Toyota SORA już niebawem na ulicach

Toyota SORA - profil (mat. prasowe)
Toyota SORA - profil (mat. prasowe)
Autobus elektryczny Toyoty zasilany jest wodorowymi ogniwami paliwowymi. Ten przyjazny środowisku pojazd trafił już do sprzedaży w Japonii.

Wśród miast zainteresowanych kupnem Toyoty SORA przoduje innowacyjne Tokio, które korzysta już z kilku tego typu pojazdów. Włodarze tej metropolii dostrzegli pozytywne strony wprowadzenia  do użytku autobusów wodorowych.

Środowisko

Dzięki zastosowaniu Toyota Fuel Cell System autobus nie emituje spalin ani dwutlenku węgla. System  ten pierwotnie stworzony został dla napędzanego elektrycznie sedana – Toyoty Mirai. Nazwa SORA to skrót, powstały z połączenia wyrazów opisujących obieg wody w przyrodzie (Sky – niebo, Ocean, River – rzeka, Air-powietrze). W przypadku tego pojazdu nie mówimy jednak tylko o napędzie przyjaznym środowisku.

Komfort

Toyota SORA - wnętrze (mat. prasowe)
Toyota SORA – wnętrze (mat. prasowe)

Projektanci Toyoty zadbali o to, aby pojazd wyróżniał się spośród innych środków transportu publicznego wysokim komfortem jazdy.

Autobus pracuje cicho, wibracje zaś zredukowano do minimum. Stojący pasażerowie nie muszą obawiać się już nieprzyjemnych szarpnięć dzięki silnikowi elektrycznemu pracującemu bez udziału skrzyni biegów.

Toyota SORA - siedzenia dla pasażerów (mat. prasowe)
Toyota SORA – siedzenia dla pasażerów (mat. prasowe)

Dodatkowo, przestrzeń dla pasażerów dostosowano do osób o różnym typie potrzeb. Osoby na wózkach oraz rodzice z dziećmi na pewno docenią fakt, że siedzenia składają się samoczynnie zaraz po zwolnieniu ich przez pasażera, co pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni.

Bezpieczeństwo

Toyota SORA - tył (mat. prasowe)
Toyota SORA – tył (mat. prasowe)

Tym, co wyróżnia Toyotę SORA nie tylko na tle pojazdów spalinowych, ale też i niekonwencjonalnych są zawansowane systemy bezpieczeństwa oraz wysoka funkcjonalność w sytuacjach kryzysowych.

W celu wykrywania pieszych i rowerzystów autobus wyposażono w osiem zewnętrznych i wewnętrznych kamer o wysokiej rozdzielczości. Obraz na ekranie oraz sygnał dźwiękowy ostrzegą kierowcę w momencie zaistnienia zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Toyota SORA (mat. prasowe)
Toyota SORA (mat. prasowe)

Ponadto, w przypadku problemów z dostępem do elektryczności pojazd wykorzystać można jako dostawcę prądu. Dzięki temu SORA nie tylko wypełnia dla miasta zadania związane z zapewnieniem komunikacji, ale także staje się częścią miejskiego systemu awaryjnego i doskonale wpisuje się w potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom metropolii.

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus UX na targach w Genewie: już jest!

Z przyjemnością zawiadamiamy, że nowy Lexus UX zadebiutował na targach motoryzacyjnych w...
Czytaj wiecej