Toyota Mirai debiutuje w Kanadzie – 50 wodorowych Toyot dla rządu Quebecu

Toyota Mirai, fot.: mat.prasowe
Toyota Mirai, fot.: mat.prasowe
Transport wodorowy w Kanadzie nabiera rozpędu. Toyota dostarczyła rządowi Quebecu 50 wodorowych Mirai. Jest to pierwsza flota samochodów na ogniwa paliwowe w Kanadzie.

Zakup floty elektrycznych samochodów Toyoty na ogniwa paliwowe przez władze prowincji to inauguracja obecności wodorowej motoryzacji w Kanadzie. Podczas trwających właśnie targów motoryzacyjnych w Montrealu Toyota Canada oraz jej partnerzy zaprezentowali postępy w rozwoju wodorowego transportu i odpowiedniej infrastruktury w Quebecu.

To kluczowy moment, który zdefiniuje rozwój zrównoważonego transportu w Quebecu. Toyota Mirai, elektryczny samochód na wodór, debiutuje w naszej prowincji. Flota 50 Mirai została przywieziona z Japonii do Vancouver, skąd przyjechała do Montrealu pociągiem. Auta trafiły do Quebec City do floty władz prowincji. W ciągu ostatnich dwóch lat Toyota mocno inwestowała w tutejszy rynek. Aby przygotować go do premiery Mirai. Jednocześnie jesteśmy zaangażowani w budowę pierwszej stacji wodorowej w Quebecu” – powiedział Martin Gilbert, dyrektor ds. strategii i innowacji Toyota Canada.


Pierwsza publiczna stacja wodorowa w Quebecu już w lutym

W Quebec City pod Montrealem powstaje pierwsza kanadyjska publiczna stacja, na której obok konwencjonalnych paliw i punktów ładowania akumulatorów będzie dostępny także sprężony wodór. Toyota wyposażyła ją w dystrybutor wodoru. Dzięki niemu tankowanie samochodów na ogniwa paliwowe będzie przebiegało szybko i bezpiecznie. Wodór będzie produkowany na miejscu. W elektrolizerze wody, który będzie wykorzystywał nadmiar energii dostarczanej do sieci z elektrowni wodnych w Quebecu.

Stacja zostanie otwarta w lutym, a w planach jest budowa kolejnej w Montrealu. Obiekt powstaje we współpracy z firmami Harnois Energies i Hydrogenics. Dzięki wsparciu Toyoty, Natural Resources Canada oraz rządu Quebecu za pośrednictwem agencji Transition énergétique Québec.

„Dla nas kluczowe w tym projekcie jest to, że elektrolizer wody będzie produkował wodór na miejscu, wykorzystując nadmiar energii w sieci energetycznej, który Quebec zawdzięcza swoim elektrowniom wodnym. W ten sposób energia odnawialna będzie magazynowana w postaci czystego, zrównoważonego paliwa do samochodów elektrycznych zasilanych wodorem” – powiedział Martin Gilbert z Toyota Canada. – „Jako światowy lider energetyki wodnej, Quebec ma szansę stać się także liderem produkcji wodoru”.

Toyota Mirai, fot.: mat.prasowe
Toyota Mirai, fot.: mat.prasowe


Toyota stawia na wodór

Toyota jest największym promotorem, bezemisyjnego transportu wodorowego na świecie. W ostatnich latach Toyota Canada była mocno zaangażowana w przygotowanie kanadyjskiego rynku motoryzacyjnego do wprowadzenia samochodów na wodór. Kanadyjski oddział Toyoty zajmował się inwestycjami, nawiązywaniem współpracy z innymi firmami i podmiotami oraz popularyzacją wiedzy na temat technologii wodorowych. Koncern blisko współpracował z rządem Quebecu i przedsiębiorstwami z branży wodorowej przy tworzeniu infrastruktury tankowania wodoru. Oraz organizacji sieci wsparcia serwisowego dla samochodów na ogniwa paliwowe.

Toyota produkuje model Mirai od grudnia 2014 roku. Samochód jest oferowany w Japonii, USA oraz na wybranych rynkach w Europie. Mirai to średniej wielkości sedan z silnikiem elektrycznym. Zasilanym ogniwami paliwowymi, w których generowany jest prąd w reakcji wodoru i tlenu. Auto ma zasięg ponad 500 km, a jego tankowanie trwa 3 minuty. Silnik o mocy 154 KM i 335 Nm momentu obrotowego rozpędza wodorową Toyotę do 100 km/h w 9 s. Samochód nie emituje spalin ani dwutlenku węgla, a jedynie parę wodną.


Toyota Mirai w Polsce

Pierwsze dwie stacje tankowania wodoru w Polsce zostaną uruchomione przez Lotos do 2021 roku. Koncern ogłosił swoje plany podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Na początku stacje powstaną w Warszawie i Gdańsku. Pierwsze doświadczenia z technologią wodorową, zdobył już także Orlen. Uruchomił on punkt tankowania wodoru na swojej stacji w Mulheim w Niemczech.

Otwarcie stacji wodorowych w Polsce stworzy warunki do wprowadzenia Toyoty Mirai. Wodorowa Toyota jest znana polskiej publiczności od 2016 roku. Została zaprezentowana na targach motoryzacyjnych w Poznaniu i na Pikniku Naukowym w Warszawie.

Toyota Mirai, fot.: mat.prasowe
Toyota Mirai, fot.: mat.prasowe
Autor artykułu
More from Redakcja

Elektryfikacja samochodów według Toyoty będzie mieć oblicze hybryd

Toyota od lat pełni w motoryzacji rolę forpoczty ekologicznych rozwiązań. Ponad 20...
Czytaj wiecej