Toyota Auris trzeciej generacji na targach w Genewie

Toyota Auris trzeciej generacji - fot: mat. prasowe
Niedawno informowaliśmy, że na targach w Genewie swoją premierę będzie miała nowa Toyota Auris. Dostępne było wtedy tylko jedno zdjęcie, prezentujące ogólny zarys nadwozia samochodu. Dziś już możemy Wam zaprezentować całą sylwetkę nowej odsłony hatchbacka.

Trzy tygodnie temu, jako przystawkę do głównego dania, producent zaserwował nam zdjęcie, ujawniające jedynie profil nadwozia i tylnych lamp Toyoty Auris trzeciej generacji. Japoński koncern spełnił swoją obietnicę i na targach motoryzacyjnych w Genewie ujawnił nowe, odświeżone i nowoczesne oblicze tego samochodu.

Nowy design

Toyota Auris trzeciej generacji – fot: mat. prasowe

Już na pierwszy rzut oka Auris 2018 jest bardziej opływowy od poprzedników. Uwagę zwracają też nowe proporcje nadwozia: o 25 mm niższego i dłuższego o 40. Maska, położona o 47 mm niżej niż u poprzednika, nie tylko dodaje samochodowi charakteru, ale również poprawia widoczność z perspektywy kierującego pojazdem. Dolny, trapezowy grill i spoiler o odświeżonym wzorze dopełniają dynamicznej prezencji przodu.

Toyota Auris trzeciej generacji – fot: mat. prasowe

Jakkolwiek samochód obserwowany z bliska i pod wieloma kątami sprawia wrażenie lekkiego i zwinnego, to jednak jego solidny tył zaprojektowany został tak, aby wzbudzać zaufanie. Jest on dość szeroki, został też osadzony niżej niż u poprzednika – tylny zwis Aurisa jest teraz dłuższy o 20 mm. Mimo to, dzięki nowemu kształtowi nadkoli, samochód wydaje się teraz bardziej zwarty. Tylna szyba jest widocznie bardziej nachylona, niż poprzednich Aurisach. Zderzak stanowi harmonijne nawiązanie do przodu auta, zaś widoczny na dachu spojler dostępny jest we wszystkich wersjach. Atrakcyjny wygląd tyłu uzupełniają zdobienia, takie jak chromowane wykończenie zderzaka czy podkreślenie tylnych LEDowych lamp listwą wykonaną w tej samej technologii.

TNGA (Toyota New Global Architecture)

Projektanci ewidentnie położyli nacisk na dynamiczny wygląd nadwozia, co dodatkowo ułatwiła in nowa architektura samochodów Toyoty, opierająca się na platformie TNGA (Toyota New Global Architecture), która zadebiutowała w 2015 roku. Dzięki nałożeniu przez producenta nowych, surowych wytycznych dotyczących elementów i podzespołów, które mają pozostać niewidoczne z zewnątrz, designerzy otrzymali dużo większą swobodę kształtowania sylwetki auta.

Toyota Auris trzeciej generacji – fot: mat. prasowe

Nadwozie Aurisa jest teraz dzięki TNGA sztywniejsze i bardziej stabilne. Inżynierowie postawili na zawieszenie wielowahaczowe  i nisko umiejscowiony środek ciężkości auta. Wszystko to sprawia, że auto prowadzi się pewnie i komfortowo, a jazda Aurisem rozpatrywana jest przez kierowców w kategorii przyjemności. TNGA podniosła także wyniki modelu w testach zderzeniowych przeprowadzanych przez niezależne ośrodki. Nowa platforma będzie niebawem stosowana we wszystkich autach i napędach produkowanych pod marką Toyota.

Co pod maską

Toyota Auris trzeciej generacji (news.autoplus.fr)
Toyota Auris trzeciej generacji (news.autoplus.fr)

Do wyboru będą dwa napędy hybrydowe różnej mocy i tylko jeden rodzaj silnika konwencjonalnego. Dzieje się tak, ponieważ Toyota skupia się obecnie bardzo mocno na popularyzacji napędów hybrydowych, w których rozwój inwestuje już od 20 lat.

Napęd hybrydowy z silnikiem o pojemności 1,8 l oparty jest na dwóch silnikach elektrycznych o łącznej mocy 122 KM. Dzięki systemowi odzyskiwania energii z hamowania układ ten jest bardzo wydajny i ekonomiczny pod względem zużycia paliwa.

Hybryda 2,0  l uzupełnia wszystkie zalety wersji 1,8 o dodatkowe 58 KM mocy i efektywniejsze wykorzystanie pozytywów zastosowania platformy TNGA.

Jedyne konwencjonalne rozwiązanie, jakie spotkamy w ofercie nowej Toyoty Auris to silnik benzynowy 1,2 Turbo o mocy 116 KM.

Źródło: mat. prasowe

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Salon Motoryzacyjny w Paryżu 2018 : czekamy na kilka soczystych premier

Japońska marka luksusowa Lexus planuje zorganizować na paryskim evencie trzy premiery swoich...
Czytaj wiecej