Fernando Alonso w składzie TOYOTA GAZOO Racing na Rajd Dakar 2020

Fernando Alonso i Marc Coma będą jedną z czterech załóg TOYOTA GAZOO Racing na Rajd Dakar, który w styczniu 2020 roku po raz pierwszy odbędzie się w Arabii Saudyjskiej. Toyotami Hilux pojadą też triumfatorzy z 2019 roku Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel, a także Giniel de Villiers z Alexem Haro i Bernhard ten Brinke z Tomem Colsoulem.

Imponujące doświadczenie

Na tegoroczną edycję legendarnego Rajdu Dakar 2020 TOYOTA GAZOO Racing postawiła na skład. Jest on bowiem mieszanką doświadczonych specjalistów od rajdów cross-country z debiutantami w tej dyscyplinie motorsportu.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel bronią zdobytego w 2019 roku zwycięstwa. Chcą dołożyć kolejne trofeum do imponującej kolekcji. Teraz składają się na nią trzy pierwsze miejsca w Rajdzie Dakar i cztery zwycięstwa w Pucharze Świata w Cross-Country.

Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel
Nasser Al-Attiyah i Mathieu Baumel

Giniel de Villiers to kolejny doświadczony rajdowiec. W 2009 roku triumfował w Rajdzie Dakar. Czterokrotnie wygrywał Rajd Maroka, w tym ostatni raz w październiku tego roku z Alexem Haro na prawym fotelu.

Giniel de Villiers i Alex Haro
Giniel de Villiers i Alex Haro

Bernhard ten Brinke, który w przeszłości wygrywał Rajd Maroka, wraca do współpracy z Tomem Colsoulem. Jest to jeden z najbardziej doświadczonych pilotów cross-country, z sukcesami zarówno w samochodach, jak i ciężarówkach.

Bernhard ten Brinke i Tom Colsoul
Bernhard ten Brinke i Tom Colsoul

Debiut Fernando Alonso

W tym roku do zespołu dołącza Fernando Alonso. Dwukrotny zwycięzca legendarnego wyścigu Le Mans 24 Hours, aktualny mistrz świata w wyścigach długodystansowych (FIA WEC), dwukrotny mistrz świata Formuły 1 i triumfator 24-godzinnego wyścigu w Daytonie będzie czwartym kierowcą TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2020. Hiszpan chce spróbować różnych dyscyplin motorsportu, by stać się jeszcze bardziej wszechstronnym kierowcą. Jego pilotem będzie Marc Coma.

Fernando Alonso iMarc Coma
Fernando Alonso i Marc Coma

To prawdziwa legenda hiszpańskiego motorsportu, sześciokrotny triumfator motocyklowych mistrzostw świata w cross-country i pięciokrotny zwycięzca Rajdu Dakar na motocyklu. Dla hiszpańskiego duetu będzie to szczególne wyzwanie – obaj sprawdzają się w nowych dla siebie rolach.

Rozpoczęte w sierpniu przygotowania do Rajdu Dakar 2020 były długie i sumienne. Złożyły się na nie jazdy po najbardziej wymagających trasach: w Afryce, Europie i na Bliskim Wschodzie. Do tej pory Fernando i Marc przejechali dwukrotnie dłuższy dystans treningowy niż pierwotnie planowano. To wskazuje na ich niesamowitą determinację, by odnieść sukces w najtrudniejszym rajdzie cross-country.

Hilux jeszcze lepszy na Rajd Dakar 2020

Wszystkie załogi będą korzystały ze sprawdzonej w cross-country Toyoty Hilux. Podczas Rajdu Dakar 2018 do rywalizacji Toyota przygotowała zupełnie nowego Hiluxa. Glyn Hall, szef zespołu, określił go nawet jako technologiczny skok naprzód.

Samochód od razu potwierdził swój potencjał, zajmując drugie i trzecie miejsce w debiutanckim starcie w Rajdzie Dakar, by w następnym roku triumfować. Zgodnie z filozofią TOYOTA GAZOO Racing, by budować coraz lepsze auta, zespół cały czas udoskonala Hiluxa, a jego najnowszą wersję przygotował na Rajd Dakar 2020.

Hilux jest wyposażony w niezależne zawieszenie. Posiada również centralnie umieszczony pięciolitrowy silnik V8 zamontowany tuż za przednią osią i napęd na cztery koła.

Załoga techniczna na Rajd Dakar 2020

Rajd Dakar 2020 odbędzie się tylko w Arabii Saudyjskiej. Impreza rozpocznie się 5 stycznia w położonym na zachodzie mieście Dżudda. Trasa poprowadzi na północ, a następnie skieruje się na południowy wschód do Rijadu, stolicy kraju. Tam właśnie załogi będą miały dzień przerwy. Druga część Rajdu Dakar 2020 zostanie natomiast rozegrana na największej na świecie piaszczystej pustyni – Ar-Rab al-Chali. Metę rajdu zaplanowano na 17 stycznia w Al-Qiddiya.

Autor artykułu
More from Redakcja

Nowa Toyota Prius Plug-in Hybrid teraz w wersji 5-miejscowej

Toyota prezentuje odświeżoną wersję Priusa Plug-in Hybrid z nowym, pięciomiejscowym wnętrzem. Nowością...
Czytaj wiecej