Trzy kieliszki (Tre Bicchieri) w służbie włoskiego wina

Polski rynek wina rozwija się dość dynamicznie i z każdym rokiem jego konsumpcja stale wrasta. Ostatnie dane wskazują, iż z roku na rok prognozowane są wzrosty importu tego trunku na poziomie 5-7%, a to oznacza, iż mamy większy dostęp oraz dużo większą świadomość.

Polski rynek wina rozwija się dość dynamicznie i z każdym rokiem jego konsumpcja stale wrasta. Ostatnie dane wskazują, iż z roku na rok prognozowane są wzrosty importu tego trunku na poziomie 5-7%, a to oznacza, iż mamy większy dostęp oraz dużo większą świadomość.

Dużą popularnością cieszą się wina włoskie, które w ostatnich latach dosłownie zalały nasz rynek, a do tego przyczyniła się recesja i spadek u producentów cen, co finalnie przekłada się dziś na korzyść „kieszeni” polskiego miłośnika win. Czym się kierować jeśli chcemy kupić dobre włoskie wino? Tu może przyjść z pomocą Vini d’Italia, włoski przewodnik, który prawdę Wam powie!

przewodnik

Vini d’Italia to bestsellerowy przewodnik Gambero Rosso, wiodącej włoskiej grupy prasowej zajmującej się gastronomią oraz winem, który od 30 lat przyznaje nagrody w postaci Trzech Kieliszków (Tre Bicchieri).

Początki Gambero Rosso sięgają roku 1986 r., kiedy to po raz pierwszy wydano ośmiostronicowy poradnik zawierający nagrodzone 34 wina z ocenianych 1500 etykiet nadesłanych przez 500 producentów. Przez kolejne lata poradnik przeobrażał się w przewodnik, a z każdym rokiem liczba wyróżnianych win stale wzrastała. Jakie przeobrażenie przeszedł przez okres 30 lat Vini d’Italia – niech pokażą wyniki: wydanie 2017 zawiera 984 strony, zaprezentowano 2400 producentów, oraz przedstawiono 22000 win, z których wyróżniono 429.

Aby móc stworzyć taką księgę wiedzy o najlepszych włoskich winach, przez cały rok grupa ponad siedemdziesięciu degustatorów próbowała „w ciemno” ponad 45.000 próbek różnych butelek.

W jubileuszowym wydaniu Trzy Kieliszki przypadły: 80 winom z Toskanii, etykiety z Piemontu wystąpiły w ilości 75 sztuk, wina z Veneto odebrały 38 wyróżnień, Alto Adige może poszczycić się 27 etykietami, Friuli otrzymało 26, Lombardia i Kampania dzielą się 22 wyróżnieniami, 21 powędrowało na Sycylię, 20 winnic może świętować w Marche, Emilia Romania zasłużyła na 14 etykiet, w centralnej części Półwyspu Apenińskiego – Abruzzo zostanie 12 wyróżnień, Apulii, Sardynii, Umbrii i Trentino przyznano 10, 7 pojechało do Lazio, wygrywając z Valle d’Aosta i Ligurią, które otrzymały 6 wyróżnień. Pozostałych 8 przypadło takim regionom jak Basilicata, Kalabria oraz Molise.

przewodnik1

Poza najlepszymi winami włoskimi w przewodniku wyróżniono Trzema Kieliszkami również 88 win, których cena nie przekracza 15 €, oraz wskazano na „gwiazdy”, winiarzy, których wina uzyskały ponad 10 razy najwyższe wyróżnienia. A tu występują takie winnice, jak Gaja, Ca ‘del Bosco, La Spinetta, Elio Altare czy też Castello di Fonterutoli.

Vini d’Italia to kluczowy przewodnik dla branży HoReCa, profesjonalnych sprzedawców, restauratorów, handlowców i sommelierów oraz dla pasjonatów wina, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę o winie. Jest to zarazem wspaniały przewodnik po włoskich winach, a jeżeli zgromadzi się kilka wydań rocznikowych, staje się również wspaniałą bazą porównawczą.

Niestety Vini d’Italia nie jest dostępny w Polsce w bezpośredniej dystrybucji. Można go jedynie nabyć podczas eventu Vini d’Italia Tour, który odwiedza każdego roku Warszawę, gdzie wraz z Magazynem Wino zaprasza producentów oraz organizuje degustację nagrodzonych win. Jeżeli natomiast będzie Wam bardzo zależało na tym, aby posiadać taki przewodnik w swoich zbiorach, spróbujcie wysłać zapytanie na redakcja@magazynwino.pl.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Perła tokajskiej historii z wulkanicznych gleb

Są takie wina, których wiek się nie ima! Z pewnością należą do...
Czytaj wiecej