Trójwymiarowe origami

Hand Pleats Photo Number 9
Japońska sztuka składania papieru, towarzyszy rzemieślnikom Lexusa na wielu etapach. Elementy z tej najstarszej tradycji znalazły się w najnowszym sedanie LS.

Mały warsztat w Kioto, specjalizujący się w plisowaniu i szyciu zasłon, ubrań i sukni ślubnych, poszerzył swoje usługi o panele drzwi luksusowych aut. Yuko Shimizu, czerpiąc inspirację z natury, grając światłem i cieniem, zaprojektowała nadzwyczajne wykończenia Lexusa LS. O ponadczasowym rękodziele w tym modelu pisaliśmy już wcześniej – elementach szklanych czy drewnie; trudno pominąć te elementy wnętrza z uwagi na fakt, że japoński producent zaprosił do współpracy wyjątkowo utalentowanych rzemieślników.

Panele wykonane są ręcznie z jednego kawałka tkaniny, jest ona cięższa i grubsza niż te z którymi Shimizu na co dzień pracuje.  Muszą wytrzymać zmienną temperaturę, częste użytkowanie czy po prostu kurz. Do ich wykonania przeorganizowano warsztat, podwojono zespół i opracowano 20-etapowy proces, zamykający się w trzech dniach. Plisowanie musi odbywać się synchronicznie z udziałem dwóch osób jednocześnie. Stosując nowe techniki, uzyskano połysk, który zmienia się wraz z kątem padania światła, dając trójwymiarowe wzory, który każdy składa się z motywu „L”.

Elegancja i kunszt potrzebuje pełnej symbiozy tradycyjnego rzemiosła i najnowszych technologii.

Źródło: newsroom.lexus.eu 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Szwajcarski designer Yves Béhar zaprojektował saszetkową sokowirówkę

Juicero – urządzenie, które jako pierwsze na świecie, w domowych warunkach, przygotuje...
Czytaj wiecej