Toyota GT86: limitowana, polska wersja

Toyota GT86 w barwach GRMN - przód (fot. mat, prasowe)
Toyota GT86 w barwach GRMN - przód (fot. mat, prasowe)
Niedawno, bo w 2017 roku, Toyota GT86 została poddana faceliftingowi zyskując ciekawsze nadwozie, wnętrze lepszej jakości oraz wspaniałe właściwości jezdne. Toyota Motor Poland w tym roku postanowiła uświetnić zeszłoroczny debiut Toyoty Yaris GRMN, przygotowując limitowaną edycję GT86, której stylistyka czerpie ze sportowego modelu.

Toyota GT86 swoją premierę miała w 2012 roku. Zainspirowana została sportowymi Toyotami 2000GT i Corolli AE86. Od czasu swojego debiutu coupe cenione jest przez kierowców za tylny napęd oraz wspaniałe właściwości jezdne.

Dzięki wprowadzeniu w 2017 roku nowego trybu jazdy sportowej Track, dynamiczne prowadzenie tego auta to prawdziwa przyjemność. Dodajmy, że konfiguracja ta ogranicza do minimum interwencję elektroniki w stabilizację kontroli trakcji (TCS) oraz toru jazdy (VSC).

Toyota GT86 w barwach GRMN (fot. mat, prasowe)
Toyota GT86 w barwach GRMN (fot. mat, prasowe)

Pod maską GT86 wierzga 200 KM. Auto osiąga 100 km/h w 7,6 s. Dzięki wykorzystaniu 2-litrowego silnika wolnossącego typu bokser, który zamontowano z przodu samochodu, inżynierom udało się znacznie obniżyć środek ciężkości auta.

Toyota GT86 w barwach GRMN (fot. mat, prasowe)
Toyota GT86 w barwach GRMN (fot. mat, prasowe)

Japoński koncern, a właściwie jego niemiecki oddział Toyota Motorsport GmbH z Kolonii, wyprodukował także wyścigową (GT86 CS-Cup) oraz rajdową (GT86 CS-R3) wersję modelu. Dodajmy, że Toyota GT86 CS-R3 uzyskała homologację FIA niezbędną do podjęcia rywalizacji w WRC.

Toyota GT86 w barwach GRMN - tył (fot. mat, prasowe)
Toyota GT86 w barwach GRMN – tył (fot. mat, prasowe)

Nowa, limitowana edycja modelu przygotowana przez Toyota Motor Poland lakierowaniem nadwozia nawiązuje do Toyoty Yaris GRMN. Jest to sportowa wersja znanego modelu japońskiego producenta, która swoją premierę miała pod koniec zeszłego roku. Był to zarazem pierwszy w Europie model sygnowany przez zespół Toyota Gazoo Racing, znany z tego, że przygotowuje dla Japończyków prawdziwe auta-petardy. GRMN z kolei, powstało z inspiracji Toyotą Yaris WRC, którym to samochodem zespół TGR ściga się podczas Rajdowych Mistrzostw Świata.

Toyota GT86 w barwach GRMN - profil (fot. mat, prasowe)
Toyota GT86 w barwach GRMN – profil (fot. mat, prasowe)

Nowy, zadziorny look pasuje do GT86, który stworzony został w hołdzie dla sportowej historii Toyoty. Przypomnijmy, że wszystkie 400 sztuk Yarisa GRMN wyprzedano w rekordowe 72 godziny. Czy ten limitowany model osiągnie  porównywalny komercyjny sukces? Auto prezentuje się  nad wyraz apetycznie, dlatego też jesteśmy dobrej myśli.

 

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Noma 2.0.: najlepsza restauracja świata ponownie otwarta

Szef Kuchni Nomy René Redzepi zamknął świecącą triumfy w kulinarnym świecie restaurację...
Czytaj wiecej