Toyota e-Palette: tak wygląda przyszłość

Toyota e-Palette na ulicy
Toyota e-Palette na ulicy (newsroom.toyota.co.jp)
E-Palette - poznaj autonomiczny bus Toyoty, którego futurystyczne możliwości mają szansę zrewolucjonizować światowy rynek usług.

CES 2018

Choć targi CES (Consumer Electronics Show), jak sama nazwa wskazuje, skupiają się głównie na gadżetach skierowanych bezpośrednio do konsumentów, to w tym roku były też platformą dla prezentacji prototypów przełomowych rozwiązań mogących wywołać rewolucyjne zmiany w niektórych gałęziach biznesu. Do takich bez wątpienia możemy zaliczyć pojazd koncepcyjny e-Palette – wielozadaniowy, napędzany elektrycznie bus Toyoty. Japoński producent zainwestuje we wspomniany projekt aż miliard dolarów.

Toyota e-Palette - przykłady zastosowań
Toyota e-Palette – przykładowe zastosowania (newsroom.toyota.co.jp)

E-Palette

Ma być rewolucją na rynku, a zarazem odpowiedzią na rosnące oczekiwania konsumentów względem mobilności usług. I choć pojazd urodą nie porywa, to pomysł jego stworzenia wydaje się bardzo przemyślany i dostosowany do praktycznych aspektów biznesu. Czerpie on z popularnej ostatnio idei współdzielenia i w pełni wykorzystuje jej ekonomiczne zalety.

Toyota planuje wprowadzić na rynek trzy wersje busa, o długości od czterech do siedmiu metrów. Służyć będą one naprzemiennie do różnych zadań, wśród których jako główne koncern wymienił przewóz osób, towarów oraz działalność usługową. Zamawiane usługi mają być dostępne poprzez aplikacje mobilne. E-Palette wyposażony będzie w zewnętrzne wyświetlacze, które ułatwią wizualną identyfikację firmy oraz zachęcą do skorzystania z aktualnie oferowanych usług. Każda firma użytkująca pojazd będzie miała możliwość wgrania własnego oprogramowania sterującego, nad którego prawidłowym działaniem stale czuwać będą rozwiązania technologiczne Toyoty. I tak, rano możemy zostać zawiezieni do pracy busem, który w południe dostarczy nam lunch, w nocy zaopatrzy nasz ulubiony sklep, a nazajutrz dostarczy nam z niego zamówienie.

e-Palette Alliance

Poza Toyotą, w utworzenie pojazdu zaangażowane są firmy takie jak DiDi, Amazon i Mazda. Sojusz „e-Palette Alliance” ma pomóc w utworzeniu jak najlepszych rozwiązań w zakresie aplikacji, oprogramowania oraz wyposażenia pojazdów. Koncern aktywnie współpracuje też z Uberem, jako partnerem w zakresie przewozu osób, oraz Pizzą Hut, przy optymalizacji dostaw pożywienia. Jeśli wierzyć ostatnim prognozom, pojazd wyjedzie na ulice już podczas Igrzysk Olimpijskich w Japonii w 2020 roku.

pojazd e-Palette - przykład zastosowania podczas eventów
Pomysł na wykorzystanie pojazdów e-palette przy zapewnieniu infrastruktury dla eventu (newsroom.toyota.co.jp)

Żródła: Consumer Technology Association, Wirtualne Media, Toyota.co.jp

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

10 rzeczy, które masz pod ręką i które możesz jeść do woli

Chociaż nie ma czegoś takiego jak żywność o zerowej kaloryczności, to istnieje...
Czytaj wiecej