Toyota 2017: rok pod znakiem sukcesów

Ubiegły rok na polskim rynku motoryzacyjnym upłynął pod znakiem rekordowej sprzedaży nowych aut, zaś Toyota i Lexus zostali liderami nowoczesnych rozwiązań.

Rok 2017 w Polsce okazał się bardzo dobrym okresem dla producentów samochodów. W tym czasie na nasze drogi wyjechało 483 067 aut osobowych, z czego 50 714 egzemplarzy wyprodukowanych zostało przez fabryki Toyoty.  Pod względem ilościowym, daje to aż 10,5-procentowy udział w polskim rynku. Dodatkowo, samochody tej marki uplasowały ją w grudniu na pozycji lidera sprzedaży. Na Toyoty najczęściej decydowali się klienci indywidualni, model Yaris jest pierwszym na liście aut preferowanych przez tą grupę. Toyotę Auris natomiast, wybierali częściej klienci firmowi.

Bardziej wyśrubowane normy dotyczące emisji spalin zniechęcają klientów do zakupu Diesli, co znalazło odbicie w wynikach ich sprzedaży. I choć na ulicach wciąż dominują silniki benzynowe, w ubiegłym roku znacząco wzrosła liczba zakupów aut z alternatywnymi formami napędu. Hybrydy produkcji Toyoty zajęły w tym segmencie aż 8 z 10 pierwszych miejsc ilościowego zestawienia sprzedaży w Polsce. Niekwestionowanym liderem został debiutant, crossover CH-R. Na kolejnych pozycjach uplasowały się kolejno Toyoty: Auris, RAV4, Yaris, oraz Lexusy: NX, CT, RX. Dziesiątkę zamyka zaś Toyota Prius. 

Na świecie zarejestrowano w ubiegłym roku 10,35 mln nowych aut produkcji Toyoty. Oznacza to 2-procentowy wzrost globalnej sprzedaży japońskiego koncernu, względem poprzedzającego okresu. Prognozy japońskiego giganta na rok 2018 są jeszcze bardziej optymistyczne: Toyota zakłada, że sprzeda w sumie aż 10,495 mln pojazdów.

Źródła: auto-swiat.pl Business Insider Polska Auto, motor i sport

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

FIA WEC 2018: Fernando Alonso wybrał Toyotę

Kierowca, znany ze wspaniałych występów dla McLarena w Formule 1, pragnie spełnić...
Czytaj wiecej