Toyota, jaką wszyscy pamiętamy z gier

Toyota Celica GT-Four WRC 1993
Toyota Celica GT-Four WRC 1993
Są w historii motoryzacji marki, bez których ciężko sobie wyobrazić sporty motorowe i jedną z nich jest bez wątpienia Toyota. Japoński koncern na dobre zadomowił się w motorsporcie w latach siedemdziesiątych i przez kolejne dekady cieszył kibiców na całym świecie – zarówno tych śledzących wyścigi, jak i młodszych odbiorców, samemu zasiadających za wirtualną kierownicą Celiki czy Corolli. Już niebawem powitamy w tym gronie najnowsze rajdowe cacko.

Myślę: Toyota, widzę: Celica GT-Four. Też tak macie? Samochody japońskiego koncernu od prawie pięciu dekad konkurują na trasach niemal wszystkich dyscyplin sportów motorowych. Mogliśmy je podziwiać od NASCAR, przez rajdy, a na Formule 1 kończąc. I choć ostatnio brakuje im nieco sukcesów, tłuste lata mogą jeszcze wrócić! Najlepszym symptomem niech będą świetne występy w pierwszej części tegorocznego sezonu WRC Toyoty Yaris, prowadzonej przez Jariego-Mattiego Latvalę.

Za dokładnie miesiąc Toyota obchodzić będzie swoje osiemdziesiąte urodziny, a to doskonały moment na wspominki. Nie chcę jednak skupiać się na zwycięskich Celikach i Corollach WRC, prowadzonych w latach dziewięćdziesiątych przez Carlosa Seinza bądź Didiera Auriola; potężnej Toyocie GT-One Allana McNisha i jej następcach – hybrydowych modelach TS030, TS040 i TS050 – święcących ostatnio sukcesy w serii World Endurance Championship; czy wreszcie bolidach Formuły 1, w kokpitach których zasiadali niegdyś Ralf Schumacher, Jarno Trulli, Timo Glock czy wspomniany wcześniej McNish. Nie. Wolę powspominać czasy, gdy to ja siadałem za kierownicą (wirtualną, ale zawsze!) samochodów marki Toyota, a trochę tego było…

Toyota 2000GT

Toyota 2000GT - Forza Motorsport 4
Toyota 2000GT – Forza Motorsport 4

2000GT może nieszczególnie kojarzy się z rajdówkami, ale jeśli dobrze przyjrzeć się grom wideo, to właśnie ten model dominuje. I nic dziwnego, bo dwudrzwiowe sportowe coupé produkowane w latach 1967-70, dało podwaliny pod zupełnie nową generację Toyot. Samochód osiągnął rangę konstrukcji niemal kultowej, która w różnych wersjach przewija się w najrozmaitszych grach – od GTA 2, przez uznane serie Gran Turismo czy Forza Motorsport, a na mniej znanych tytułach, jak choćby Project Torque lub Drift Spirits, kończąc.

Toyota Celica GT-Four

Celica to motoryzacyjny klasyk, który pojawił się w latach siedemdziesiątych, jako tańszy odpowiednik 2000GT. Wersja GT-Four wprowadzona została w 1985 roku, od IV generacji. Model ewoluował od wersji ST165 do ST205, przynosząc Toyocie ponad trzydzieści zwycięstw w rajdach WRC. Przełożyły się one na dwa mistrzostwa klasyfikacji konstruktorów (1993-94) oraz cztery indywidualne sukcesy kierowców (Carlos Seinz w 1990, 1992 i 1994 oraz Juha Kankkunen w 1993). Toyota Celica dostępna jest w większości gier z serii Colin McRae Rally oraz DIRT. Starszych modeli nie zabrakło także w seriach Gran Turismo, Forza MotorsportSega GT czy WRC: FIA Wolrd Rally Championship.

