Toyota Prius z napędem AWD-i debiutuje na targach w Los Angeles

Toyota Prius, fot.: mat.prasowe
Toyota Prius, fot.: mat.prasowe
Toyota Prius 2019 debiutuje na targach Los Angeles Auto Show. Zaktualizowana wersja hybrydowego liftbacka 4. generacji będzie oferowana w przyszłym roku z nowym napędem na wszystkie koła AWD-i. Model trafi również do polskich salonów Toyoty.

Toyota Prius, pierwszy seryjnie produkowany samochód hybrydowy na świecie, od swojego debiutu w 1997 roku jest ambasadorem najnowszych technologii Toyoty. Każda z czterech generacji przynosiła znaczący postęp pod względem wydajności, zaawansowania technicznego oraz własności jezdnych.

 

Prius z napędem 4×4

W 2019 roku zadebiutuje Prius wyposażony w przełomowy w segmencie osobowych hybryd napęd AWD-i. Nowy inteligentny napęd 4×4 z silnikiem elektrycznym przy tylnej osi zwiększa pewność prowadzenia w trudnych warunkach drogowych.

 

AWD-i korzysta z dodatkowego silnika elektrycznego o dużym momencie obrotowym, który współpracuje z pełnym układem hybrydowym napędzającym przednią oś. AWD-i włącza się automatycznie, gdy wymagają tego warunki na drodze. Napęd 4×4 jest dołączany podczas ruszania, przy prędkości do 10 km/h oraz przy wyższych prędkościach, gdy czujniki wykryją śliską nawierzchnię. Układ napędowy AWD-i jest kompaktowy i lekki, nie wymaga przy tym zastosowania wału napędowego ani centralnego mechanizmu różnicowego. Dzięki temu Prius z napędem 4×4 ma praktycznie tak samo przestronną kabinę pasażerską co wersja 4×2 i porównywalne zużycie paliwa oraz emisję spalin.

 

Prius Hybrid AWD-i jest wyposażony w nową kompaktową baterię niklowo-wodorkową, dostosowaną do pracy w niskich temperaturach. Prius 2019 z przednim napędem otrzymuje nową baterię litowo-jonową.

Toyota Prius, fot.: mat.prasowe
Toyota Prius, fot.: mat.prasowe

 

Prius AWD-i w polskich salonach

„Prius w gamie hybryd Toyoty zawsze jako pierwszy pokazywał najnowsze rozwiązania w zakresie tej technologii. Teraz mamy do czynienia z kolejną rewolucją technologiczną – po raz pierwszy napęd hybrydowy w klasycznym nadwoziu auta osobowego otrzymał system 4×4. A wszystko tak inteligentnie skonstruowane, by połączyć dotychczasową legendarną ekonomikę jazdy z niespotykaną dotąd w osobowych hybrydach tej klasy najwyższą możliwą jakością prowadzenia w każdych warunkach pogodowych. To drogowskaz dla pozostałych miejskich hybryd Toyoty pokazujący, w którą stronę będzie podążał rozwój tej technologii. U nas na Priusa AWD-i Hybrid będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecnie trwa okres promocji modeli z rocznika 2018, a od lutego przyszłego roku czeka nas kilka intensywnych miesięcy wprowadzania do oferty zupełnie nowych generacji Corolli oraz RAV4. Po nich nastąpi długo wyczekiwany polski come back naszej światowej ikony wśród sedanów – Toyoty Camry. Ale z pewnością Prius z napędem AWD-i zasługuje na miejsce w polskiej ofercie Toyoty” – powiedział Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

 

Pionier architektury TNGA

Prius 4. generacji, który zadebiutował w 2016 roku, to pierwszy model zaprojektowany na platformie Toyota New Global Architecture (TNGA). Nowa konstrukcja jest o 60% sztywniejsza od poprzedniego modelu, poprawiając stabilność jazdy, pewność prowadzenia w zakrętach oraz odporność na zderzenia. Dzięki platformie TNGA o niżej położonym środku ciężkości oraz napędowi hybrydowemu 4. generacji Prius zyskał lepsze osiągi i większy komfort prowadzenia.

 

Los Angeles Auto Show potrwa od 28 listopada do 9 grudnia 2018 roku. Europejski debiut Priusa AWD-i będzie miał miejsce podczas Brussels Motor Show 18 stycznia 2019 roku.

Toyota Prius, fot.: mat.prasowe
Toyota Prius, fot.: mat.prasowe

 

 

Autor artykułu
More from Redakcja

Toyota Mirai testowana przez Parlament Europejski

W pierwszej połowie marca we flocie Parlamentu Europejskiego pojawił się wodorowy sedan...
Czytaj wiecej