Toyota Yaris GRMN – Petarda dla cywili

Toyota GRMN - przód i tył (www.toyota-europe.com)
Toyota GRMN -wygląd zewnętrzny (www.toyota-europe.com)
Produkcję nowego, limitowanego, trzydrzwiowego hot-hatcha GRMN zainspirował powrót zespołu Yarisa WRC na FIA World Rally Championship. Toyota Yaris Gazoo Racing Masters of the Nürburgring, bo tak brzmi pełna nazwa modelu, powstała na bazie WRC właśnie i jest opcją „z pazurem” dla kierowców nieprofesjonalnych.

Jej niezbyt wpadająca w ucho nazwa to akronim nazwy zespołu odpowiedzialnego za tuning Yarisa WRC i prototypów LMP1, startujących w  24H Le Mans oraz WEC (World Endurance Championship). Do tej pory, egzemplarze GRMN Toyoty, można było zakupić tylko na rynku japońskim. Toyota Yaris GRMN to pierwszy taki model przeznaczony na rynek europejski. Wyprodukowano jej tylko 400 sztuk, a premierę komercyjną miała na początku stycznia. Zamówienia można było dokonać tylko za pośrednictwem stron internetowych Toyoty. Już teraz wiemy, że wszystkie sztuki rozeszły się w 72 godziny, a siedem z nich trafi do Polski, gdzie cena auta ustalona została na 139 tysięcy złotych.

Choć kosmetyczne zmiany wyglądu to nie jedyne, co różni GRMN od „zwykłych” Yarisów, to niewątpliwie warto na nie zwrócić uwagę.

Toyota Yaris GRMN na zewnątrz

Toyota GRMN - spoiler, dyfuzor, rura wydechowa
Toyota GRMN – widoczne m.in. spoiler, rura wydechowa (www.toyota-europe.com)

Wygląd zewnętrzny jasno ma nawiązywać do sportowego charakteru auta. Poza doborem kolorystyki, która przywodzi na myśl Yarisa WRC, najbardziej rzucają się w oczy: przedni wlot powietrza, czarny wing-spoiler, ciekawy tylny zderzak i owalna, umiejscowiona centralnie rura wydechowa. Standardowe opony Bridgestone Potenza osadzone są na lekkich, 17-calowych wieloramiennych felgach.

Toyota GRMN - koła (www.toyota-europe.com)
Toyota GRMN – opony Bridgestone Potenza osadzone są na lekkich, 17-calowych wieloramiennych felgach (www.toyota-europe.com)

Yaris GRMN w środku

Toyota GRMN - wnętrze (www.toyota-europe.com)
Toyota GRMN – wnętrze (www.toyota-europe.com)

Mała, skórzana kierownica zapożyczona została z modelu GT86.  Aluminiowe nakładki na pedały i nieco zmieniony wygląd zegarów, podkreślają sportowy charakter modelu. Przednie fotele oferować mają najlepsze w swojej klasie utrzymanie i wsparcie dla ciała.

Toyota GRMN - sportowe fotele (www.toyota-europe.com)
Toyota GRMN – sportowe fotele (www.toyota-europe.com)

…ale najważniejsze to, co pod maską.

Yaris GRMN waży 1135 kg i jest wyposażony w 4-cylindrowy, 16-zaworowy benzynowy silnik 1.8 l z kompresorem Magnusson Eaton. Sześciobiegowa, manualna skrzynia biegów obsługuje 212 KM. To wszystko sprawiło, że producent może się obecnie pochwalić najlepszym w klasie przyspieszeniem od 0 do 100 km/h oraz od 80 do 120 km/h na czwartym biegu.

A wszystko to z zachowaniem maksymalnej przyczepności, bezpieczeństwa i stabilności jazdy, zapewnionych przez mechanizm różnicowy Torsen o ograniczonym poślizgu, dedykowane amortyzatory z tłumikami Sachs Performance i sportowe hamulce z czterotłoczkowymi zaciskami. Zawieszenie zostało przetestowane przez zespół Toyota GAZOO Racing na torze Nürburgring.

Żródła: Toyota Europe, Toyota.pl

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Toyota 2017: rok pod znakiem sukcesów

Ubiegły rok na polskim rynku motoryzacyjnym upłynął pod znakiem rekordowej sprzedaży nowych...
Czytaj wiecej