Toyota RAV4 – parkowanie samochodu rodem z filmów science fiction!

Manewr parkowania może i nie jest największym wyzwaniem dla doświadczonego kierowcy, ale przepełnione parkingi i wąskie miejskie uliczki obecnie nikomu nie ułatwiają życia. Na szczęście Toyota RAV4 oferuje całkiem pokaźny pakiet technologii pozwalający bezpiecznie i sprawnie zaparkować samochód w najbardziej niedostępnych miejscach.

O stłuczkę parkingową nie jest trudno. Do takich kolizji dochodzi niezmiernie często pod centrami handlowymi lub na osiedlach mieszkaniowych. Otarcia i niewielkie wgniecenia może i nie przeszkadzają w dalszej jeździe, ale na pewno – w przypadku sprzedaży samochodu – ich obecność obniży wartość auta.

Czujniki parkowania

To najprostszy sposób na ułatwienie sobie manewru parkowania. Czujniki montowane są w zderzakach, a elektroniczny system mierzy odległość od przeszkody lub innego pojazdu. W przypadku Toyoty RAV4 występują one zarówno z przodu, jak i z tyłu. Co więcej, wymagają dopłaty na poziomie 1200 zł tylko w wersji podstawowej japońskiego SUV-a. Wszystkie inne odmiany mają zamontowane czujniki parkowania w pakiecie.

Podczas cofania system czujników ostrzega kierowcę przed zbliżaniem się do innego obiektu za pomocą sygnałów dźwiękowych – im bliżej jest przeszkoda, tym sygnał staje się bardziej natarczywy. Kierowca ostrzegany jest także za pomocą animacji wyświetlanej na kolorowym ekranie znajdującym się pomiędzy zegarami. Układ czujników można oczywiście dezaktywować za pomocą przycisku na desce rozdzielczej.

Kamera cofania

Kamera cofania występuje najczęściej w pakiecie z wspomnianymi wyżej czujnikami parkowania. Obraz z tego urządzenia wyświetlany jest w Toyocie RAV4 na centralnym ekranie dotykowym o przekątnej 7 cali. Warto dodać, że to urządzenie wyświetla na ekranie specjalne pomocnicze linie, które dodatkowo ułatwiają manewr parkowania.

Ile trzeba dopłacić za takie urządzenie? Toyota RAV4 ma kamerę cofania w cenie auta począwszy od drugiej wersji wyposażeniowej.

Technologia rodem z filmów science fiction!

Najbardziej zaawansowana technologia, która w przypadku Toyoty RAV4 znacznie ułatwi parkowanie, to system kamer 360 stopni, który umożliwia obserwację samochodu z lotu ptaka. Dzięki temu można bez problemu zobaczyć obszar wokół samochodu niewidoczny w lusterkach.

Podczas cofania system w czasie rzeczywistym wyświetla rekomendowaną drogę, a na centralnym ekranie pojawia się trójwymiarowa wizualizacja całego otoczenia. Jakie jeszcze opcje ma ten system? Panoramiczny zoom umożliwia bliższe przyjrzenie się każdej przeszkodzie. Kolejna opcja sprawia, że na ekranie samochód staje się przeźroczysty, dzięki czemu obraz jest dokładniejszy.

Łatwe wyjeżdżanie z miejsca parkingowego

Nie tylko manewr parkowania może sprawiać trudności. Nasz samochód w równym stopniu narażony jest na uszkodzenia również podczas opuszczania miejsca postoju. Po pierwsze dlatego, że nie zawsze stojące obok zaparkowane samochody umożliwiają odpowiednią obserwację drogi, a po drugie – poruszający się po drodze inny kierowca może nie zauważyć powoli opuszczającego miejsce parkingowe samochodu i o stłuczkę nietrudno.

Toyota RAV4 wyposażona w system kamer 360 stopni umożliwia wyświetlenie na centralnym ekranie widoku szerokokątnego z przedniej lub z tylnej kamery. Podczas cofania można w ten sposób zobaczyć znacznie więcej niż w przypadku korzystania ze zwykłej kamery. Podczas jazdy do przodu można wykonywać manewry nawet wtedy, gdy przed maską niewiele widać. System oferuje również opcję przybliżania uruchamianą poprzez dotknięcie ekranu.

Źródło: motoblog.complexpr.pl

Autor artykułu
More from Redakcja

Robot humanoidalny T-HR3 Toyoty sterowany zdalnie przez sieć 5G

Toyota i japoński operator komórkowy NTT DOCOMO opracowały system sterowania na odległość...
Czytaj wiecej