Toyota Aygo 2018: maluch z werwą na targach w Genewie

Toyota Aygo 2018 (newsroom.toyota.eu)
Toyota Aygo 2018 (newsroom.toyota.eu)
Toyota Aygo w obecnej odsłonie zadebiutowała w 2014 roku. W 2017 była już w Polsce niekwestionowanym liderem w segmentu A, z udziałem w rynku na poziomie 24 procent. Japończycy postanowili odświeżyć tego malucha i przedstawić efekty na marcowych targach w Genewie. Fani auta, na równi ceniący sobie praktyczność jak i design, z pewnością nie będą zawiedzeni.
Geneva Motor Show 2018 (www.gims.swiss)
Geneva Motor Show 2018 (www.gims.swiss)

Wygląd zewnętrzny

Projektanci zdecydowali się na zachowanie przedniego wzoru w kształcie litery „X”, który spotkał się z przychylnymi opiniami użytkowników poprzedniej generacji samochodu. Postanowili go jednak unowocześnić, nadając mu bardziej trójwymiarowy wygląd niż dotychczas.

Dodatkowo, uwagę przyciągają reflektory o odświeżonym designie w stylu Keen Look (ang.: przenikliwe spojrzenie) oraz stylowe podkreślenie dolnej ich części. Każdy ze standardów wyposażenia posiada w swej ofercie zintegrowane światła do jazdy dziennej, wzbogacone o tylne LEDy w kształcie, który już znamy.

Toyota proponuje dodatkowo nowe odsłony nadwozia w kolorach lakieru Magenta czy głębokiej czerni o niebieskich akcentach. Bogatą ofertę uzupełniają nowe wersje kołpaków na 15-calowe koła, które stanowią eleganckie dopełnienie dla designerskiego wyglądu auta.

Toyota Aygo 2018 w kolorze Magenta (newsroom.toyota.eu)
Toyota Aygo 2018 w kolorze Magenta, do złudzenia przypominającym kolor roku 2018 wybrany przez Instytut Pantone (newsroom.toyota.eu)

Wnętrze

Wnętrze nowej generacji Toyoty Aygo zyskało bardziej wyrafinowany kształt, a najbardziej rzuca się w oczy deska rozdzielcza, zaprojektowana tak, aby zachwycać kolorystyką oraz trójwymiarowym designem. Nowy kolor podświetlenia tworzyć  ma harmonijną całość wraz z kolorystyką pozostałych elementów, na którą składają się szarości Quartz Grey i lśniąca czerń Piano Black. Poza tym, Toyota postawiła na nowe, bardziej eleganckie niż w poprzedniej wersji, wzory tapicerek. Choć zmiany wydają się być kosmetyczne, ich efekt jest imponujący.

Toyota Aygo 2018 w kolorze białym - od frontu (newsroom.toyota.eu)
Toyota Aygo 2018 w kolorze białym – od frontu (newsroom.toyota.eu)

Co Toyota Aygo 2018 ma pod maską?

Japońscy inżynierowie postawili na silnik o większej niż dotychczas mocy. Trzycylindrowy, dwunastozaworowy silnik DOHC VVT-i  o pojemności 1 litra może pochwalić się 72 koniami mechanicznymi mocy, podwójnym układem wtryskiwaczy paliwa oraz lepszymi od poprzednika osiągami . Jednostka spełnia najnowsze normy emisji spalin Euro 6.2. Ponadto, maksymalna prędkość osiągana przez nową Toyotę Aygo to 160 km/h z przyspieszeniem do 100 km w czasie 13,8 s, co stanowi wynik o 0,4 s lepszy od poprzednika.

Choć już w standardowej wersji udało się zmniejszyć zużycie paliwa z 4,1 do 3,9 l/100 km, to dostępna będzie jeszcze wersja ECO, zużywająca odpowiednio 3,6 litra przy zmniejszonej emisji dwutlenku węgla, kształtującej się na poziomie 83 g na kilometr.

Toyota Aygo 2018 w kolorze białym - tył samochodu (newsroom.toyota.eu)
Toyota Aygo 2018 w kolorze białym – tył samochodu (newsroom.toyota.eu)

Bezpieczeństwo na drodze

Na wyposażeniu nowej Toyoty Aygo znalazł się także Toyota Safety Sense. Jest to pakiet systemów bezpieczeństwa, które nie dopuszczą do kolizji samochodu lub znacznie ograniczą jej skutki. PCS (układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia) działa w zakresie prędkości 10-80 km/h. Wykryje znajdujące się przed nami pojazdy i w przypadku ryzyka zderzenia zwiększy siłę hamowania, lub sam zmniejszy prędkość do 30 km/h w przypadku braku reakcji z naszej strony. LDA zaś, dzięki funkcji wykrywania białych i żółtych poziomych oznaczeń na drodze, ostrzega kierowcę za pomocą światła i dźwięku o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. W praktyce oznacza to zmniejszenie ryzyka zajechania drogi samochodowi znajdującemu się na sąsiadującym pasie czy zderzenia czołowego z pojazdem poruszającym się w przeciwnym kierunku. To wszystko sprawia, że Japończykom ciężko odmówić dbałości o bezpieczeństwo klientów.

Toyota Safety Sense (YouTube - Village Cadillac of Homosassa)
Toyota Safety Sense (YouTube – Village Cadillac of Homosassa)

Różnorodność wersji

Auto dostępne będzie w dwóch wersjach standardowych: x oraz x-play, oraz dwóch specjalnych: Selection AYGO x-cite  oraz Selection AYGO x-trend. X-play daje możliwość wyboru wielu akcentów stylistycznych i jest wariantem dla osób, które pragną dostosować zewnętrzną formę pojazdu do własnej osobowości. Wersja  x-cite stawia na charakterystyczny wygląd, a jej kolorem przewodnim jest Magenta. AYGO x-trend wyróżnia za to dynamika, podkreślona akcentami w kolorze Cyan.

Żródło: Toyotanews.pl

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Jak grill Lexusa LS 500 stał się dziełem sztuki

Poznaj historię, kryjącą się za splecionymi liniami motywu grilla Lexusa LS 500,...
Czytaj wiecej