Toyota GT86 TRD Special Edition: tuning legendy

Toyota GT86 TRD Special Edition - profil (cnet.com)
Toyota GT86 TRD Special Edition - profil (cnet.com)
Tylnonapędowe coupé GT86 to samochód kultowy pod wieloma względami. Zasłynął zwłaszcza jako ulubione auto drifterów, którzy pokochali model za wspaniałe właściwości jezdne. Teraz, dzięki zespołowi Toyota Racing Development, będą mogli dodatkowo docenić jego podrasowaną edycję.

Ostatnio opisywaliśmy, jak Toyotę GT86 wziął na warsztat zespół Gazoo Racing. Tym razem za sławne coupé wziął się inny zespół inżynierów – Toyota Racing Development. I trzeba przyznać, że efekty są oszałamiające.

Na zewnątrz

Toyota GT86 TRD Special Edition - tył (drivemag.com)
Toyota GT86 TRD Special Edition – tył (drivemag.com)

Uwagę zwraca bardziej muskularna niż kiedykolwiek sylwetka auta. Kształt nadwozia zaprojektowany został specjalnie przez TRD, a jego agresywne linie podkreślono czarnym lakierem Raven. W edycji specjalnej modelu zderzaki i progi są jeszcze bardziej widoczne, tył zaś wykończono spoilerem w stylu „duck tail”.

Toyota GT86 TRD Special Edition (slashgear.com)
Toyota GT86 TRD Special Edition (slashgear.com)

W rozbudowanym tylnym dyfuzorze umieszczono dwie końcówki układu wydechowego, który również zaprojektowany został specjalnie przez Toyota Racing Development. Sportowego charakteru dodają wysmakowane elementy, takie jak kolorowe pasy na bokach, umieszczony na przednim spojlerze znaczek zespołu tuningowego oraz większe logo, tym razem na tyle samochodu.

Wnętrze

Toyota GT86 TRD Special Edition - wnętrze (slashgear.com)
Toyota GT86 TRD Special Edition – wnętrze (slashgear.com)

Wnętrze samochodu również ma nieco zadziorny klimat. Dominuje czerń tapicerki o czerwonych przeszyciach. Czerwień znajdziemy nie tylko na małej, acz pękatej, sportowej kierownicy auta, ale także na podłokietnikach drzwi, dźwigni hamulca ręcznego, mieszku lewarka skrzyni biegów i po bokach głębokich, kubełkowych foteli. Do tego TRD dorzucił czerwone pasy bezpieczeństwa i własne logo na desce rozdzielczej, zaraz naprzeciw fotela pasażera.

Toyota GT86 TRD Special Edition - wnętrze (cnet.com)
Toyota GT86 TRD Special Edition – wnętrze (cnet.com)

Jazda

Toyota GT86 TRD Special Edition (cnet.com)
Toyota GT86 TRD Special Edition (cnet.com)

Mimo że już standardowy model GT86 znany jest ze świetnego prowadzenia się, inżynierowie Toyota Racing Development i tu postanowili pójść o krok dalej. Jeszcze większej precyzji kierowania samochodem dostarczyły sportowe amortyzatory Sachs, a superprzyczepne opony Michelin Pilot Sport 4 (rozm. 215/40 R18) na 18-calowych, aluminiowych felgach dały jeszcze większą pewność jazdy. Dodatkowym ulepszeniem są hamulce Brembo. W przypadku przedniej osi tarcze hamulcowe mają 325 milimetrów średnicy i czterotłoczkowe zaciski, tylne zaś mierzą 314 milimetrów i posiadają zaciski z dwoma tłoczkami.

Co pod maską?

W edycji specjalnej Toyoty GT86 TRD zastosowano czterocylindrowy silnik typu bokser o pojemności 2 litrów. Dzięki konstrukcji jednostki, udało się zachować nisko położony środek ciężkości, a auto jest podręcznikowo wprost wyważone.

Jak można się domyślić, wersja przygotowana przez Toyota Racing Development jest limitowana. Auto wyprodukowane zostanie w jedynie 1 418 egzemplarzach, a cena jego zakupu wynosić ma równowartość 118 tysięcy złotych.

Źródło: Motoblog by Complex PR

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lody pokryte 24-karatowym złotem hitem Instagrama

Właściciel mieszczącej się w Anaheim w Kalifornii lodziarni Snowopolis może być z...
Czytaj wiecej