Toyota GR Supra Racing Concept

Toyota GR Supra Racing Concept - przód (www.toyotanews.pl)
Toyota GR Supra Racing Concept - przód (www.toyotanews.pl)
Po 16 latach od zakończenia produkcji ostatniej, czwartej generacji Supry, Toyota reanimuje legendę. I to w wielkim stylu!

Kolejna premiera na Salonie Samochodowym w Genewie to gratka dla fanów legendarnej już Toyoty Supry. Dzięki udanym startom w wyścigach IMSA (International Motor Sports Association) GT  w latach 80 oraz All-Japan GT (teraz: Super GT series) i 24-godzinnym wyścigu w Le Mans w latach 90., samochód ten zyskał miano kultowego wśród fanów sportów motorowych. Szerszej publiczności przybliżyły go popularne produkcje, takie jak „Szybcy i wściekli” czy gra video na PlayStation Gran Turismo®. Na tegorocznych targach w Genewie zaprezentowano koncepcję Toyoty Supry piątej generacji, która ma kontynuować sukcesy poprzedniczek.

Toyota GR Supra Racing Concept - góra (www.toyotanews.pl)
Toyota GR Supra Racing Concept – góra (www.toyotanews.pl)

Jak wiadomo, japoński koncern zawsze cenił sobie tory wyścigowe jako pole ćwiczebne dla umiejętności swoich inżynierów. Rozwiązania i technologie wypracowane w ekstremalnych warunkach są przez Toyotę chętnie adaptowane w samochodach seryjnych. Kompaktowa, dwudrzwiowa Toyota Supra piątej generacji jest doskonałym przykładem tej idei.

Toyota GR Supra Racing Concept - tył(www.toyotanews.pl)
Toyota GR Supra Racing Concept – tył(www.toyotanews.pl)

Projektanci zadbali o dynamiczny i nieco agresywny design auta, którego wygląd ma jasno komunikować o jego wyczynowym przeznaczeniu. Sportowego charakteru dodają także nisko umiejscowione przednie i tylne zawieszenie oraz opony Michelin, założone na wyścigowe koła BBS. Hamulce wyposażono w tarcze i zaciski Brembo Racing. Wiele elementów nadwozia wytworzono z lekkich, a jednocześnie bardzo trwałych kompozytów. Dodatkowo, wzmocniono szyby przednią i okien bocznych.

Toyota GR Supra Racing Concept - koła (www.toyotanews.pl)
Toyota GR Supra Racing Concept – koła (www.toyotanews.pl)

W środku możemy poczuć unikalny, rajdowy klimat, wprowadzony przez sportowe zegary, wyścigową kierownicę z łopatkami zmiany biegów osadzoną na kolumnie, czy zamontowaną we wnętrzu auta klatkę bezpieczeństwa i gaśnice. Firma OMP dostarczyła utrzymane w tym samym klimacie i standardzie fotele oraz pasy bezpieczeństwa. Wewnętrzne powierzchnie drzwi wyposażono w panele wykonane z włókna węglowego.

Toyota GR Supra Racing Concept - siedzenia (www.toyotanews.pl)
Toyota GR Supra Racing Concept – wnętrze (www.toyotanews.pl)

Inżynierowie TOYOTA GAZOO Racing postawili na układ z silnikiem z przodu i napędem na tylną oś, który jest charakterystyczny dla poprzednich przedstawicieli Supry. Urządzenie PedalBox, akumulator oraz przewody elektryczne, paliwowe i hamulcowe zostały opracowane zgodnie z wyśrubowanymi normami dotyczącymi występów w sportach motorowych.

Toyota GR Supra Racing Concept - profil (www.toyotanews.pl)
Toyota GR Supra Racing Concept – profil (www.toyotanews.pl)

Już w kwietniu 2018 roku fani będą mogli się przejechać Toyotą GR Supra Racing Concept dzięki nowej grze z serii Gran Turismo Sport.

Źródło: mat. prasowe

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota RAV4 Hybrid: samochód do zadań specjalnych

Wygląda na to, że Europejczycy nie tylko pokochali SUV-y, ale też odwracają...
Czytaj wiecej