Toyota Concept-i RIDE – elektryczny mikrosamochód, który sprawdzi się w miejskiej dżungli

Na tokijskich targach motoryzacyjnych, Toyota zaprezentowała całą serię pojazdów koncepcyjnych. To, co je przede wszystkim łączy, to partnerska współpraca z człowiekiem, dzięki systemowi LEARN, opartemu na sztucznej inteligencji i funkcji uczenia się maszyn.

LEARN odczytuje emocje i preferencje kierowcy, współpracując z systemami automatyzacji prowadzenia, poprawia bezpieczeństwo jazdy (PROTECT). Do tego dochodzi technologia AI Agent – system komunikacji z kierowcą. To nie tylko przewidywanie preferencji czy życzeń kierowcy, ale i funkcja INSPIRE co m.in. oznacza układanie trasy według ulubionych, sprawdzonych miejsc czy dobieranie muzyki.

Jednym z zaprezentowanych pojazdów Toyoty, w ramach serii Concept-i, jest mikrosamochód RIDE. Mogą go prowadzić osoby zdrowe i niepełnosprawne. Dzięki drzwiom typu gull-wing, elektrycznie przesuwanym fotelom i joystickiem, mogą go użytkować osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Drzwi otwierane do góry ułatwiają włożenie wózka do tylnej części kabiny pasażerskiej.

Kierownicę, pedał gazu i hamulec zastępuje joystick i z jego pomocą steruje się pojazdem. Wymiary pojazdu (długi na 2,5 m, szeroki na 1,3 m i wysoki na 1,5 m) pozwalają na swobodne poruszanie się po zatłoczonym mieście i zaparkowanie. Ułatwia je wirtualny AI Agent, oparty na sztucznej inteligencji, który z dużego wyświetlacza tablicy rozdzielczej, dostarcza informacji przydatnych w przemieszczaniu się po mieście, np. o miejscach dla osób na wózkach. Samochód został zaprojektowany dla dwóch osób, w przypadku jazdy w pojedynkę, fotel kierowcy umiejscowiony jest na środku.

Concept-i RIDE jest oczywiście napędzany elektrycznie, jego zasięg to 100-150 km.

Źródło: www.toyotanews.pl   

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Z lotu… drona

Niektórzy mówią, że zdjęcia wykonane dronami to kolejny etap rozwoju fotografii. Co...
Czytaj wiecej