radda in Chianti, Montalcino – miasto wina Brunello di Montalcino, San Quirco di Orcia, Monteriggioni jak również Pienza – miasto słynące z wyrobu serów. Odwiedzenie każdego z tych miasteczek, przechadzanie się urokliwymi uliczkami,  to niezapomniane przeżycia, spotkanie z historią jak również poznanie przemiłych, zawsze uśmiechniętych mieszkańców. Jeżeli natomiast zamarzy się Wam spędzenie czasu nad morzem, to Toskania oferuje ponad 280 km wybrzeża, które na przemian ze wzgórzami sięgającymi morskiego dna, przeplatają się z urokliwymi plażami. To wspaniale usytuowane wybrzeże, wspomagane bogatą infrastrukturą, będzie idealnym miejscem na spędzenie letniego urlopu.G

Gdzie spać

Infrastruktura noclegowa w całych Włoszech, jak również w Toskanii jest bogato rozbudowana. Począwszy od ekskluzywnych hoteli, poprzez gospodarstwa agroturystyczne, apartamenty, aż po perfekcyjnie przygotowane kempingi z pełną infrastrukturą. Jednakże najpopularniejsze w Toskanii są wszelkiego rodzaju gospodarstwa agroturystyczne, oferujące pełne zaplecze, umożliwiające spędzenie wspaniałego urlopu. Zlokalizowane zazwyczaj w bliskiej okolicy malowniczych, średniowiecznych miasteczek, są świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Pozostawione w średniowiecznym stylu zabudowania, oferują zazwyczaj strefę wypoczynkową z basenem i pięknym ogrodem, dostęp do grilla, a w każdym apartamencie do dyspozycji gości jest w pełni wyposażona kuchnia. Rzadko spotkać można agriturismo, które w swojej ofercie oferuje wyżywienie, więc dostępna kuchnia jest idealnym rozwiązaniem, aby poeksperymentować z lokalnymi specjałami lub też stworzyć własne, toskańskie potrawy, z wszędzie dostępnych lokalnych produktów. Jeżeli natomiast Wasz portfel wytrzyma większe obciążenie, idealną propozycją będzie spędzenie choć jednej nocy w hotelach, które zaadoptowane zostały z całych średniowiecznych wiosek (San Felice, Il Borgo di Vescine), a tego w Toskanii nie brakuje. Mimo, iż cena może nieco przytłoczyć wakacyjny budżet, to warto jest spędzić choć jedną noc w takim miejscu i cieszyć się warunkami, które oferuje gościom cały obiekt. To takie pięć gwiazdek w średniowiecznym miasteczku, które spełni Wasze wszystkie zachcianki.

Co i gdzie zjeść

Tak, jak na całym świecie, najbardziej wykwintne dania skosztować możemy w ekskluzywnych restauracjach, których bez liku znajdziemy w Pizie czy Florencji. Jednakże najbardziej tradycyjną kuchnię spotkamy w mniejszych miejscowościach jak również w trattoriach zlokalizowanych na uboczu miast i miasteczek, gdzie stołują się lokalni mieszkańcy. Tak, jak w całych Włoszech, tak i w Toskanii królują makarony, które w najróżniejszych postaciach po prostu nazywane są pastami. To samo tyczy się pizzy. I te pierwsze i te drugie potrawy wychodzą spod ręki toskańskich kucharzy perfekcyjnie. Równie popularne są w regionie wszelkie dania z dzika (jest on uważany za szkodnika winnic), którego mięso, odpowiednio przygotowane, staje się wspaniałym wyróżnikiem serwowanych potraw. Jednakże najbardziej znaną potrawą w całej Toskanii jest Bistecca alla Fiorentina, czyli stek po florencku, którego mięso pochodzi od rdzennego toskańskiego bydła, często rasy chianina. Zamawiając steka możecie poprosić o stopień wysmażenia, ale:

„W żadnym włoskim lokalu kelner nie spyta o to, w jaki sposób ma zostać wysmażony stek. Bistecca alla fiorentina, może być tylko krwisty.”

Co pić?

Oczywiście, dużo wody! J, A tak poważnie Toskania, jak i całe Włochy słyną z wspaniałych win. Praktycznie w każdym regionie Włoch, uprawia się winorośl, której owoce dają wyśmienite wina. Nie inaczej jest w Toskanii. Z pewnością na uwagę zasługują białe wina, które w okresie letnim idealnie zaspokoją pragnienie. Do czołówki zaliczyć możemy Vernaccie di San Gimignano, jak również kupaże skomponowane ze szczepów Trebbiano, Mavasia, Pinot Bianco oraz Pinot Grigio. Do tego też, zaliczyć możemy uznawane za białe, lecz tak naprawdę w odcieniach bursztynu, słodkie VinSanto, które w Polsce, ze względu na wysoką cenę, jest dość trudno dostępne. Jednakże Toskania słynie z win czerwonych. Bo któż z nas nie słyszał o Chianti?. To chyba najbardziej rozpoznawalna winna wizytówka Toskanii. To tu dominuje w winnicach szczep Sangiovese, z którego powstają wspaniałe Vino Nobile di Montepulciano jak również znane na całym świecie Brunello di Montalcino. Tu również powstają niesklasyfikowane supertoskany, które nierzadko są najlepszymi winami regionu. Odwiedzając Toskanię i zagłębiając się w świat jej wina, nie należy kierować się tylko nazwą wina. Bardzo często miejscowe enoteki oraz restauracje proponują swoim klientom „marketowe” produkty. Warto więc przed wyjazdem do Toskanii zasięgnąć informacji, jakie wina i z których winnic spróbować lub kupić na miejscu.

Wizyty w winnicy

Żadna wizyta w Toskanii nie powinna obyć się bez odwiedzenia kliku winnic czy to w Chianti (https://bit.ly/2S3uYYI) Montalcino (https://bit.ly/2JoIseQ) czy Montepulciano (https://bit.ly/2NHsLn7). Miejsca te są otwarte na turystów i chętnie oferują degustacje win. Czasami też może się udać całą winnicę oraz winiarnię. To też wspaniała okazja na spróbowanie lokalnych win oraz ich zakupy bezpośrednio w miejscu produkcji..

Toskania, to magiczna kraina. Kto raz tu był, zawsze będzie wracał! To wspaniałe miejsce na spędzenie urlopu pełnego relaksu, pośród pięknych krajobrazów, architektury, wyśmienitej kuchni oraz wybornych win.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Święto czarnego koguta czyli 300 lat Chianti

Powiadają, że rok bez wizyty w Toskanii jest rokiem straconym. I coś...
Czytaj wiecej