Toyota wyróżniona w konkursie Lider Elektromobilności 2018 na COP24

Toyota fot. , materiały prasowe
Toyota fot. , materiały prasowe
Toyota otrzymała wyróżnienie Lider Elektromobilności 2018 podczas gali towarzyszącej obradom szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Marka została doceniona za stałą promocję elektromobilności, inwestycje w niskoemisyjny transport hybrydowy oraz wdrażanie rozwiązań wodorowych.

Półelektryczne hybrydy realnym sposobem na niskoemisyjny transport
Hybrydy są dla Toyoty ważnym ogniwem w procesie dochodzenia do bezemisyjnego transportu. W miejskich warunkach hybrydy to auta półelektryczne, które gwarantują drastyczną redukcję emisji spalin. Stanowią dziś pokaźną grupę w masie wszystkich nowych aut sprzedawanych w Polsce – ich roczna sprzedaż w tym roku szacowana jest na około 20 tys. egzemplarzy. Dopracowywana od ponad 20 lat technologia produkcji pozwala oferować je w cenach zbliżonych do wersji konwencjonalnych. Eksperci uważają, że za kilkanaście lat miejska motoryzacja będzie należeć do aut w pełni elektrycznych, ale droga do niej prowadzi przez masowo wykorzystywane hybrydy.

Hybrydy Toyoty pokonują ponad 50% dystansu w mieście wyłącznie przy użyciu silnika elektrycznego (dane na podstawie niezależnych badań przeprowadzonych m.in. przez Uniwersytet Rzymski oraz Politechnikę Krakowską). Pozwala to znacznie ograniczyć emisję spalin, wpisując się w strategię marki w Polsce zgodną z dewizą „Stop smog. Go hybrid”.

Toyota lider elektromobilności, fot. materiały prasowe
Toyota lider elektromobilności, fot. materiały prasowe

Wodór paliwem przyszłości
Największe zalety hybryd i samochodów elektrycznych łączy technologia wodorowa. Toyota jest producentem sedana Mirai zasilanego wodorowymi ogniwami paliwowymi, który nie emituje dwutlenku węgla ani żadnych szkodliwych substancji, a jedynie czystą wodę. Zarówno napędzający go silnik elektryczny, jak i generujące prąd ogniwa paliwowe pracują bezgłośnie i bez wibracji. Zatankowanie do pełna zbiorników wodoru trwa tylko kilka minut i przebiega podobnie do tankowania benzyny, zaś jedno tankowanie w przypadku Toyoty Mirai zapewnia zasięg powyżej 500 km, nawet do 700 km. Energia elektryczna wytwarzana jest na pokładzie samochodu, dlatego nie jest potrzebny duży akumulator trakcyjny. W przypadku Toyoty Mirai wystarczy niewielka bateria z Priusa, w której magazynowana jest energia odzyskiwana podczas hamowania.

Toyota Mirai to samochód średniej wielkości, który zadebiutował pod koniec 2014 roku, zaś od 2015 roku jest dostępny w Europie. Jest to pierwszy model Toyoty z silnikiem elektrycznym, zasilanym ogniwami paliwowymi generującymi prąd w reakcji wodoru i tlenu. Auto o mocy 154 KM zapewnia cichą pracę napędu oraz dynamiczną jazdę – rozpędza się do 100 km/h w 9 sekund.

Lider Elektromobilności 2018
Nagrody za zaangażowanie w rozwój elektromobilności przyznano sześciu przedsiębiorstwom, zaś wyróżnienia – 13 firmom i instytucjom.

Konkurs został rozstrzygnięty na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz firmę doradczą PwC. Kwestionariusz obejmował 160 zagadnień, w których pytano firmy i instytucje o ich zaangażowanie w rozwój elektromobilności oraz planowane działania w tej dziedzinie. W badaniu wzięło udział 116 podmiotów.

Toyota lider elektromobilności, fot. materiały prasowe
Toyota lider elektromobilności, fot. materiały prasowe
Autor artykułu
More from Redakcja

Kultowe japońskie silniki

Kultowe japońskie silniki nie bez powodów zdobyły na świecie rzesze fanów, którzy...
Czytaj wiecej