Toyota Research Institute przyspiesza badania nad bezwypadkowymi samochodami

Samochód testowy Toyota Research Institute (autoweek.com)
Samochód testowy Toyota Research Institute (autoweek.com)
Toyota Research Institute to instytucja zajmująca się rozwojem systemu zautomatyzowanej jazdy Toyota Guardian. Do tej pory instytut korzystał z trzech ośrodków badawczych: GoMentum Station w Kalifornii oraz Mcity i American Center for Mobility w Michigan. Dzięki czwartej lokalizacji, której otwarcie zaplanowano na październik tego roku, postępy w badaniach nad autonomiczną jazdą mają być osiągane przez japoński koncern szybciej niż kiedykolwiek.

Nowy ośrodek budowany jest na terenie Michigan Technical Resource Park (MITRP) w Ottawa Lake. Park technologiczny istnieje już od 1968 roku, od 2010 roku zaś zarządza nim prywatny inwestor, który wynajmuje teren producentom aut oraz części samochodowych. Obiekt budowany dla potrzeb Toyota Research Institute ma powstać na powierzchni 60 akrów wewnątrz istniejącego już  toru testowego o długości 2,8 kilometra.

Tor testowy Michigan Technical Resource Park w Ottawa Lake (fot. mat. prasowe)
Tor testowy Michigan Technical Resource Park w Ottawa Lake (fot. mat. prasowe)

Co będzie badane w ośrodku?

Najbardziej skrajne scenariusze dotyczące jazdy samochodem. Toyota chce upewnić się, że tworzony przez nią system automatycznej jazdy Toyota Guardian podoła pokładanym w nim nadziejom nawet w najbardziej wymagających sytuacjach na drodze. Ten inteligentny system ma przyszłości zrewolucjonizować rynek uniemożliwiając kierującemu pojazdem spowodowanie wypadku. Do wnikliwego przetestowania jego użyteczności potrzebne będą warunki jak najwierniej imitujące między innymi śliskie nawierzchnie, szybkie wjazdy i zjazdy z autostrady czy zatłoczone miejskie ulice.

Tworząc ośrodek testowy do naszej wyłącznej dyspozycji, możemy go precyzyjnie dostosować do naszych potrzeb i do testowania coraz bardziej zaawansowanych funkcji, w szczególności zautomatyzowanego trybu jazdy Toyota Guardian.

– potwierdził Ryan Eustice, Wiceprezydent Toyota Research Institute ds. Zautomatyzowanej Jazdy.

Logo Toyota Research Institute (mat. prasowe)
Logo Toyota Research Institute (mat. prasowe)

Coraz bardziej zaawansowane techniki automatyzacji jazdy badane są obecnie przez wiele instytutów oraz producentów samochodów. Trzeba przyznać, że Toyota nie pozostaje w tym technologicznym wyścigu w tyle. Z właściwą Japończykom rzetelnością chce rozwijać możliwości swoich pojazdów w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa na drodze nie tylko kierowcy i pasażerom auta, ale także innym uczestnikom ruchu. Wygląda na to, że dzięki przyspieszeniu kursu przez japońskiego giganta, już niedługo będziemy mieli okazję cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami niwelującymi negatywne skutki błędów osób kierujących samochodami spod marki Toyota.

 

1
1
Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Polski brand zdobywa serca sportowych pasjonatów

Zapewne nie raz zdarzyło się wam zakupić odzież sportową z „wyższej półki”...
Czytaj wiecej