Toyota rejestruje najwięcej patentów

Prawie 4 tysiące, tyle patentów japońska firma zarejestrowała w 2016 roku. Wszystkie dotyczą technologii motoryzacyjnych. Taki wynik, na tle branży, wysuwa Toyotę na prowadzenie w badaniach w tej dziedzinie.

Raport „The State of Innovation Report 2017” przygotowała firma Clarivate Analitics, międzynarodowa organizacja z focusem na innowacje. Wcześniej publikował go Reuters. Jak wynika z dokumentu, świat trochę zwolnił bo jeszcze przed rokiem wzrost w rejestrowanych patentach był na poziomie 14%, a ostatni rok to spadek do 8%.  Ale nie jeśli chodzi o motoryzację bo tu mamy o 7% więcej. Pomysły dotyczą przede wszystkim trzech obszarów  – zdrowia, energii i środowiska. Jeśli więc połączymy dwa ostatnie, to elektryczne i hybrydowe pojazdy i ich udoskonalenia technologiczne, wiodą prym (samochody z alternatywnymi napędami, niskoemisyjne, auta na ogniwa paliwowe – to 13% wzrost w rejestracjach).

W raporcie omówiono 12 sektorów, czytając go można zauważyć, jak bardzo przesuwają się między nimi granice – branża telekomów projektuje mniejsze, cieńsze urządzenia, obsługujące aplikacje, które pozwolą np. na zdalne zarządzanie systemami w domu; sprzęt AGD i internet rzeczy czyli komunikacja urządzeń i oszczędność energii. Przykłady można mnożyć, ale wracając do motoryzacji i Toyoty. Pierwsza w ujęciu całościowym, czyli najwięcej patentów motoryzacyjnych w 2016 roku, za nią Hyundai i Ford. Na przestrzeni 5 lat, czyli 2012 – 2016, zgłosiła 9 125 patentów, ponad 3-krotnie więcej od następnej firmy w zestawieniu. Wśród wniosków dominowały oczywiście te dotyczące napędów na wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty Mirai i napędu hybrydowego 4. generacji (w nowym Priusie).

W ubiegłym roku prawie 1/3 patentów dotyczyła pojazdów autonomicznych – systemów nawigacyjnych, bezpieczeństwa, sterowania i hamowania. Innowacje Toyoty to  m.in. przetwarzanie informacji geograficznych, systemów antykolizyjnych i nawigacyjnych. Na przykład nowy system automatycznego prowadzenia bez udziału kierowcy powoduje, że autonomiczny samochód ustąpi pierwszeństwa innym pojazdom, zanim wjedzie na skrzyżowanie. Inny projekt opisuje układ, który wykrywa samochody w martwym polu i zwalnia, aby pojazd z tyłu pojawił się w lusterku bocznym, zanim samochód przełączy się z trybu autonomicznego na manualny.

Pełna treść raportu

Źródło: www.toyotanews.pl 

 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Lexus LC500 najlepszym coupe 2017 roku w Wielkiej Brytanii

„Najbardziej imponujący samochód, jakim jechałem w 2017 roku” i „oszałamiający wygląd, świetnie...
Czytaj wiecej