Toyota Corolla WRC

Toyota Corolla WRC 1997
Toyota Corolla WRC 1997

Samochod, który zdaje się istnieć od zawsze. Kolejne wcielenia Corolli (a mamy obecnie 11. generację) produkowane są od 1966 roku. To właśnie ona przejęła schedę po Celice, dając Toyocie triumf w klasyfikacji konstruktorów WRC w 1999 roku. Rajdówka pojawia się między innymi w grach Richard Burns RallyV-RallyColin McRae RallyDIRT, choć w ostatnich dwóch znacznie popularniejsza jest wspomniana wcześniej Celica. Wynika to głównie z faktu, że zdążyła ona wyrobić sobie miano kultowej, podczas gdy Corolla WRC zadebiutowała pod koniec XX wieku, kiedy Toyota powoli odchodziła od rajdów, na rzecz wyścigów torowych.

Toyota GT-One

Model GT-One, znany między innymi z serii Gran Turismo oraz Forza Motorsport, a także gry Burnout Paradise, stanowił pierwsze przymiarki Toyoty do zmiany wyścigowej kategorii. Bolid w latach 1998-1999 występował w dwudziestoczterogodzinnych wyścigach w Le Mans. Za jego kierownicą siadał między innymi Allan McNish, który następnie został kierowcą teamu F1 Toyota Racing.

Powrót do serii WEC (World Endurance Championship) nastąpił dopiero pięć lat temu. W latach 2012-2013 Toyota korzystała z modelu TS030 Hybrid, który możemy poprowadzić w grze Gran Turismo 6 oraz zapowiedzianym na październik tego roku Gran Turismo Sport. Jego następca, TS040 Hybrid, dostępny jest natomiast w konkurencyjnym Forza Motorsport 6.

Toyota TF102, TF103, TF104, TF105, TF106 i TF109

Panasonic Toyota TF109 (Formuła 1 2009)
Panasonic Toyota TF109 (Formuła 1 2009)

Po ostatecznym zarzuceniu WRC, Toyota Racing próbowało swoich sił w Formule 1, a bolidy japońskiego koncernu pojawiały się w oficjalnych grach wideo “królowej sportów motorowych”.

Toyota Yaris WRC

Wisienka na torcie. Japoński koncern zalicza obecnie swój wielki “come back” do World Rally Championship. Toyota Yaris WRC, za kierownicą której zasiada Jari-Matti Latvala, już w debiucie zajęła drugie miejsce w Rajdzie Monaco. Do tego doszło zwycięstwo w Rajdzie Szwecji i kolejne drugie miejsce w Rajdzie Włoch, które dają Finowi trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej po ośmiu z trzynastu wyścigów. Ostatnio nie najlepiej poszło Latvali w Rajdzie Polski, ale zapewne lepiej poradzi sobie na własnym terenie – w startującym dziś Rajdzie Finlandii. W międzyczasie możemy też zagrać w oficjalną grę WRC 6, do której dodano testowy model Yarisa. Jesienią otrzymamy też kolejną odsłonę serii, WRC 7, w której nowej Toyoty zabraknąć już nie może. Wcześniej popularną “Yariską” mogliśmy się przejechać w grze DIRT 4 oraz seriach Gran TurismoForza Motorsport, ale tamte doznania są niczym w porównaniu z możliwością poprowadzenia wersji WRC tego miejskiego maleństwa!

BONUS:

Toyota AE86, Toyota Supra, Toyota GT86

Nie zapominajmy o serii Need for Speed! O ile model AE86 był tam jednym z początkowych aut, które szybko porzucaliśmy na rzecz mocniejszych maszyn, o tyle Supra – tak wirtualnie, jak i w realnym świecie – traktowana jest przez fanów tuningu niczym bożyszcze. Oba te modele są popularnym materiałem do modyfikacji wizualnych, jednak Supra poszczyć może się także świetnymi osiągami choćby w wyścigach na 1/4 mili czy drifcie. Kto grał w któryś z NFS-ów, ten wie o czym mówię! Ekipę uzupełnia nowa GT86, która – podobnie jak dwie pozostałe – znalazła się także w grach: Forza MotorsportForza Horizon, czy Gran Turismo.

 

Autor artykułu
More from Damian Halik

BreakThru Films pokazało pierwszy zwiastun “Chłopów”

Jedna z najważniejszych polskich powieści początków XX wieku doczeka się nowej adaptacji i...
Czytaj wiecej