Toyota Crown: zawsze o krok do przodu

Nowa Toyota Crown na ulicy (fot. mat. prasowe)
Nowa Toyota Crown na ulicy (fot. mat. prasowe)
To już piętnasta generacja flagowego sedana Toyoty w Kraju Kwitnącej Wiśni.  Co zachwyciło Japończyków w Toyocie Crown?

Odpowiedź jest prosta: miłość do innowacji, z której znana jest ojczyzna Toyoty. Choć model Crown pamięta zamierzchłe czasy połowy lat 50., to od czasu swojej premiery po dziś dzień nadal zwiastuje kierunek, w jakim będzie rozwijać się technologia samochodowa. Przypomnijmy, że wyposażono ją w  system kontroli trakcji już w 1987 roku, a w 1991 – w ABS.  Piętnasta generacja auta nie odstaje pod względem nowatorskiego podejścia od poprzedniczek.

Nowa Toyota Crown - profil (fot. mat. prasowe)
Nowa Toyota Crown – profil (fot. mat. prasowe)

Jakie nowości, niezmiennie wyznaczające technologiczne standardy dla motoryzacji, znajdą się w nowej Toyocie Crown?

  • Moduł automatycznej wymiany danych DCM w standardzie – sedan stale łączy się przez sieć bezprzewodową, dzięki czemu reaguje na bieżąco na potrzeby podróżnych. Usługi, które działają na zasadzie wymiany danych, kontrolują komfort jazdy, wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo.
  • A skoro o bezpieczeństwie mowa, to warto wspomnieć o pakiecie Toyota Safety Sense drugiej generacji (również w standardzie). Od poprzedniej wersji jest mniejszy i bardziej czuły, ma też znacznie większy zasięg. Teraz jest w stanie w dzień wykryć rowerzystów, pieszych zaś – także i w nocy.

    Nowa Toyota Crown - wnętrze (fot. mat. prasowe)
    Nowa Toyota Crown – wnętrze (fot. mat. prasowe)
  • HELPNET – dzięki temu systemowi służby ratunkowe zostaną automatycznie powiadomione o wypadku zaraz po tym, jak w samochodzie uruchomią się poduszki powietrzne. Na podstawie samych danych przesłanych przez HELPNET służby ratunkowe są w stanie określić, czy lepiej będzie wysłać karetkę, czy może helikopter, oraz czy do przeprowadzenia akcji niezbędna jest straż pożarna.
  • e-Care: podobny pakiet informacji jak w przypadku HELPNET – z tym, że na temat ogólnego stanu samochodu – otrzymuje na bieżąco dealer. Dzięki temu sam kontaktuje się z klientem w momencie najbardziej odpowiednim na serwis.
Nowa Toyota Crown na ulicy (fot. mat. prasowe)
Nowa Toyota Crown na ulicy (fot. mat. prasowe)
  • ITS Connect to wymiana informacji pomiędzy przystosowanymi do tego elektronicznymi elementami infrastruktury a samochodami. Służy zwiększaniu bezpieczeństwa na drodze poprzez dzielenie się danymi na temat możliwości niwelowania prawdopodobieństwa kolizji.
  • Passable Route Map – powódź, tornado? Ten system wskaże Ci drogę ewakuacji w sytuacjach, gdy natura bierze nad nami górę.

 

Nowa Toyota Crown - tył (fot. mat. prasowe)

Nowa Toyota Crown – tył (fot. mat. prasowe)

Dodajmy jeszcze, że Toyota Crown produkowana będzie w  fabryce Motomachi – kuźni takich modeli japońskiego koncernu, jak i Toyota Mirai, a w przeszłości także Lexus LC.

Źródło: Motoblog Complex PR

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Brawurowe zwycięstwo Lexusa RC F GT3 na torze Paul Ricard!

To już oficjalne: Emil Frey Lexus Racing Team prowadzi w zestawieniu zespołowym...
Czytaj wiecej