Toyota na targach CES w Los Angeles: doświadczalny samochód nowej generacji

Japończycy zaprezentowali najbardziej zaawansowany pojazd autonomiczny, zbudowany na seryjnym modelu marki. Platform 3.0 jest dziełem Toyota Research Institute i łączy w sobie większe możliwości technologiczne ze stylistyką nowego Lexusa LS.

Założenie było proste – zwiększyć możliwości percepcyjne systemu autonomicznego prowadzenia. Poprzednie wersje monitorowały tylko przestrzeń z przodu auta. Od teraz system obserwuje otoczenie 360 stopni w zasięgu 200 metrów. Luminar LIDAR, złożony jest z czterech czujników o wysokiej rozdzielczości i kamery, które zostały ukryte pod panelem dachowym. Czujniki te doskonale czytają przeszkody, w tym nawet trudne do zauważenia ciemne obiekty. Dodatkowo zamontowane bliżej ziemi, z czterech stron samochodu, po bokach i w zderzakach, służą do wykrywania małych, nisko położonych przeszkód, w tym dzieci, zwierząt, a nawet gruzu na drodze.

Panel dachowy, zaprojektowany przez CALTY Design Research, jest odporny na zmienne warunki pogodowe. Wizualnie, niewiele podnosi dach Lexusa LS. Udało się uniknąć charakterystycznego, wystającego pionowego modułu, obecnego w większości prototypowych samochodów autonomicznych testowanych na świecie. Panel jest odpowiedni do seryjnej produkcji.

Samochód ma dwie kierownice. Ten zabieg pozwala badać proces przejmowania kontroli nad samochodem od kierowcy przez system Guardian i odwrotnie. Udostępnienie kierownicy i pedałów drugiej osobie jest gwarantem bezpieczeństwa tych eksperymentów. System Chauffeur służy do jazdy bez zaangażowania kierowcy, dlatego jest testowany w samochodach z jedną kierownicą. Zarówno Guardian, jak i Chauffeur korzystają z tego samego zestawu czujników i kamer oraz podobnego oprogramowania.

Dzisiaj prowadzone prace mają zminiaturyzować urządzenia, udoskonalić konfigurację czujników i przyspieszyć rozwój zdolności auta do rejestracji i rozumienia otoczenia. Architektura obliczeniowa zarządzająca działaniem czujników i kamer systemu została znacząco zmniejszona i skonsolidowana. Zamiast zajmować prawie cały bagażnik, mieści się obecnie w małym pudełku.

Produkcja krótkiej serii samochodów testowych rozpocznie się już wiosną tego roku w Stanach. Krótkiej, bo tempo pracy i instalowania nowych technologii, jest wręcz zawrotne. Pamiętajmy, że jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy świadkami premiery wersji 2.0.

Źródło: www.toyotanews.pl

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Fasada budynku na wzór teatralnej kurtyny – nowe centrum kulturalne Szanghaju

The Bund Finance Centre w Szanghaju jest już prawie na ukończeniu. To...
Czytaj wiecej