Toyotą Auris TS Kombi w wakacyjną podróż i na miasto

Toyota Auris Touring Sports Kombi (www.toyota.pl)
Toyota Auris Touring Sports Kombi (www.toyota.pl)
Ci, którzy potrzebują samochodu nie tylko do sprawnego poruszania się po mieście, ale także do rodzinnych wypadów, zdecydowanie powinni zwrócić swój wzrok ku kompaktom w wersji kombi.

W tym segmencie Auris w wersji TS Kombi zdecydowanie przoduje wśród dostępnych rozwiązań. Wymiary samochodu pozwalają nie tylko wysoką funkcjonalność auta w obrębie aglomeracji miejskich, ale także na komfortowe i bezpieczne podróżowanie wraz z rodziną.

Samochody rodzinne muszą wzbudzać zaufanie, dlatego celem producenta było zdobycie wszystkich pięciu gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP, co mu się oczywiście udało. Dodatkowo, już od drugiej pod względem ceny opcji wyposażenia, Toyota dorzuca pakiet bezpieczeństwa Toyota Safety Sense. Standardowe wersje modelu są naprawdę bogate – zawierają między innymi wygodną kierownicę, wyposażoną w sterowniki systemu multimedialnego i telefonu, radio z portem USB, auto-klimatyzację, sterowane elektrycznie przednie szyby i lusterka z podgrzewaniem, system ułatwiający złożenie oparć drugiego rzędu siedzeń z poziomu bagażnika i  antenę dachową w kształcie płetwy rekina. Wymagający klienci pakiet oczywiście mogą jeszcze poszerzyć.

Toyota Auris TS Kombi © Toyota
Toyota Auris TS Kombi © Toyota

Komfort w kabinie nie wynika jednak jedynie z wysokiego standardu wyposażenia – długość 4,6 i rozstaw osi 2,6 metra pozwalają pasażerom na zajęcie wygodnych pozycji przy maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Z drugiej strony, powierzchnia bagażowa nie jest przez to ograniczana i dla podstawowej konfiguracji wnętrza wynosi aż 600 litrów. Ponadto, samochód jest tak samo pakowny niezależnie od wersji napędu, którego szeroka gama jest bezkonkurencyjna względem konkurencji z segmentu.

W ofercie znajdziemy trzy wersje benzynowe: dwie z wolnossącymi silnikami, o pojemności 1,33 l (99 KM) oraz 1,6 l (132 KM); a także 1.2 Turbo wyposażony w bezpośredni wtrysk paliwa (116 KM). Zwolennicy diesli z kolei, do dyspozycji mają 90 KM przy silniku o pojemności 1,4 l. Oczkiem w głowie producenta jest jednak wersja z jednostką hybrydową.

Toyota Auris TS Kombi © Toyota
Toyota Auris TS Kombi © Toyota

 

Ekologiczny hit od Toyoty – Auris TS Kombi z napędem hybrydowym

Spalinowo-elektryczny układ napędowy to 136 KM pod maską. Składa się z silnika elektrycznego o mocy 60 kW oraz konwencjonalnego o pojemności 1,8 l. Dzięki współpracy z bezstopniową przekładnią E-CVT Auris TS Kombi w hybrydzie może pochwalić się przyspieszeniem do 100 km/h w około 11 sekund. Maksymalna prędkość osiągana przez pojazd to 180 km/h. Dodatkowo, samochód jest przy tym bardzo ekologiczny. Hybrydowa wersja napędowa odznacza się najniższym spalaniem wśród dostępnych dla Aurisa TS Kombi i według informacji katalogowych powinna spalać 3,5-4 l na 100 kilometrów. Powinna, bo w praktyce dowiedzieliśmy się już, że możliwe jest zejście sporo poniżej tego przedziału. Jakiś czas temu pisaliśmy na łamach naszego magazynu o Eco Rally – rajdzie organizowanym przez Toyotę, w którym swoimi umiejętnościami za kierownicą mogli się wykazać dziennikarze motoryzacyjni. Mieli oni za zadanie jak najoszczędniejszą jazdę właśnie tym modelem. Jednocześnie, nie mogli przekroczyć maksymalnego czasu, wyznaczonego na pokonanie odcinka trasy. Okazało się, że zwycięska para redaktorów osiągnęła wynik średniego spalania na poziomie 3,2 l/100 km. Co więcej, najdłuższy, 132-kilometrowy etap, pochłonął w przeliczeniu na 100 km zaledwie 3 litry paliwa.

Toyota Auris TS Kombi © Toyota
Toyota Auris TS Kombi © Toyota

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Japoński sposób na darmowy, ciepły posiłek

Mirai Shokudō to tokijska restauracja, w której na ciepły posiłek możesz zarobić...
Czytaj wiecej